Co to jest OPC? Poznaj wielką siłę w małych pestkach winogron
Wielka siła w małych pestkach winogron, czyli co to jest OPC?

Oligomeryczne proantocyjanidyny (występujące także pod skróconą nazwą OPC) to klasa polifenoli*, jakie można znaleźć w roślinach takich jak żurawina, borówka oraz winorośl właściwa (Vitis vinifera L.). OPC odkryto w 1947 roku. Wówczas Jacques Masquelier opracował, a następnie opatentował techniki ekstrakcji tejże substancji z dwóch źródeł: kory sosny oraz nasion wspomnianych już winogron. Pierwsze badania koncentrowały się na zdolności proantocyjanidyn do zapobiegania infekcjom dróg moczowych. Jednak współczesne studia wskazują na szersze działanie OPC. Wykazują one potencjał w łagodzeniu insulinooporności, zmniejszaniu nadciśnienia tętniczego, wspomagania zdrowia mózgu, kości i wątroby. Ponadto OPC mają potencjał przeciwbakteryjny i są jednym z najsilniejszych znanych ludzkości antyoksydantów pochodzenia roślinnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Co to jest OPC (oligomeryczne proantocyjanidyny)?
 • Dlaczego warto spożywać pestki winogron w formie sproszkowanej lub płynnej?
 • Czy OPC opóźnia procesy starzenia?
 • Co to jest Biocell Beauty Shots i kto powinien go stosować?
 • Na czym polega działanie antyoksydacyjne pestek winogron?

Zastosowanie winorośli właściwej (nazywanej też winoroślą winną), jest nie tylko bardzo powszechne, ale i różnorodne. Ludzie wykorzystują prawię całą tę roślinę, pomijając wyłącznie jej zdrewniałe części. Owoce zjada się surowe lub suszone, a także produkuje z nich wino. Z kolei pestki oraz liście służą np. do tłoczenia z nich oleju lub tworzenia rozmaitych kosmetyków, lekarstw i suplementów diety.


OPC — co to jest i skąd się bierze?

Pod enigmatyczną nazwą OPC kryje się składnik ekstraktu z pestek winogron. Te trzy litery są skrótem od słów Oligomeric ProanthoCyanidin (po polsku: oligomeryczne proantocyjanidyny). Ta grupa naturalnych związków chemicznych, które są rodzajem polifenoli, pozyskiwana jest ze sproszkowanych nasion latorośli winnej, ale także z kory sosny czy z jagód. Okazuje się, że niepozorne ziarenka winogron się jednym z najsilniejszych znanych nam jak dotąd antyoksydantów pochodzenia roślinnego.

Wspomniany ekstrakt jest o około 40-50 razy mocniejszy pod względem antyoksydacyjnym od witaminy E, 18 razy od witaminy C oraz 10 razy od witaminy A. Robi wrażenie, prawda?

Działanie ekstraktu z pestek winogron jest przedmiotem wielu badań. Amerykańskie instytuty National Institutes of Health oraz National Center for Complementary and Integrative Health wyraziły się na jego temat w sposób następujący:

Ekstrakt z pestek winogron, wytwarzany z nasion winogron winnych, jest promowany jako suplement diety stosowany w różnych schorzeniach, w tym w problemach ze wzrokiem i niewydolności żylnej (…) Przeprowadzono dobrze kontrolowane badania osób stosujących ekstrakt z pestek winogron w leczeniu określonych schorzeń. (…) Przegląd 15 badań z 2019 r. z udziałem 825 uczestników sugeruje, że ekstrakt z pestek winogron może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i białka C-reaktywnego, markera stanu zapalnego. Narodowe Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego (NCCIH) wspiera badania nad tym, jak niektóre suplementy diety bogate w polifenole, w tym ekstrakt z pestek winogron, pomagają zmniejszyć wpływ stresu na ciało i umysł.[1]

Ekstrakt z pestek winogron — zastosowanie

Proantocyjanidyny (OPC) wyekstrahowane z nasion winogron mogą spełniać wiele funkcji, a ich zastosowanie pozostaje wielokierunkowe. Wśród tych najważniejszych kwestii, warto wymienić następujące:

 • Antyoksydacyjne właściwości OPC i skóra: ekstrakt z nasion winogron korzystanie wpływa nie tylko na nasze wnętrze, ale odgrywa również rolę w wyglądzie zewnętrznym, sprawiając że skóra wygląda na zdrowszą i atrakcyjniejszą, a efekty procesu starzenia zostają spowolnione. Pod wpływem OPC skóra zyskuje jędrność i napięcie, a także staje się bardziej elastyczna, pełna blasku i ładnego kolorytu. Warto także wspomnieć, że suplementacja produktami zawierającymi OPC jest stosowana wspierająco w terapiach trądziku, czy też łuszczycy;
 • Oddziaływanie na włosy: jako silny przeciwutleniacz ekstrakt z nasion winogron chroni fryzurę przez uszkodzeniami. Dzięki jego wsparciu włosy stają się mocniejsze, gęstsze i bardziej błyszczące niż dotychczas. Co więcej, przestają nadmiernie wypadać i zaczynają się zagęszczać;
 • Wpływ na układ krążenia: OPC ma potencjał usprawniający pracę układu krążeniowego;
 • Wpływ na cholesterol: badania wykazały, że OPC może wpływać na poprawę ogólnego profilu lipidowego. OPC może także zmniejszyć utlenianie „złego” cholesterolu LDL. Utlenione LDL ma tendencję do osadzania się na ścianach naczyń krwionośnych, co może prowadzić do miażdżycy. OPC jest także w stanie działać synergicznie z innymi składnikami diety, takimi jak sterole roślinne;
 • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe: Istnieją pewne badania sugerujące, że OPC ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wspierające walkę z infekcjami;
 • Działanie przeciwalergiczne: pewne badania sugerują, że OPC może działać przeciwalergicznie;
 • Synergiczne działanie OPC z kolagenem: wspólne działanie OPC oraz hydrolizowanego kolagenu (takie połączenie znajdziemy między innymi w suplemencie Biocell Beuty Shots), może znacząco zwiększyć ich potencjalne korzyści dla skóry (głównie regeneracja naskórka), a także dla kości i stawów. Za takie możliwości duet ten jest bardzo doceniany zarówno przez osoby, które chcą zachować wygląd młodej skóry na dłużej, ale także przez ludzi związanych ze sportem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie sportowcy szczególnie często doświadczają kontuzji i innych urazów mechanicznych.

Pestki winogron (Vitis viniferae semen) — działanie i właściwości

Swoje prozdrowotne właściwości nasiona winogron zawdzięczają głównie wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Zawarte w pestkach czrwonych winogron substancje, takie jak oligomeryczne proantocyjanidyny (OPC), tokoferol (wit. E) oraz inne grupy polifenoli, stanowią bardzo silne antyoksydanty. Wszystko to sprawia, że ekstrakt z nasion winorośli właściwej ma wszechstronny wpływ na najróżniejsze aspekty związane z działaniem organizmu człowieka.

Jednak co to właściwie oznacza, że proantocyjanidyny OPC są silnym antyoksydantem i jak to wpływa na nasz organizm? Wyjaśniamy poniżej!

Proantocyjanidyny — rola antyoksydantów w walce z wolnymi rodnikami

Antyoksydanty (znane również jako antyutleniacze lub przeciwutleniacze) są związkami, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Dlaczego to takie ważne?

Vitis Vinifera L

Wolne rodniki są to cząsteczki z niesparowanym elektronem. Są to bardzo reaktywne związki, które mogą uszkadzać komórki, DNA, białka i lipidy w naszym ciele, przyczyniając się do procesów starzenia oraz rozwoju wielu chorób. Główne źródła wolnych rodników w organizmie to:

 • naturalne procesy metaboliczne: powstają podczas produkcji energii w mitochondriach;
 • czynniki zewnętrzne: promieniowanie UV, zanieczyszczenia, palenie tytoniu, leki, alkohol itp.

Ważne jest zrozumienie, że w pewnym stopniu wolne rodniki są niezbędne dla naszego zdrowia - odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej oraz w procesach sygnalizacyjnych w komórkach. Gdy jednak produkcja wolnych rodników przewyższa zdolność organizmu do ich neutralizacji, mówimy o stresie oksydacyjnym.

Dla wnikliwych:

Zanurzmy się w temat przeciwutleniaczy nieco głębiej! W jaki sposób antyoksydanty, takie jak OPC i inne polifenole, neutralizują wolne rodniki?

Jak już wspominaliśmy, wolne rodniki to cząsteczki posiadające niesparowany elektron. Elektrony zazwyczaj występują w parach, więc niesparowany elektron sprawia, że cząsteczka staje się niestabilna i bardzo reaktywna. Chcąc stać się stabilną, taka cząsteczka będzie „szukała” innego elektronu, który mógłby zająć to wolne miejsce – i to właśnie to „szukanie” powoduje uszkodzenia w komórkach, ponieważ wolny rodnik próbuje „ukraść” elektron od innej stabilnej cząsteczki, co prowadzi do łańcucha reakcji.
Antyoksydanty działają jako „donorzy” elektronów dla tych wolnych rodników. Innymi słowy, dostarczają wolnym rodnikom brakującego elektronu, nie stając się przy tym samymi reaktywnymi. To jest kluczowe: po oddaniu elektronu wolnemu rodnikowi, antyoksydant nie staje się nowym, szkodliwym wolnym rodnikiem. W przypadku OPC i innych polifenoli, ich struktura chemiczna pozwala na oddanie elektronu, a jednocześnie zachowanie stabilności. Dzięki temu, neutralizują one szkodliwe działanie wolnych rodników, chroniąc nasze komórki przed uszkodzeniami.

Podsumowując, antyoksydanty działają jak „strażacy”, gasząc „pożary” wywołane przez wolne rodniki, dostarczając im brakujące elektrony i przywracając równowagę w środowisku komórkowym.

W ciele człowieka występują naturalne przeciwutleniacze, ale wiele z nich pochodzi także z diety — można je znaleźć w owocach (m.in. w nasionach winogron), warzywach i innych produktach spożywczych.

Działanie wolnych rodników
Działanie antyoksydantów

Pestki winogron a poprawa pracy układu krążeniowego

Proantocyjanidyny (OPC) mogą wspierać funkcjonowanie układu krążeniowego. Jak to działa? Wyjaśniamy krok po kroku:

 • Wsparcie dla nabłonka naczyniowego: OPC przyczyniają się do zdrowia nabłonka, czyli warstwy komórek pokrywających wnętrze naczyń krwionośnych. Zdrowy nabłonek pełni istotną rolę w regulacji przepływu krwi (kontroluje rozszerzanie i kurczenie naczyń), zapobiega niekontrolowanemu tworzeniu się skrzepów.
 • Ochrona ścian naczyń krwionośnych: Ekstrakt z pestek winogron może hamować aktywność enzymów odpowiedzialnych za degradację ważnych składników ścian naczyń krwionośnych, takich jak β-glukuronidaza, kolagenaza, hialuronidaza czy elastaza. Jeśli ściany naczyń krwionośnych są osłabione lub uszkodzone, może to prowadzić do m.in. powstawania obrzęków i uczucia ciężkości nóg.
 • Ochrona przed oksydacją cholesterolu LDL: OPC może pomóc w opóźnieniu procesu utleniania tzw. złego cholesterolu (LDL). Utleniony LDL jest niebezpieczny, ponieważ uszkadza ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do procesu zapalnego i tworzenia blaszek miażdżycowych, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, zawał serca i udar mózgu.

Wpływ OPC na układ krążenia

Podumowując, OPC to potencjalny sprzymierzeniec w zdrowiu układu krążeniowego. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem suplementacji ekstraktem z pestek winogron, zawsze zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Wsparcie dla syntezy i ochrony kolagenu

Prozdrowotne właściwości OPC nie kończą się jedynie na układzie krążeniowym. Proantocyjanidyny są cennym wsparciem dla struktur kolagenowych w naszym organizmie. Jak to dokładnie działa?

 • Ochrona przed denaturacją kolagenu: OPC zapobiega denaturacji białek kolagenowych. Denaturacja to proces, podczas którego nieodwracalnie traci się naturalną strukturę przestrzenną białek, co prowadzi do ich zniszczenia. Dzięki działaniu OPC, struktury kolagenowe - kluczowe dla zdrowia skóry, stawów i naczyniach krwionośnych - są chronione przed tym negatywnym zjawiskiem.
 • Wsparcie dla regeneracji skóry: Istnieją badania sugerujące, że OPC może przyspieszać procesy regeneracji, takie jak gojenie się ran skóry.
Uwzględniając te korzyści, nie trudno zrozumieć, dlaczego ekstrakt z nasion winogron jest tak ceniony za wszechstronne wsparcie w zdrowiu kolagenu, co ma pozytywny wpływ na ogólny dobrostan organizmu.

Rola OPC w utrzymaniu zdrowia kości i dobrego wzroku

Istnieją badania na zwierzętach wskazujące na korzystny wpływ OPC na zdrowie kości, jak również w zakresie łagodzenia konsekwencji wynikających z artretyzmu oraz schorzeń zwyrodnieniowych. Jednak aby to potwierdzić, należy prowadzić dalsze badania, zwłaszcza na ludziach.

Ponadto przyjmowanie suplementów zawierających w składzie proantocyjanidyny to także szereg potencjalnych korzyści w procesie wsparcia leczenia plamki żółtej znajdującej się w narządzie wzroku. To nie wszystko — OPC może także przyspieszać leczenie stanów zapalnych spojówek. Dlaczego tak się dzieje? Jest tak, bo substancja ta posiada potencjalne właściwości przeciwwirusowe i może zwalczać szkodliwe bakterie.

Wpływ OPC na wzrok

Ekstrakt z pestek winogron łagodzi objawy menopauzy

Kobiety w okresie przekwitania mierzą się z wieloma niedogodnościami, a ponadto są mocno narażone na różne choroby koncentrujące się wokół układu krążenia, na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy displidemię (tj. stan, gdy poziom lipidów we krwi ulega znacznemu zaburzeniu).

Przyjmowanie OPC w czasie klimakterium może pomóc w niwelowaniu m.in. charakterystycznych uderzeń gorąca, chronicznego uczucia napięcia czy problemów ze snem.

Korzystny wpływ OPC na układ immunologiczny

Jak już wyjaśnialiśmy powyżej, proantocyjanidyny (OPC) są znane z właściwości antyoksydacyjnych, co oznacza, że mogą one chronić organizm przed szkodliwymi działaniami wolnych rodników. Nadmiar wolnych rodników może przyczyniać się do stanów zapalnych w organizmie, które – jeśli nie są kontrolowane – mogą prowadzić do różnych schorzeń. Działanie antyoksydacyjne OPC może wspomagać układ odpornościowy, zapobiegając tym procesom.

Ponadto, OPC działa synergistycznie z innymi antyoksydantami, takimi jak witamina C i E. Oznacza to, że połączenie OPC z witaminami C i E może zwiększyć efektywność działania antyoksydacyjnego tych składników. Kiedy współpracują one razem, mogą lepiej chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres oksydacyjny, a także zmniejszyć zużycie tych witamin w reakcjach antyoksydacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na suplementy, takie jak Biocell Beauty Shots, które łączą te wartościowe składniki. Zanim jednak zdecydujesz się na suplementację, zaleca się konsultację z lekarzem.

Sprzymierzeniec w walce ze stanami zapalnymi i bakteriami

Proantocyjanidyny mają zdolność do tworzenia specjalnej powłoki na zębach oraz w okolicy dróg moczowych. W ten sposób OPC mogą przeciwdziałać adhezji (tj. przyleganiu) niektórych bakterii do zębów i ścian pęcherza moczowego. Z tego względu OPC wesprze osoby cierpiące z powodu np. zapalenia pęcherza.

Substancja ta może sprawdzić się, zarówno  w walce z bateriami z rodziny Escherichia coli (wywołują one np. zespół hemolityczno-moczowy, krwotoczne zapalenie okrężnicy, zakażenia układu pokarmowego i zapalenie płuc), jak i z Streptococcus mutans (mają negatywny wpływ na twarde tkanki zęba i w związku z tym są w stanie doprowadzić do odwapnienia i/lub demineralizacji uzębienia). Należy jednak pamiętać, że jedzenie pokarmów bogatych w OPC nie zastąpi antybiotyków w leczeniu aktywnych zakażeń bakteryjnych.

OPC a profilaktyka nowotworów

Chociaż OPC ma pewne interesujące właściwości, które mogą teoretycznie pomóc w prewencji nowotworów, obecne dowody nie są wystarczające, aby rekomendować je jako skuteczny środek zapobiegawczy przeciwko tej grupie chorób. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu diety, również w celach profilaktycznych.

Czy winorośl to… eliksir młodości?

Związki znajdujące się w nasionach winogron, zwane proantocyjanidynami (OPC), mają zdolność neutralizowania wolnych rodników – głównych sprawców procesów starzenia. Dodatkowo, OPC wspiera kondycję włókien kolagenowych, co potęguje efekt antystarzeniowy. Istotne jest także ich działanie wzmacniające układ krążeniowy, co przekłada się na poprawę kondycji skóry naczynkowej oraz tej skłonnej do zaczerwienień i podrażnień.

Warto również zaznaczyć, że OPC chroni skórę przed niekorzystnymi konsekwencjami promieniowania UV, tym samym spowalniając efekty fotostarzenia. Ekstrakt z pestek winogron przez niektórych nazywany jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Jest w tym wiele prawdy, jednak nie można wychodzić z założenia, że OPC może działać w tej materii samodzielnie. Twarz zawsze i o każdej porze roku należy zabezpieczać warstwą kremu przeciwsłonecznego z SPF.

Kosmetyki oraz suplementy diety, które zawierają ekstrakt z nasion winorośli nawilżają skórę, docierając nawet do jej najgłębszej warstwy, a także działają stabilizująco na elastynę i kolagen. W konsekwencji skóra pozostaje napięta i estetyczna, a ponadto aksamitna w dotyku.

Co jeszcze ekstrakt z nasion winogron robi dla naszej skóry? Otóż m.in.:

 • może stymulować mikrokrążenie skóry;
 • rozjaśnia istniejące przebarwienia i ogólnie odświeża koloryt;
 • przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek;
 • chroni zasoby kwasu hialuronowego znajdujące się w skórze;

To nie wszystko! Istnieją pewne dowody sugerujące, że ekstrakt z nasion winogron jest w stanie regulować produkcję sebum, co szczególnie zainteresuje osoby posiadającą cerę tłustą i mieszaną.

Ekstrakt z pestek winogron dla skóry

Biocell Beauty Shots — suplement z ekstraktem z nasion winogron i OPC

Preparat Biocell Beauty Shots to przede wszystkim porcja hydrolizowanego kolagenu do picia, który występuje w postaci wygodnych shotów do połknięcia na raz, bez konieczności popijania. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą włączać do diety kolejnych tabletek lub kapsułek. Skład wspomnianego suplementu został wzbogacony o kwas hialuronowy, proantocyjanidyny (OPC) pozyskiwane z nasion winogron, witaminy i minerały, które wpierają produkcję kolagenu w skórze.

Co ważne, kolagen w Biocell Beauty Shots jest hydrolizowany, co oznacza, że duża cząsteczka kolagenu została przekształcona w mniejsze, łatwo przyswajalne peptydy kolagenowe, które nasz organizm absorbuje znaczenie efektywniej.

Produkt ten stanowi idealną odpowiedź dla tych, którzy pragną zadbać o działanie przeciwstarzeniowe i poprawić kondycję suchej i podrażnionej skóry.

biocell właściwości shots

W składzie Biocell Beauty Shots znajdujemy:

 • Hydrolizowany kolagen i kwas hialuronowy: wspólnie dbają o prawidłowe nawilżenie skóry oraz o skuteczne opóźnienie efektów procesów starzenia;
 • Witaminę C: niezbędny komponent w prawidłowej produkcji kolagenu w skórze;
 • Ekstrakt z nasion winogron: ekstrakt ten zawiera 38 mg proantocyjanidyny (OPC), znanych z licznych właściwości prozdrowotnych;
 • Niacynę: skutecznie redukuje objawy zmęczenia;
 • Witaminę E: wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspomaga regenerację skóry oraz przeciwdziała powstawaniu zmarszczek;
 • Cynk: znany z zastosowania bakteriobójczego oraz regulującego wytwarzanie sebum;
 • Kwas pantotenowy: wspomaga regenerację skóry, działa przeciwstarzeniowo oraz łagodzi stany zapalne;
 • Witaminę B6: wpływa na regulację aktywności hormonalnej;
 • Ryboflawinę: jej niedobory mogą prowadzić do problemów skórnych, takich jak stany zapalne czy pękające wargi. Dodatkowo, brak ryboflawiny może być przyczyną nadmiernej utraty włosów;
 • Witaminę A: nawilża skórę, działa przeciwko zrogowaceniu i chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV;
 • Selen: posiada właściwości przeciw podrażnieniom i alergiom, reguluje też wydzielanie sebum;
 • Biotynę: poprawia elastyczność skóry, jej nawilżenie i ukrwienie;
 • Witaminę B12: wygładza, rozjaśnia oraz wyrównuje koloryt skóry

Suplementacja OPC — co warto wiedzieć?

Chcąc skorzystać z pełni korzyści płynących z suplementacji ekstraktem nasion winogron, niezbędne jest zwrócenie uwagi na standaryzację zawartości OPC w produkcie. Co dokładnie to oznacza?

Znaczy to, że etykieta produktu powinna precyzyjnie wskazywać nie tylko ilość ekstraktu z nasion winogron, ale również dokładną zawartość aktywnego składnika – czyli OPC – w każdej porcji. Dzięki temu użytkownik ma pewność dotyczącą dawki substancji i może oczekiwać stałych, przewidywalnych efektów. Na przykład, jedna fiolka Biocell Beauty Shots zawiera 40 mg ekstraktu z pestek winogron, z czego 38 mg to OPC.

Zaleca się przyjmowanie suplementów z ekstraktem z pestek winogron po posiłku, co zwiększa ich biodostępność. Można je bez obaw stosować przez dłuższy czas, przestrzegając zaleceń producenta.

Jeżeli zastanawiasz się nad suplementacją Biocell Beauty Shots, rekomendowana dawka to jedna fiolka dziennie dla osób dorosłych, przez co najmniej trzy miesiące. Przed spożyciem dobrze jest wstrząsnąć fiolką, by zapewnić jednorodność zawartości.

[product id="156"]

Pamiętajmy: zawsze należy przestrzegać zalecanej dawki w ciągu dnia. Suplementacja ma na celu wsparcie zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia, a nie ich zastąpienie.

OPC — po jakim czasie widać efekty stosowania?

Ekstrakt z pestek winogron, bogaty w OPC, cieszy się uznaniem za swoje korzyści zdrowotne. Jednakże tempo, w jakim osoby doświadczają pozytywnych efektów, może być różne i zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny metabolizm, dawka czy jakość suplementu. Chociaż niektórzy mogą zauważyć pewne poprawy już po kilku dniach, dla wielu innych konieczne może być regularne stosowanie suplementu przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim zaobserwują wyraźne korzyści.

Dla kogo są suplementy z OPC?

Ze względu na bardzo szerokie spektrum działania ekstraktu z pestek winogron, zawierające go preparaty są rekomendowane dla osób o bardzo różnych potrzebach. Po proantocyjanidyny OPC chętnie sięgają osoby, które:

 • dążą do poprawy zdrowia skóry;
 • są zainteresowane wspieraniem zdrowia sercowo-naczyniowego;
 • chcą wspomóc zdrowie stawów;
 • szukają wsparcia dla zdrowia oczu;
 • szukają wsparcia w postaci odpowiedniej ochrony antyoksydacyjnej.

W tym miejscu warto także odwrócić pytanie: kto nie powinien sięgać po preparaty zawierające ekstrakt z pestek winogron? Przede wszystkim są to kobiety ciężarne lub w okresie laktacji. Wynika to z braku odpowiedniej ilości badań, które mogłoby jednoznacznie wykluczyć ewentualne niepożądane skutki w kontekście zdrowia rozwijającego się płodu i noworodka. Warto również wiedzieć, że ekstrakt z pestek winogron niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z problemami w zakresie krzepliwości krwi (w szczególności dla tych, którzy przyjmują na stałe leki o działaniu rozrzedzającym krew, takie jak warfaryna). Tytułowy ekstrakt może również wchodzić w niekorzystną dla ludzkiego zdrowia interakcje z częścią leków przeciwbólowych (np. aspiryna). Odradza się też podawanie podobnych suplementów dzieciom, a już na pewno nie należy podejmować takich działań bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przerwy od OPC — warto robić, czy nie ma takiej potrzeby?

Chociaż większość badań nie wskazuje konkretnych ram czasowych dotyczących cyklicznego przyjmowania OPC, niektórzy eksperci sugerują robienie przerw w suplementacji, aby uniknąć m.in. przyzwyczajenia organizmu. Możliwa propozycja to wprowadzenie kilkutygodniowej przerwy po 6 miesiącach regularnego stosowania suplementu.

Kluczową kwestią pozostaje przestrzeganie zalecanej dawki. Chociaż OPC są naturalne, ich nadmierna ilość może nie być optymalna dla organizmu.

W skrócie, suplementacja ekstraktem z pestek winogron może być korzystna dla zdrowia skóry, wzroku, układu krążenia i wielu innych aspektów zdrowia.

[1] https://www.nccih.nih.gov/health/grape-seed-extract


*Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną - o postępowaniu medycznym zawsze decyduje lekarz. Artykuł nie jest również opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego wyżej wymienione składniki. Suplementy diety służą jedynie do uzupełnienia normalnej diety, nie mają właściwości leczniczych.

[product id="156, 217, 253"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium