Jak radzić sobie ze stresem?
Jak radzić sobie ze stresem?

 

W dzisiejszych czasach żyjemy coraz szybciej, co skutkuje powszechnością takich stanów jak przepracowanie i przemęczenie. Dobrze wiemy, że odbija się to na naszym stanie psychicznym i emocjonalnym, zwłaszcza gdy dochodzi do tego długotrwający stres. W takich przypadkach nasz organizm potrzebuje wsparcia, ponieważ zużywa większe ilości np. witaminy B12. Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony podczas stresu mamy do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem soków trawiennych i zmniejszonym ukrwieniem układu pokarmowego, przez co następuje zmniejszenie wchłaniania substancji odżywczych w tym witaminy B12. Z drugiej strony podczas silnego wysiłku umysłowego i napięcia emocjonalnego zużywamy więcej witaminy B12 np. do produkcji neuroprzekaźników, czy hormonów takich jak adrenalina. Jak widać jest to tzw. „mechanizm kuli śnieżnej”- w miarę upływu takiej sytuacji niedobór witaminy B12 pogłębia się coraz szybciej ze względu na mniejsze wchłanianie i większe zapotrzebowanie.

Rola witaminy B12 dla układu nerwowego.
Witamina B12 to substancja biorąca udział w regeneracji otoczki mielinowej nerwów, czyli ochrony nerwów odpowiedzialnej za prawidłowe przewodnictwo impulsów. W sytuacji niewystarczającej ilości witaminy B12 może nastąpić zahamowanie odnowy osłonki włókien nerwowych. W skrajnych przypadkach- jeżeli otoczka mielinowa obumrze wskutek braku regeneracji, włókna nerwowe będą niewłaściwie chronione, co spowoduje zaburzenia ich funkcjonowania, co przełoży się na dalsze części układu nerwowego również rdzeń kręgowy a nawet mózg.

Do zachowania pełnej sprawności i równowagi umysłowej niezbędne są hormony i neuroprzekaźniki, w wytwarzaniu których udział bierze witamina B12. Pierwsze zaburzenia umysłowe wynikające z niedoboru witaminy B12 skutkują problemami z pamięcią, zaburzeniami koncentracji i stanami depresyjnymi. Pacjenci z niedoborami witaminy B12 mają zaburzenia nastroju, brak równowagi psychicznej. Taki stan utrzymujący się przez długi okres, w skrajnych przypadkach może prowadzić do demencji, depresji lub skutkować nawet fizycznym paraliżem. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska w jak najwcześniejszym momencie.

Witamina B12 dla obciążonego układu nerwowego

Naukowcy potwierdzili, że witamina B pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ponadto witamina B12 odgrywa ważną rolę w procesach metabolizmu energetycznego, a prawidłowy jej poziom sprawia, że czujemy się mniej apatyczni, zmęczeni i znużeni. Np. w badaniu przeprowadzonym w Melbourne przez Australian Swinburne University of Technology wykazano, że osoby, które przyjmowały witaminy z grupy B (w tym m.in. witaminę B12) o 20% lepiej znosiły stres i wyzwania dnia codziennego w porównaniu do osób, które nie suplementowały witaminy B12.

Odpowiednie ilości witaminy B12 dostarczane codziennie sprawiają, że jesteśmy lepiej przygotowani na stresujące „wyzwania” dnia powszedniego, które obciążają nasz system nerwowy. Obciążenie nie zmieni się natychmiast w przeciążenie, a niewystarczająca podaż w niedobór witaminy B12. Jednak kiedy towarzyszą Ci objawy niedoboru witaminy B12 poparte wynikami badań, włączenie odpowiedniej terapii przepisanej przez lekarza może szybko złagodzić dolegliwości i występujące zaburzenia. Dzięki czemu układ nerwowy, przy pomocy wysokich dawek witaminy B12 w odpowiedniej formie, może szybko się zregenerować. Niestety niedobór witaminy B12 grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, warto zatem pamiętać że odpowiednio szybko podjęte stosowne kroki dadzą wymierne korzyści.

Profilaktyka niedoborów witaminy B12 w okresie silnego stresu
Kiedy ze względu na sytuację w naszym życiu organizm może wymagać większej ilości witaminy B12, warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. O czym należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej witaminy B12? Przede wszystkim o formie, czyli czy wolimy iniekcje czy też postać doustną. Jeśli postać doustną to warto przyjrzeć się suplementom diety w postaci mikrokapsułek liposomalnych. Po co? Aby uzyskać podobny efekt co od iniekcji. Mikrokapsułki liposomalne przechodzą przez układ trawienny w niezmienionej postaci i trafiają do komórek, które je rozpoznają. Dzieje się tak, ponieważ budowa błony komórkowej i liposomu (mikrokapsułki liposomalnej) jest taka sama, co sprawia że komórki rozpoznają liposomy i wchłaniają je do środka. Mechanizm ten sprawia, że mikrokapsułki liposomalne są 5 razy bardziej skuteczne niż tradycyjna forma. Drugą rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę to odmiana witaminy B12. Na rynku dostępne są trzy odmiany:

- cyjanokobalamina (najtańsza i najpowszechniejsza)- odłącza grupę cyjanową, z którą organizm musi sobie poradzić,

- metylokobalamina- odłącza grupę metylową, z którą organizm również musi sobie poradzić,

- hydroksykobalamina- odłącza grupę hydroksylową, z której powstaje woda.

Nie muszę chyba podkreślać, że hydroksykobalamina jest jedyną postacią nieobciążającą organizmu.

Na rynku został już wprowadzony produkt Smarthit B12 zawierający witaminę B12 w postaci hydroksykobalaminy zamkniętej w mikrokapsułkach liposomalnych. Produkty SmartHit tworzone są w opatentowanej technologii efektywnego wchłaniania, co daje odpowiedni rozmiar liposomów i ich trwałość nawet w kwaśnym środowisku żołądka. Ale i tak najważniejszy jest sam efekt działania 5 razy lepszy od tradycyjnych postaci w tym samym czasie.

Sprawdź: SmartHit Witamina B12- liposomalna witamina B12

Zobacz całą linię SmartHit

Promocje
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium