ZdrowieValentis.pl | Oficjalny sklep Valentis
Żylaki - czym są? W jaki sposób powstają i jak je leczyć?
Żylaki - czym są? W jaki sposób powstają i jak je leczyć?

Sprawdź: Varivenol dla nóg: http://www.varivenol.pl/ 

Żylaki to skręcone, powiększone żyły. Wprawdzie żylakiem może stać się każda żyła powierzchowna, ale najczęściej dotyczy to żył w nogach. Dzieje się tak dlatego, że stanie i chodzenie zwiększa ciśnienie w żyłach dolnej części ciała.

Dla wielu osób żylaki i pajączki (czyli powszechna, łagodna odmiana żylaków), są problemem natury kosmetycznej. Dla innych osób żylaki wiążą się z odczuwalnym dyskomfortem, a nawet bólem. Niejednokrotnie żylaki mogą prowadzić do poważniejszych powikłań takich jak: zakrzepowe zapalenie żylaków, krwawienia, przewlekłe zapalenie skóry, owrzodzenia żylne goleni, zator płucny (zator tętnicy płucnej)1.

Leczenie żylaków zazwyczaj obejmuje rożnego rodzaju zabiegi wskazane przez lekarza w celu zamknięcia lub usunięcia żył.

 

 

Objawy żylaków

 • Ciemnofioletowe/ niebieskie żyły;
 • Skręcone i wybrzuszone żyły; 

 

Do bolesnych objawów żylaków zalicza się:

 • Bolące lub ciężkie nogi
 • Pieczenie, pulsowanie, skurcze mięśni i obrzęk podudzi
 • Nasilony ból po długim siedzeniu lub staniu
 • Swędzenie wokół jednej lub więcej żył
 • Przebarwienia skóry wokół żylaków

 

Pajączki, które są łagodną odmiana żylaków, znajdują się bliżej powierzchni skóry i są zdecydowanie mniejsze od żylaków. Zazwyczaj przybierają czerwony lub niebieski kolor, a wyglądem przypominają pajęczą sieć (stąd ich nazwa). Pojawiają się one przede wszystkim na nogach, jednak można je również znaleźć na twarzy.

 

 

Przyczyny powstawania żylaków

Krew żylna płynie z dołu do góry i z góry na dół. Ma ona dużo cięższe zadanie niż krew tętnicza, ponieważ porusza się nie zgodnie z grawitacją. Jest to możliwe dzięki pracy mięśni nóg, które działają niczym pompa i tłoczą krew w górę do serca. Ten ruch jest ściśle uzależniony od pozycji, w której znajduje się człowiek. Jeśli nogi przez dłuższy są w jednej pozycji, bez ruchu, krew zalega w żyłach kończyn dolnych, a co za tym idzie - rozciąga naczynia, w których się znajduje, aby móc się ,,pomieścić”. Aby krew nie zalegała w zbyt dużych ilościach na obwodzie, duże żyły w nogach mają również specjalne zastawki, które pozwalają płynąć krwi do serca (zastawki otwierają się), oraz zapobiegają cofaniu się krwi z góry na dół (zastawki są zamknięte).

Jeżeli krew ciągle zalega, a mięśnie nóg nie pracują prawidłowo, w nogach pojawiają się zakrzepy, które niszczą kruche zastawki. Wówczas coraz większa ilość krwi kumuluje się w nogach ,,na dole”, a tym samym  w żyłach nóg wzrasta ciśnienie krwi. Tak właśnie tworzą się żylaki.2

 

Czynniki ryzyka

Rozwojowi żylaków sprzyjają:

 • Wiek. Ryzyko powstania żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Starzenie się powoduje zużycie zastawek w żyłach. Powoduje to, że zastawki pracują źle umożliwiając przepływ krwi z powrotem do żył, gdzie finalnie gromadzi się krew, zamiast przepływać do serca.
 • Płeć. Żylaki i pajączki o wiele częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ hormony żeńskie mają tendencję do rozluźniania ścian żył. Warto zauważyć, że leczenie hormonalne w formie chociażby pigułek antykoncepcyjnych, może zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków.
 • Ciąża.  Zmiany, zachodzące w gospodarce hormonalnej w trakcie ciąży, wpływają na wzrost ryzyka tworzenia się żylaków nóg. U kobiet głównymi hormonami są estrogeny i progesteron, które sprzyjają zatrzymywaniu się wody w organizmie. W taki sposób powstają obrzęki i zwiększa się masa ciała. Progesteron, który w trakcie ciąży ma większe stężenie, wpływa na przebudowę mięśni gładkich w naczyniach powodując przerost ścian naczyń i zmniejszenie ich sprężystości. Dodatkowo estrogeny zwiększają krzepliwość krwi, co może doprowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach żylnych, i tym samym powoduje poszerzenie się naczynia.
 • Historia rodzinna. Jeśli inni członkowie rodziny mieli żylaki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawią się one ponownie w kolejnych pokoleniach.
 • Otyłość. Nadwaga wywiera dodatkowy nacisk na żyły.
 • Pozycja stojąca lub siedząca przez długi czas. 

 

Powikłania

Powikłania żylaków, na szczęście występują rzadko. Obejmują one:

 • Bolesne wrzody mogą tworzyć się na skórze w pobliżu żylaków, szczególnie w okolicy kostek.
 • Utrzymujący się ból nóg lub obrzęk wymaga opieki medycznej, ponieważ może wskazywać na zakrzep - zakrzepowe zapalenie żył.
 • Wywoływane pękaniem żył umiejscowionych blisko skóry.

 

Zapobieganie

Nie ma jednego, skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec żylakom. Udowodniono, że poprawa krążenia i napięcia mięśniowego może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków. 

Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany żylakami można zastosować kilka domowych sposobów takich jak:

 • Ćwiczenia (na przykład: marsz w miejscu z wysoko unoszonymi nogami; chodzenie na palcach; krążenie stopami; rowerek; nożyce; naprzemienne zginanie i prostowanie nóg)3
 • Kontrola wagi
 • Dieta o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości soli
 • Unikanie wysokich obcasów i ciasnych pończoch
 • Regularna zmiana pozycji siedzącej lub stojącej

 

Diagnoza

Aby zdiagnozować żylaki, lekarz powinien przeprowadzić badanie fizykalne, czyli sprawdzenie ,,formy’’ i wyglądu nóg, szczególnie w pozycji stojącej.

Może zostać również przeprowadzony test ultrasonograficzny, aby sprawdzić, czy zastawki w żyłach działają normalnie lub czy są jakieś oznaki zakrzepu krwi. 

 

Leczenie

Leczenie żylaków zwykle nie oznacza pobytu w szpitalu ani bardzo długiego, powrotu do zdrowia. Dzięki mniej inwazyjnym zabiegom żylaki można leczyć w warunkach ambulatoryjnych.

Dbanie o siebie

Ćwiczenia, utrata masy ciała, podnoszenie nóg i unikanie długich okresów stania lub siedzenia - może złagodzić ból i zapobiec pojawianiu się żylaków.

Pończochy uciskowe

Zazwyczaj leczenie żylaków i przeciwdziałanie powstania kolejnych rozpoczyna się od noszenia pończoch uciskowych. Pomaga to żyłom i mięśniom nóg w bardziej wydajnym przepływie krwi.

 

Dodatkowe leczenie cięższych żylaków

Lekarz może zalecić jedno z następujących zabiegów leczenia żylaków:

 • Skleroterapia. W ramach tej procedury lekarz ostrzykuje małe i średnie żylaki roztworem lub pianą, która bliznuje i zamyka te żyły. Niejednokrotnie zabieg ten należy powtórzyć. Po kilku tygodniach leczone żylaki powinny zanikać. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i może być wykonana w gabinecie lekarskim.
 • Skleroterapia piankowa (czyli ostrzyknięcie żyły roztworem piany).
 • Leczenie laserowe. To nowa technologia w zabiegach laserowych do zamykania mniejszych żylaków i pajączków. Leczenie laserowe polega na wysyłaniu silnych błysków światła do żyły, co powoduje, że żyła powoli blaknie i znika. W tym zabiegu nie stosuje się nacięć ani igieł.
 • Procedury wspomagane cewnikiem z wykorzystaniem częstotliwości radiowej lub energii lasera. W tym zabiegu lekarz wprowadza cienką rurkę (cewnik) do powiększonej żyły i ogrzewa końcówkę cewnika za pomocą energii o częstotliwości radiowej lub laserowej. Gdy cewnik jest wyciągany, ciepło niszczy żyłę, powodując jej zapadnięcie się i zamknięcie. Ta procedura jest preferowaną metodą leczenia, większych żylaków.
 • Endoskopowa operacja żył. Wprowadza się tę metodę w zaawansowanych przypadkach. Chirurg używa cienkiej kamery wideo umieszczonej w nodze do wizualizacji i zamykania żylaków, a następnie usuwa żyły poprzez małe nacięcia. Ta procedura jest wykonywana ambulatoryjnie.

Żylaki rozwijające się w czasie ciąży zwykle poprawiają się, a nawet znikają bez leczenia w ciągu 3 do 12 miesięcy po porodzie.

 

Składniki takie jak: Kasztanowiec zwyczajny, który wspomaga prawidłowe krążenie żylne w nogach i prawidłowe funkcjonowanie naczyń włosowatych oraz Ruszczyk kolczasty, który przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wchodzą w skład suplementu diety Varivenol.

Dlatego warto już dziś sprawdzić i rozpocząć kurację: Varivenol Shots, Varivenol, Varivenol Monodosis

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium