Co to jest łokieć tenisisty? Przyczyny, objawy i sposoby jak sobie z nim poradzić
Co to jest łokieć tenisisty? Przyczyny, objawy i sposoby jak sobie z nim poradzić

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jakie są przyczyny problemu zwanego łokciem tenisisty?
 • W jaki sposób objawia się ta dolegliwość?
 • Jak wygląda proces diagnostyczny takiego przypadku?
 • Jak leczyć łokieć tenisisty?
 • Jak długo trwa rehabilitacja przy podobnym urazie?

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty — czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej — jest schorzeniem o charakterze zwyrodnieniowo-zapalnym, dotyczący, przyczepów ścięgien mięśni. Inaczej problem ten nazywa się zespołem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W sporym skrócie: objawami tego problemu są przede wszystkim ból zlokalizowany w obrębie stawu łokciowego, który zwykle promieniuje przez całe przedramię i kończy się w okolicy nadgarstka.

Niezwykle często z kłopotem tym współistnieje upośledzenie krążenia, co niestety w znaczny sposób utrudnia procesy regeneracyjne. Choroba ta w początkowym stadium dotyka tylko ścięgna mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka, jednak nieleczona się rozwija i z czasem może objąć także początkowy przyczep mięśnia prostownika palców. Jeśli zaobserwuje się objawy tzw. łokcia tenisisty nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty!

Bolący łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty: przyczyny

Podstawową przyczyną entezopatii mięśni prostowników nadgarstka są zmiany degeneracyjne, które powstały na skutek długotrwałego przeciążenia ręki, konkretnie dotyczy to ruchów wykonywanych przy pomocy nadgarstka. Wbrew pozorom, problem ten niekoniecznie musi wystąpić przez grę w tenisa. Bywa on konsekwencją rzeczy bardzo prozaicznych, jak chociażby pisanie na klawiaturze albo zwykłe — niewinne niby — wkręcanie śrubek.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ czynności takie jak te wymienione powyżej prowadzą do zbyt dużego napięcia mięśni przedramienia, a co za tym idzie: do powstawania mikrourazów ścięgien oraz przyczepów wokół kłykcia bocznego kości ramiennej. Wówczas uszkodzenia skupiają się na włóknach kolagenowych ścięgien.

Jeśli szkodliwy wysiłek będzie kontynuowany, dojdzie do naderwania ścięgien, zwapnienia przyczepów oraz do namnażania się tzw. patologicznych naczyń krwionośnych.

Co ciekawe, przyczyną łokcia tenisisty może być nie tylko zbyt duże, ale także zbyt małe obciążenie ręki w trakcie pracy. Problem ten pojawia się zwykle u osób, jakie nie są szczególnie mocno aktywne fizycznie. Brak ruchu jest bardzo szkodliwy, ponieważ prowadzi do osłabienia siły i/lub zaniku mięśni. Koniec końców mięśnie, które przez dłuższy czas nie są przyzwyczajane do wysiłku potrafią się naderwać przy najprostszych czynnościach.

Największe czynniki ryzyka

 1. Wykonywany zawód: szczególnie narażeni są np. malarze, stolarze, hydraulicy, zawodowi kierowcy, rzeźnicy, kucharze i inni podejmujący prace wymagające powtarzalnych ruchów nadgarstka i ramienia;
 2. Wiek: zdecydowana większość osób, które zmagają się z łokciem tenisisty to ludzie w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat;
 3. Niektóre sporty: wszelkie aktywności rakietowe znacząco zwiększają ryzyko pojawiania się tej dolegliwości.

Dlaczego więc nazwa schorzenia sugeruje związek z tenisem. Jest tak ze względu na to, że w tym sporcie zachodzą ruchy — zwłaszcza dotyczy to powtarzających się uderzeń bekhendowych — mocno narażają zawodnika na tego typu urazy.

W jaki sposób objawia się taki uraz?

Podstawowym objawem entezopatii jest ból zlokalizowany po bocznej stronie stawu łokciowego, który pojawia się i/lub nasila przy próbie chwycenia czegoś, zaciśnięcia dłoni oraz odwracania przedramienia. Siła chwytu jest wówczas mniejsza niż zwykle, męczenie następuje szybciej, a ból pojawia się szczególnie przy wyproście palców i nadgarstka.

W zaawansowanym stadium dolegliwości bólowe występują zarówno podczas ruchu, jak i w chwilach spoczynku. Daje się tez odczuć dość wyraźnie tkliwość palpacyjna w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.

Inne objawy łokcia tenisisty to m.in.:

 • uwrażliwienie tkanek miękkich wyczuwalne przy ucisku w okolicy stawu łokciowego;
 • sztywność w łokciu odczuwalna szczególnie rano;
 • kłopoty z wykonywaniem prostych czynności, np. uściśnięcie komuś dłoni, krojenie chleba, trzymanie kubka z kawą;
 • ból występujący podczas chwytania, ściskania, prostowania lub obracania nadgarstka.

Warto dodać, że co prawda rzadko, ale jednak czasami pojawia się obrzęk, który można zaobserwować po zewnętrznej stronie krawędzi łokcia.

Jak diagnozuje się łokieć tenisisty?

Tak naprawdę do samego rozpoznania łokcia tenisisty nie potrzeba zaawansowanego, specjalistycznego sprzętu. Diagnozy zazwyczaj dokonuje się na podstawie badaniu obu rąk, porównując tą chorą ze zdrową i analizując widoczne gołym okiem zmiany.

Dodatkowo lekarz powinien skupić się również na ocenie siły chwytu oraz stopnia odczuwanego przez pacjenta dyskomfortu podczas wykonywania ruchów przez uszkodzoną kończynę. Kluczowe w procesie diagnostycznym jest wykonanie testów Thomsona i Milla.

Czy i jak można leczyć tę dolegliwość?

Leczenie łokcia tenisisty może wyglądać różnie, a wybrana praktyka jest ściśle uzależniona od tego, co jest źródłem występowania bólu. Najważniejszą rzeczą w procesie rehabilitacji jest postawienie na odpoczynek uszkodzonej kończyny oraz skupienie się na regeneracji naruszonych tkanek. W sytuacjach, gdy przeciążenia powstają w trakcie aktywności fizycznej lub są wynikową wykonywanego zawodu, konieczna jest modyfikacja tych czynności lub zaniechanie ich, aby tkanka miała szansę wygojenia się.

Warto postawić na fizjoterapię. W procesie rehabilitacji powinna się ona skupiać wokół struktur mięśniowo-powięziowych, jakie są bezpośrednio związane z kontuzjowanym łokciem. W sytuacjach, gdy ból spowodowany jest niewłaściwą biomechaniką ruchu, niezwykle istotne pozostaje, aby poprawić technikę wykonywania różnych czynności, a ponadto starać się wzmocnić osłabione mięśnie oraz je uelastycznić (szczególnie dotyczy to mięśni tułowia, rąk i obręczy barkowej). Jak wynika z przedstawionych informacji, sposób leczenia tego schorzenia nie jest w pełni oczywisty, musi każdorazowo zostać dopasowany do przypadku indywidualnego pacjenta. 

Tenisista z bolącym łokciem

Czy można stosować jakąś profilaktykę, aby uniknąć tego problemu?

W życiu dobrze jest kierować się zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zacznijmy od tego, że nasze ścięgna w zdecydowanej większości są skonstruowane z kolagenu. Składnik ten jest niezbędny w procesach naprawczych uszkodzonych tkanek ścięgien, które to są głównym powodem występowania dolegliwości bólowych.

Kolagen nierzadko nazywany jest białkiem młodości, ponieważ pomaga on m.in.:

 • utrzymać prawidłowe funkcjonowanie stawów, przeciwdziała występowaniu bólu w ich obrębie;
 • przyspieszyć gojenie się ran, rehabilitację urazów mechanicznych np. ścięgien i stawów oraz zrastanie się złamanych kości;
 • zachować elastyczność naczyń krwionośnych;
 • usprawnić krążenie krwi.

Jeśli więc włączymy do diety produkty zawierające hydrolizowany kolagen, skutecznie wesprzemy nasz organizm, a ponadto — w przypadku konieczności leczenia łokcia tenisisty — przyspieszymy rehabilitację ciała po tej kontuzji. Warto wspomnieć, że sięgając po suplementy z kolagenem, dobrze jest celować te, których skład wzbogacono o witaminę C i np. naturalne antyoksydanty.

Kolagen nawilża stawy, co przyczynia się do opóźnienia proces ich degeneracji, zapobiega on również sztywnieniu ścięgien oraz więzadeł. Ponadto zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania różnego rodzaju obrzęków w obrębie tych partii ciała.

Kolagen na ścięgna i więzadła, czyli Cignon Shots!

Suplement diety Cignon Shots to bogate źródło hydrolizowanego kolagenu, którego zażywanie przynosi wiele realnych korzyści dla zdrowia. To białko występuje co prawda w naszym ciele naturalnie, ale z wiekiem dochodzi do zmniejszenia się jego produkcji. Główną funkcja kolagenu jest utrzymanie struktury oraz elastyczności skóry, stawów, ścięgien, więzadeł, a także kości.

Sięgnięcie po Cignon Shots może przyczynić się do poprawienia zdrowia ścięgien i więzadeł w kilku aspektach. Po pierwsze ze względu na fakt, iż zawarty w suplemencie hydrolizowany kolagen, działa w formie naturalnego budulca dla nich, co z kolei przekłada się na możliwość dłuższego utrzymania ich elastyczności i wytrzymałości. Powinno być to szczególnie istotne dla osób aktywnych fizycznie: zarówno amatorów rekreacji, jak i sportowców. Te grupy osób najmocniej narażają swoje stawy i ścięgna na rozmaite obciążenia.

Tenisistki i Cignon Shots

Innym wartym wspomnienia działaniem hydrolizowanego kolagenu jest to, iż wspomaga on odbudowę chrząstki.

Warto dodać, że Cignon Shots zawiera także inne cenne składniki, takie jak kwas hialuronowy (tj. składnik pomagający utrzymać prawidłowe nawilżenie w stawach, jak również zapobiega tarciu w ich obrębie), cynk, miedź oraz siarczan chondroityny. Istotnym składnikiem preparatu jest wyciąg z ostryżu długiego, który działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Cignon Shots występuje w formie wygodnego do spożycia płynu. Są to shoty do wypicia na raz. Formuła sprawią, że suplement lepiej i szybciej się wchłania do organizmu. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych tabletek i kapsułek mogących obciążać żołądek. Dzięki temu produktowi skutecznie uzupełnimy niedobory kolagenu, które są groźne dla zdrowia ścięgien i więzadeł.

Dodatkowym atutem preparatu Cignon Shots jest to, że może być spożywany już od 3 roku życia.

Reasumując: suplement diety Cignon Shots poprzez swój bogaty skład, jest w stanie realnie pomóc w utrzymaniu zdrowych ścięgien i więzadeł. Dzieje się tak ponieważ preparat dostarcza ludzkiemu ciału wielu ważnych składników odżywczych, jakie są absolutnie niezbędne do utrzymania prawidłowej elastyczności ścięgien.

 

[product id="165, 208, 317"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium