
Sprawdź: Varivenol dla nóg: http://www.varivenol.pl/
Żylaki to skręcone, powiększone żyły. Wprawdzie żylakiem może stać się każda żyła powierzchowna, ale najczęściej dotyczy to żył w nogach. Dzieje się tak dlatego, że stanie i chodzenie zwiększa ciśnienie w żyłach dolnej części ciała.
Dla wielu osób żylaki i pajączki (czyli powszechna, łagodna odmiana żylaków), są problemem natury kosmetycznej. Dla innych osób żylaki wiążą się z odczuwalnym dyskomfortem, a nawet bólem. Niejednokrotnie żylaki mogą prowadzić do poważniejszych powikłań takich jak: zakrzepowe zapalenie żylaków, krwawienia, przewlekłe zapalenie skóry, owrzodzenia żylne goleni, zator płucny (zator tętnicy płucnej)1.
Leczenie żylaków zazwyczaj obejmuje rożnego rodzaju zabiegi wskazane przez lekarza w celu zamknięcia lub usunięcia żył.
Objawy żylaków
- Ciemnofioletowe/ niebieskie żyły;
- Skręcone i wybrzuszone żyły;
Do bolesnych objawów żylaków zalicza się:
- Bolące lub ciężkie nogi
- Pieczenie, pulsowanie, skurcze mięśni i obrzęk podudzi
- Nasilony ból po długim siedzeniu lub staniu
- Swędzenie wokół jednej lub więcej żył
- Przebarwienia skóry wokół żylaków
Pajączki, które są łagodną odmiana żylaków, znajdują się bliżej powierzchni skóry i są zdecydowanie mniejsze od żylaków. Zazwyczaj przybierają czerwony lub niebieski kolor, a wyglądem przypominają pajęczą sieć (stąd ich nazwa). Pojawiają się one przede wszystkim na nogach, jednak można je również znaleźć na twarzy.
Przyczyny powstawania żylaków
Krew żylna płynie z dołu do góry i z góry na dół. Ma ona dużo cięższe zadanie niż krew tętnicza, ponieważ porusza się nie zgodnie z grawitacją. Jest to możliwe dzięki pracy mięśni nóg, które działają niczym pompa i tłoczą krew w górę do serca. Ten ruch jest ściśle uzależniony od pozycji, w której znajduje się człowiek. Jeśli nogi przez dłuższy są w jednej pozycji, bez ruchu, krew zalega w żyłach kończyn dolnych, a co za tym idzie - rozciąga naczynia, w których się znajduje, aby móc się ,,pomieścić”. Aby krew nie zalegała w zbyt dużych ilościach na obwodzie, duże żyły w nogach mają również specjalne zastawki, które pozwalają płynąć krwi do serca (zastawki otwierają się), oraz zapobiegają cofaniu się krwi z góry na dół (zastawki są zamknięte).
Jeżeli krew ciągle zalega, a mięśnie nóg nie pracują prawidłowo, w nogach pojawiają się zakrzepy, które niszczą kruche zastawki. Wówczas coraz większa ilość krwi kumuluje się w nogach ,,na dole”, a tym samym w żyłach nóg wzrasta ciśnienie krwi. Tak właśnie tworzą się żylaki.2
Czynniki ryzyka
Rozwojowi żylaków sprzyjają:
- Wiek. Ryzyko powstania żylaków wzrasta wraz z wiekiem. Starzenie się powoduje zużycie zastawek w żyłach. Powoduje to, że zastawki pracują źle umożliwiając przepływ krwi z powrotem do żył, gdzie finalnie gromadzi się krew, zamiast przepływać do serca.
- Płeć. Żylaki i pajączki o wiele częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ hormony żeńskie mają tendencję do rozluźniania ścian żył. Warto zauważyć, że leczenie hormonalne w formie chociażby pigułek antykoncepcyjnych, może zwiększać ryzyko wystąpienia żylaków.
- Ciąża. Zmiany, zachodzące w gospodarce hormonalnej w trakcie ciąży, wpływają na wzrost ryzyka tworzenia się żylaków nóg. U kobiet głównymi hormonami są estrogeny i progesteron, które sprzyjają zatrzymywaniu się wody w organizmie. W taki sposób powstają obrzęki i zwiększa się masa ciała. Progesteron, który w trakcie ciąży ma większe stężenie, wpływa na przebudowę mięśni gładkich w naczyniach powodując przerost ścian naczyń i zmniejszenie ich sprężystości. Dodatkowo estrogeny zwiększają krzepliwość krwi, co może doprowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach żylnych, i tym samym powoduje poszerzenie się naczynia.
- Historia rodzinna. Jeśli inni członkowie rodziny mieli żylaki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawią się one ponownie w kolejnych pokoleniach.
- Otyłość. Nadwaga wywiera dodatkowy nacisk na żyły.
- Pozycja stojąca lub siedząca przez długi czas.
Powikłania
Powikłania żylaków, na szczęście występują rzadko. Obejmują one:
- Bolesne wrzody mogą tworzyć się na skórze w pobliżu żylaków, szczególnie w okolicy kostek.
- Utrzymujący się ból nóg lub obrzęk wymaga opieki medycznej, ponieważ może wskazywać na zakrzep - zakrzepowe zapalenie żył.
- Wywoływane pękaniem żył umiejscowionych blisko skóry.
Zapobieganie
Nie ma jednego, skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec żylakom. Udowodniono, że poprawa krążenia i napięcia mięśniowego może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków.
Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany żylakami można zastosować kilka domowych sposobów takich jak:
- Ćwiczenia (na przykład: marsz w miejscu z wysoko unoszonymi nogami; chodzenie na palcach; krążenie stopami; rowerek; nożyce; naprzemienne zginanie i prostowanie nóg)3
- Kontrola wagi
- Dieta o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości soli
- Unikanie wysokich obcasów i ciasnych pończoch
- Regularna zmiana pozycji siedzącej lub stojącej
Diagnoza
Aby zdiagnozować żylaki, lekarz powinien przeprowadzić badanie fizykalne, czyli sprawdzenie ,,formy’’ i wyglądu nóg, szczególnie w pozycji stojącej.
Może zostać również przeprowadzony test ultrasonograficzny, aby sprawdzić, czy zastawki w żyłach działają normalnie lub czy są jakieś oznaki zakrzepu krwi.
Leczenie
Leczenie żylaków zwykle nie oznacza pobytu w szpitalu ani bardzo długiego, powrotu do zdrowia. Dzięki mniej inwazyjnym zabiegom żylaki można leczyć w warunkach ambulatoryjnych.
Dbanie o siebie
Ćwiczenia, utrata masy ciała, podnoszenie nóg i unikanie długich okresów stania lub siedzenia - może złagodzić ból i zapobiec pojawianiu się żylaków.
Pończochy uciskowe
Zazwyczaj leczenie żylaków i przeciwdziałanie powstania kolejnych rozpoczyna się od noszenia pończoch uciskowych. Pomaga to żyłom i mięśniom nóg w bardziej wydajnym przepływie krwi.
Dodatkowe leczenie cięższych żylaków
Lekarz może zalecić jedno z następujących zabiegów leczenia żylaków:
- Skleroterapia. W ramach tej procedury lekarz ostrzykuje małe i średnie żylaki roztworem lub pianą, która bliznuje i zamyka te żyły. Niejednokrotnie zabieg ten należy powtórzyć. Po kilku tygodniach leczone żylaki powinny zanikać. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i może być wykonana w gabinecie lekarskim.
- Skleroterapia piankowa (czyli ostrzyknięcie żyły roztworem piany).
- Leczenie laserowe. To nowa technologia w zabiegach laserowych do zamykania mniejszych żylaków i pajączków. Leczenie laserowe polega na wysyłaniu silnych błysków światła do żyły, co powoduje, że żyła powoli blaknie i znika. W tym zabiegu nie stosuje się nacięć ani igieł.
- Procedury wspomagane cewnikiem z wykorzystaniem częstotliwości radiowej lub energii lasera. W tym zabiegu lekarz wprowadza cienką rurkę (cewnik) do powiększonej żyły i ogrzewa końcówkę cewnika za pomocą energii o częstotliwości radiowej lub laserowej. Gdy cewnik jest wyciągany, ciepło niszczy żyłę, powodując jej zapadnięcie się i zamknięcie. Ta procedura jest preferowaną metodą leczenia, większych żylaków.
- Endoskopowa operacja żył. Wprowadza się tę metodę w zaawansowanych przypadkach. Chirurg używa cienkiej kamery wideo umieszczonej w nodze do wizualizacji i zamykania żylaków, a następnie usuwa żyły poprzez małe nacięcia. Ta procedura jest wykonywana ambulatoryjnie.
Żylaki rozwijające się w czasie ciąży zwykle poprawiają się, a nawet znikają bez leczenia w ciągu 3 do 12 miesięcy po porodzie.
Składniki takie jak: Kasztanowiec zwyczajny, który wspomaga prawidłowe krążenie żylne w nogach i prawidłowe funkcjonowanie naczyń włosowatych oraz Ruszczyk kolczasty, który przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wchodzą w skład suplementu diety Varivenol.
Dlatego warto już dziś sprawdzić i rozpocząć kurację: Varivenol Shots, Varivenol, Varivenol Monodosis