Niedobór witaminy B12 przypomina stres, ale konsekwencje są znacznie poważniejsze…
witamina b12 - która najlepsza?

Witamina B12 – dlaczego powinieneś ją uzupełniać? Jaką wybrać?

Spożywanie złej jakości żywności, wszelkiego rodzaju diety lub po prostu nie poświęcanie czasu na opiekę nad sobą często prowadzi do braku ważnych substancji w ludzkim ciele. Niektóre witaminy i minerały, których potrzebujemy, takie jak wapń lub witamina D, nie dają wyraźnych oznak swojego braku od razu. Są też takie, których niedobory dają się nam we znaki, np. żelazo, czy witamina B12.

Czym więc jest witamina B12, którą niektórzy specjaliści ds. zdrowia nazywają najważniejszą z ośmiu witamin z grupy B?

Witamina gwiazd, tak krótko można by nazwać witaminę B12, ponieważ jej głównymi ambasadorami w ciągu ostatniej dekady były gwiazdy świata rozrywki, takie jak Madonna, Justin Timberlake, Rita Ora i Katy Perry, którzy twierdzą, że ich niekończącym się źródłem energii witalnej jest suplementacja witaminy B12. „Niedobór witaminy B12 może objawiać się niespecyficznymi objawami, takimi jak zmęczenie, ogólne osłabienie, senność, łuszcząca się skóra, zaburzenia pamięci. Jeśli cierpisz na mrowienie lub drętwienie kończyn (jakby łaskotanie igłą, mrówki), osłabienie nóg, problemy z równowagą, obrzęk języka, niewrażliwość na receptory smakowe, owrzodzenia jamy ustnej, niewyraźne widzenie, w cięższych przypadkach lęk, depresja, bezsenność, brak koncentracji, otępienie mogą być również oznakami istotnego niedoboru witaminy B12″ – mówi lekarz rodzinny Vidmantė Vilkė.

B12 jest odpowiedzialna za wiele poważniejszych procesów zachodzących w organizmie.

Na przykład jest ona niezbędna do syntezy DNA, do utrzymania prawidłowej funkcji nerwów, a nawet do wytwarzania komórek krwi. B12 reguluje gromadzenie energii ze składników odżywczych w tkance mięśniowej i aktywuje kwas foliowy, uczestnicząc w produkcji czerwonych krwinek i podziałów komórkowych. Niedobór może nawet prowadzić do niedokrwistości. Wraz ze stosunkowo zauważalnymi objawami niedoboru witaminy, takimi jak zmęczenie, niepokój, problemy ze skórą i ciałem, organizm doświadcza znacznie poważniejszych zmian- z powodu braku witaminy B12 przez długi okres czasu -zostaje upośledzona produkcja czerwonych krwinek, słabnie pamięć…
W podeszłym wieku niedobór witaminy B12 może przyczyniać się do wystąpienia choroby Alzheimera lub demencji. Wykazano również, że przedłużony niedobór witaminy B12 powoduje jak już wcześniej wspomniano niedokrwistość. Obecnie zidentyfikowano specyficzny rodzaj niedokrwistości z niedoboru witaminy B12, który jest coraz częściej rozpoznawany nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Można zauważyć, że dzieci karmione przez wegetariańskie lub wegańskie matki są bardziej narażone na rozwój tego rodzaju niedokrwistości.

Z tych powodów witamina B12 powinna być brana pod uwagę przez kobiety w ciąży i karmiące, a także przez osoby starsze, ponieważ zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka jest często spotykane po 50. roku życia, co komplikuje przyjmowanie tej witaminy.

Witamina B12 nie jest wytwarzana przez organizm ludzki

Uzupełnianie zapasów może być bardzo trudne. Jej głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, wątroba, tuńczyk, śledź, łosoś, jajka, mleko, jogurt, kefir, ser i mięczaki, które są powszechnie dostępne i często spożywane.

Dlaczego więc ten niedobór witaminy B12 jest tak często spotykany?

Głównym powodem jest to, że wchłanianie witaminy B12 w organizmie jest bardzo złożonym procesem. Po pierwsze, chociaż witamina ta może gromadzić się w organizmie przez kilka lat, to nasz tryb życia- stres, alkohol, zła dieta, przetworzona żywność może prowadzić do wyczerpania tych zapasów.
Drugim powodem jest to, że witamina B12 ulega szybkiemu wyczerpaniu, jeśli organizmowi brakuje tak zwanego czynnika Castell. Ponieważ witamina B12 wiąże się z białkami, kwas żołądkowy, który uwalnia tę witaminę ze związku białkowego, ma zasadnicze znaczenie dla jej dobrego wychwytu. Jeśli ktoś przyjmuje leki obniżające poziom kwasu, jest to już sygnał, że witamina B12 nie jest dobrze wchłaniana. Jeśli współczynnik Castila zostanie zmniejszony, ciało po prostu nie będzie w stanie wchłonąć B12.

Co należy wiedzieć przy wyborze suplementów B12?

Nawet jeśli masz niedobór tej witaminy i zaczniesz ją stosować codziennie, możesz nie być w stanie osiągnąć dobrych wyników bez znajomości kilku zasadniczych różnic w postaci tej witaminy.
Apteki oferują wiele różnych form witaminy B12: zastrzyki, tabletki, mikrokapsułki, nawet spraye i naklejki.
Dlatego ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiedni. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na składniki aktywne i formę tej witaminy w suplementach. Na przykład najbardziej powszechna forma cyjanokobalamina, ale jej wchłanianie w organizmie jest dość złożone, bo ulega ona rozkładowi do potrzebnej organizmowi kobalaminy i grupy cyjanowej, którą musi być przetworzona i wydalona co w konsekwencji obciąża organizm. Dostępny jest także bardziej stabilny i bezpieczny składnik aktywny, hydroksykobalamina ulegająca rozkładowi do kobalaminy i grupy hydroksylowej, która ulega przemianie w wodę.

Hydroksykobalamina - najlepsze wchłanianie w organiźmie

Hydroksykobalamina jest lepiej wchłaniana i tolerowana. W celu uzyskania szybkiej poprawy wyników pracownicy służby zdrowia zalecają stosowanie suplementu witaminy B12 na bazie hydroksobalaminy. A osobom chcącym mieć pewność skuteczności lub z problemami trawiennymi, takimi jak zmieniona kwasowość żołądka spowodowana lekami lub wiekiem, zaleca się przyjmowanie suplementów witaminy B12 nowej generacji - rozwiązania technologiczne umożliwiają kapsułkowanie cząsteczek hydroksykobalaminy w mikrokapsułkach zwanych liposomami, które są absorbowane przez komórki jelita cienkiego. Mikrokapsułki liposomów działają jako system dostarczania, dzięki czemu są wchłaniane nawet w przypadku zmiany kwasowości żołądka, ponieważ chronią zawartość przed środowiskiem zewnętrznym i zwiększają efektywność przyswajania. Produkty SmartHit B12 to suplementy diety wytwarzane w technologii efektywnego wchłaniania, gdzie hydroksykobalamina jest zamknięta w mikrokapsułkach liposomów o optymalnym rozmiarze.

witamina b12 liposomalna
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium