Słabe i łamliwe paznokcie – co robić?
Słabe i łamliwe paznokcie – co robić?

Ładne i zadbane paznokcie to wizytówka każdego z nas. Niestety czasem ich kondycja może pozostawiać wiele do życzenia. Twoje paznokcie są kruche, miękkie i przy pierwszej lepszej okazji się łamią? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwa pielęgnacja lub działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zastanawiasz się zatem, dlaczego Twoje paznokcie są słabe? W dalszej części artykułu podpowiadamy, gdzie doszukiwać się prawdopodobnej przyczyny. Przedstawiamy domowe sposoby na wzmocnienie paznokci i doradzamy, jak dbać o paznokcie na co dzień, aby zapobiec ich niszczeniu.

Przyczyny słabych i łamliwych paznokci – jakie mogą być?

Podłoże złego stanu paznokci może być różne. W pierwszej kolejności przyczyny należy doszukiwać się w stanie zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Problem osłabionych paznokci może być bowiem objawem niedoborów niektórych składników odżywczych. Niskie stężenie mikro- i makroelementów, soli mineralnych i białek budulcowych to najczęstsza przyczyna rozszczepiania i skłonności do łamania się paznokci. Jeśli są rozdwojone, cienkie i pękające – mogą być także jednym z symptomów choroby.

Bezpośrednim powodem problemów może być częsty kontakt z detergentami bez użycia rękawiczek. Na stan płytki paznokciowej równie dobrze może wpłynąć mechaniczny uraz, który miał miejsce już jakiś czas temu i o którym już dawno zapomnieliśmy. Należy zdać sobie również sprawę z tego, że paznokcie osłabia także ich obgryzanie.

Kiedy warto udać się do lekarza?

W momencie, gdy zidentyfikujesz, co doprowadziło Twoje paznokcie do takiego stanu, w jakim są teraz, zyskasz wiedzę, jak temu przeciwdziałać. O ile jesteś w stanie samodzielnie zorientować się, że problem leży w złej diecie lub w pracy ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, o tyle zdiagnozowanie u siebie choroby bez pomocy lekarza może być trudne.

 

Dlatego w sytuacji, gdy jesteś prawie pewien, że to nie niewłaściwie zbilansowana dieta ani szkodliwe czynniki zewnętrzne osłabiły kondycję Twoich paznokci, skonsultuj swój problem z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Czasem charakterystyczne zmiany są sygnałem dla specjalisty, aby przeprowadzić stosowne badania i na ich podstawie postawić diagnozę.

Jak dbać o paznokcie na co dzień?

Wiadomo już, że na wygląd paznokci wpływ ma pielęgnacja, dieta i stan zdrowia. Bazując na tej wiedzy, przygotowaliśmy kilka wskazówek, do których powinieneś się stosować, aby Twoje paznokcie były mocne i ładne:

 

  • zadbaj o zdrową, bogatą w witaminy i minerały dietę;
  • rozważ suplementację preparatami bogatymi w składniki, których Ci brakuje;
  • załóż na dłonie rękawice, zanim rozpoczniesz pracę z detergentami;
  • unikaj zbyt długiego kontaktu paznokci z wodą;
  • myj ręce środkami, które nie mają w składzie mydła (mydło przesusza skórę);
  • po każdym myciu smaruj ręce kremem, 
  • na paznokcie nakładaj odżywcze olejki, które wzmocnią płytkę paznokcia, i zregenerują suche skórki wokół

 

Pamiętaj też, że jeśli często malujesz paznokcie albo nosisz hybrydy, raz na jakiś czas warto zrobić sobie przerwę i dać odpocząć paznokciom, a przy okazji sprawdzić, czy nic im nie dolega. Jeśli powyższe porady wejdą Ci w nawyk, możesz nie tylko poprawić stan swoich dłoni i paznokci, ale też skutecznie przeciwdziałać wszelkim przyszłym urazom lub niechcianym zmianom.

 

Chcesz wzmocnić paznokcie? To może Ci się przydać:

[product id="97, 265, 272"]

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium