Co warto wiedzieć o złodziejce kości?
Co warto wiedzieć o złodziejce kości?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Co to jest osteoporoza?
 • Kto choruje na osteoporozę i dlaczego?
 • Jaka jest rola wapnia w profilaktyce osteoporozy?
 • Dlaczego warto suplementować witaminy K i D?
 • Czym jest suplement diety Kalcikinon?
 • Dla kogo jest preparat Kalcikinon Forte?

Światowy Dzień Osteoporozy ustanowiła Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (w skrócie: IOF) w 1996 roku. Decyzja ta była odpowiedzią na stale zwiększającą się liczbę osób zapadających na to schorzenie. Najważniejszym spośród założeń tego działania jest szerzenie wiedzy na temat tego, jakie są objawy „złodziejki kości” i w jaki sposób ją leczyć lub jej przeciwdziałać.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest schorzeniem, które prowadzi do łamliwości kości. Jest ona groźna o tyle, że wskutek jej rozwoju, do złamań dochodzi nawet wówczas, gdy uraz nie jest szczególnie poważny. Jest to konsekwencją między innymi zbyt niskiego poziomu witaminy D oraz wapnia w organizmie. Jednak należy pamiętać, iż zachorowaniu na osteoporozę sprzyja znaczenie więcej czynników. Wśród nich znajdujemy również kwestie takie jak płeć, wiek, a nawet rasę.

Wyniki bieżących badań wykazały, że tylko w samej Polsce problem ten dotyczy co najmniej 11% społeczeństwa, a w grupie ryzyka znajdują się np. kobiety przechodzące klimakterium, co jest skutkiem istniejących w tym szczególnym czasie zaburzeń natury hormonalnej.

Dzień Osteoporozy

Jak najprościej opisać mechanizm działania tej choroby? Otóż osteoporoza polega na stopniowym zmniejszaniu masy kości, czego efektem są właśnie ich złamania. Innymi częstymi jej objawami są dolegliwości bólowe pojawiające się po jakiejś aktywności fizycznej, np. jeździe na rowerze lub aerobiku.

Jakie są rodzaje osteoporozy?

Osteoporoza należy do grupy chorób metabolicznych kości, a jej przebieg polega nie tylko na postępującym ubytku masy kostnej, ale również na osłabieniu struktury przestrzennej poszczególnych elementów kośćca. Wyróżniamy dwa typy osteoporozy – pierwotną (tj. w wariancie, który stanowi większość wszystkich przypadków tej choroby, występujący u około 80% pacjentów) i wtórną (tj. rodzaj dotyczący około 20% społeczności chorych, który wiąże się bezpośrednio z innymi problemami, w tym np. zaburzeniami gospodarki hormonalnej, gastrektomią, reumatoidalnym zapaleniem stawów, nowotworami krwi i szpiku, alkoholizmem, czy też koniecznością unieruchomienia ciała).

Ogromne znaczenie w leczeniu osteoporozy ma jej wczesne zdiagnozowanie. Jak już wspomnieliśmy, schorzenie to latami może rozwijać się bezobjawowo. Osoby, które nie mają w zwyczaje wykonywać co jakiś czas badań kontrolnych, najczęściej dowiadują się o tym, że są chorzy, gdy dojdzie do złamania osteoporotycznego (termin rozwinięty w dalszej części artykułu).

Warto dodać, że osteoporoza powoduje również obniżenie wzrostu, przygarbioną sylwetkę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych kłopotów z mobilnością. Niezwykle często dotyczy ona kręgosłupa, a stale rozwijająca się sprawia, że u części ludzi może doprowadzić do złamań kręgów. Kośćmi, które w wyniku osteoporozy najczęściej ulegają urazom są kości przedramienia oraz szyjki kości udowej.

Jakie są objawy osteoporozy?

Pierwszym objawem osteoporozy najczęściej jest złamanie kości, zwykle dotyczące nadgarstków, dalszego odcinka kości promieniowej, szyjki kości udowej oraz kręgów kręgosłupa. Co istotne do takiego złamania z reguły dochodzi wskutek nawet bardzo nieznacznych urazów, czyli takich które u zdrowych ludzi nie skończyłyby się w tak tragiczny sposób. Ponadto chorzy odczuwają dyskomfort zlokalizowany w kościach, szczególnie tych długich (są to tzw. bóle osteoporotyczne).

Kiedy osteoporoza zaczyna być w zaawansowanym stadium, pojawiają się problemy takie jak obniżanie się wzrostu (dlatego często mówi się o tym, że „kurczymy się” wraz z wiekiem), kifoza piersiowa (inaczej zwana garbem starczym). Wszystko jest rzecz jasna efektem negatywnych zmian, jakie zachodzą w szkielecie z powodu rozwijającej się choroby).

Czym jest złamanie osteoporotyczne?

Warto w tym miejscu przybliżyć definicją złamania osteoporotycznego. Jest to złamanie niskoenergetyczne, które wynika z tego, że kości mają znacznie obniżoną wytrzymałość na obciążenia. Taki ich stan wynika — rzecz jasna — z osteoporozy.

Podobne urazy mechaniczne pozostają bardzo trudne w leczeniu. Dzieje się tak, ponieważ występują one u pacjentów, u których gęstość masy konnej jest niższa, niż u zdrowych ludzi, co wpływa na pogorszenie się możliwości regeneracyjnych organizmu i w konsekwencji utrudnia proces powrotu do pełnej sprawności.

Jakie są badania wykonywane w kierunku osteoporozy?

Istnieje szereg badań, które można i zdecydowanie warto wykonać, aby zweryfikować, czy przypadkiem w naszym organizmie nie rozwija się osteoporoza. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Mowa jest w tym przypadku o m.in.:

 • podstawowym badaniu podmiotowym, czyli zwykłym wywiadzie, jaki lekarz przeprowadza z pacjentem;
 • badaniu przedmiotowym, w którego trakcie jest dokonywana ocena dolegliwości przez specjalistę;
 • kalkulatorze FRAX, czyli ocenie gęstości mineralnej kości. Istotne wydaje się to, iż podobne badanie wykonuje się nie tylko w procesie diagnozowania osteoporozy, ale także po to, aby ocenić skuteczność podjętej już terapii choroby;
 • badaniu radiologicznym — wykonuje się je przy podejrzeniu złamania kości po to, aby ocenić charakter zaistniałego urazu mechanicznego oraz ogólny stan kości;
 • różne badania laboratoryjne, w tym m.in. morfologia, sprawdzanie poziomu witaminy D oraz stężenia parathormonu, markery obrotu kostnego, sprawdzanie funkcji wątroby oraz gospodarki wapniowo-fosforowej;
 • badania obrazowe, czyli np. tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny (najczęściej po te metody sięga się podczas leczenia zabiegowego).

W tym miejscu naturalnie nasuwa się pytanie o to, jak wygląda leczenie osteoporozy. Podobna terapia opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu przez pacjenta leków podawanych doustnie. Należy wiedzieć, że preparaty te zostają z chorymi do końca ich życia. Chorujący na osteoporozę muszą także suplementować witaminę D oraz wapń. Nie bez znaczenia są też wszelkie działania profilaktyczne, której najważniejszym celem pozostaje łagodzenie wszelkiego dyskomfortu i bólu, ale także minimalizowanie ryzyka wystąpienia złamań osteoporotycznych.

Kalcikinon — kiedy warto po niego sięgnąć?

Co to jest Kalcikinon? To wysokiej jakości suplement diety, którego spożycie zalecane jest osobom cierpiącym z powodu osteoporozy, osteomalacji lub epizodu złamania kości. Dobrze sprawdzi się u osób będących w fazie intensywnego wzrostu. Preparat ten pod względem składu jest bardzo nowoczesny, ponieważ łączy w sobie znany powszechnie wapń, witaminę D3 oraz opatentowaną cząsteczkę Kinon.

Kinon zawiera w sobie najaktywniejszą formę naturalnej witaminy K, która znana jest również pod inną nazwą, mianowicie menachinon-7. Cechuję ją fakt, iż jest ona w stanie zapewnić najdłuższe biologicznie półtrwanie aż do 72 godzin! Wszystko to sprawia, że substancją ta stanowi realne wsparcie w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, jak również innych zaburzeń funkcjonowania narządu ruchu. Jednak to nie wszystko. Kalcikinon to doskonały produkt także dla tych, którzy mierzą się z chorobami sercowo-naczyniowymi (lub chcą im zapobiec), ze względu na swoje korzystne oddziaływanie na cały proces krzepnięcia krwi właśnie.

Dzień Osteoporozy brand Kalcikinon

Warto dodać, że obecny w Kalcikinonie Kinon jest w stanie utrzymywać stały poziom witaminy K2 bezpośrednio w surowicy, a ponadto dostarczać ją do enzymatyczne karboksylacji białek zlokalizowanych w tkankach. Witamina K znajdująca się w omawianym preparacie pozyskiwana jest ze znanego mieszkańcom Japonii natto, czyli soi która uległa procesowi fermentacji.

Jak stosować Kalcikinon? Osobom dorosłym rekomenduje się spożywanie dwóch tabletek na dobę, najlepiej w trakcie posiłków. Nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki dziennej.

Należy pamiętać, że suplementy powinny stanowić uzupełnienie zróżnicowanej diety i zdrowego trybu, a nie występować w roli ich substytutu!

Dla kogo jest Kalcikinon Forte?

Różnica pomiędzy suplementami diety Kalcikinonen a Kalcikinonem Forte polega nie na innych komponentach, a ich ilości w składzie. Oba preparaty łączą w sobie trzy istotne dla zdrowia kości oraz prawidłowego wchłaniania i wykorzystywania wapnia i fosforu, czyli witaminy D i K oraz — a jakże! — wapń.

Jedna tabletka podstawowej wersji Kalcikinonu zawiera:

 • wapń — 250 mg;
 • witaminę K — 37,5 μg;
 • witaminę D 12,5 μg.

Jak natomiast prezentuje się skład Kalcikinonu Forte? Otóż:

 • wapń — 1000 mg;
 • witamina K — 100 μg;
 • witamina D 50 μg.

Jak widać, zawartość wszystkich substancji w wariancie Forte jest o wiele wyższa. Dla kogo zatem jest ten produkt? Dla osób, które potrzebują mocniejszego wsparcia w walce z chorobami kości. Mogą być to na przykład kobiety, jakie właśnie przechodzą menopauzę, ludzie w zaawansowanym wieku lub tacy posiadający już diagnozę osteoporozy lub osteomalacji. Ten suplement to też rozwiązanie wszystkich po przebytych urazach mechanicznych i złamaniach, będących w trakcie rehabilitacji lub zmagających się z silnymi bólami lub innym podobnym dyskomfortem.

O tym, że wapń jest składnikiem niezbędnym dla zachowania zdrowych kości na dłużej, wiemy nie od dziś. Właśnie dlatego tyle mówi się o konieczności spożywania produktów mlecznych. Jednak mimo szerzenia wiedzy na ten temat, niestety nie wszyscy mogą cieszyć się silnym układem szkieletowym. Warto także pamiętać, że sam wapń to są mało. Żeby w ogóle miał on szansę dostać się do kości, potrzebuje on wsparcia witaminy D, jaka stymuluje proces produkcji nośników wapnia. Na tym nie koniec, ponieważ istotna w tym wszystkim jest również witamina K, odpowiedzialna za aktywowanie wymienionych nośników. Z tego względu Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa i Żywności jednoznacznie potwierdza istotę wszystkich tych trzech składników odżywczych w dbaniu o swoje kości.

Z okazji 20 października — Światowego Dnia Osteoporozy — wykonaj badania kontrolne i zweryfikuj, czy w twoim organizmie nie rozwija się po cichu „złodziejka kości”, a także sięgnij po produkty, które zadbają o to, by nie dopuścić u ciebie do niedoborów wapnia oraz witamin K i D!

[product id="163, 164, 319"]
Promocje
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
122,95 zł 115,99 zł
szt.
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
200,00 zł 160,00 zł
szt.
Kinon 200 + Kinon D3
Kinon 200 + Kinon D3
86,68 zł 64,99 zł
szt.
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
66,99 zł 63,60 zł
szt.
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
109,67 zł 92,40 zł
szt.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium