ZdrowieValentis.pl | Oficjalny sklep Valentis
Czy wiesz, że co 3 kobieta po przejściu menopauzy może zachorować na osteoporozę?
Czy wiesz, że co 3 kobieta po przejściu menopauzy może zachorować na osteoporozę?

MENOPAUZA – DEFINICJA, OBJAWY

Menopauza, określana również jako przekwitanie, czy klimakterium, jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Oznacza stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników. Występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Menopauza o podłożu patologicznym, może pojawić się nawet około 40 roku życia. Badania pokazują, że objawy zbliżającej się menopauzy zaczynają się średnio około 47. roku życia i trwają około 4 lat. Aż 80% kobiet określa objawy menopauzy za uciążliwe. Najczęściej są to uderzenia gorąca, zimne dreszcze, nagłe zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, nocne poty, kłopoty z pamięcią, drażliwość, czy też bezsenność. Mogą się one utrzymywać nawet do osiągnięcia 70-go roku życia.

ESTROGENY – HORMONY, KTÓRE ODPOWIADAJĄ ZA GOSPODARKĘ WAPNIA

Za wystąpienie menopauzy odpowiedzialne są hormony żeńskie płciowe - estrogeny. Odpowiadają one za wiele rozmaitych funkcji, z czego wymienić można takie, jak: regulacja cyku miesiączkowego, wytwarzanie kwasu hialuronowego i kolagenu, czy gospodarka wapniowa. Estrogeny stymulują wzrost kości i chrząstek oraz zwiększają odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając powstaniu osteoporozy.

W wyniku stopniowego spowolnienia funkcji płciowych, ilość estrogenów gwałtownie spada. Spada również ilość wapnia odkładanego
w kościach, a wraz z nim, zmniejsza się masa tkanki kostnej.

 

OSTEOPOROZA – WYJAŚNIAMY, DLACZEGO ZACZYNA SIĘ PO MENOPAUZIE

Nadmierny ubytek tkanki kostnej, który polega na stopniowej utracie wapnia to osteoporoza. Często chorobę tą określa się jako „cichy złodziej kości”. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ w przypadku osteoporozy diagnozę stawia się już kiedy choroba jest zaawansowana, najczęściej kiedy powstają pierwsze złamania (z czego najbardziej typowe to: złamania nadgarstka, kości udowej, kręgów kręgosłupa i znacznie rzadziej występujące złamania żeber ). Według danych epidemiologicznych, w Polsce na osteoporozę chorować może nawet 6 mln. osób z czego tylko 2 mln usłyszało diagnozę lekarską. W przypadku osteoporozy po menopauzalnej, statystyki są inne. Według badań choruje na nią co 3 kobieta. W ciągu 5-8 lat po menopauzie ubytek masy kostnej może wynieść nawet 20%. Warto to wiedzieć i umówić się na wizytę lekarską, kiedy wystąpią takie objawy, jak: bóle kręgosłupa (które często są przypisywane zwyrodnieniom), bóle w odcinku piersiowym kręgosłupa, bóle krzyża i między łopatkami.

CO ZROBIĆ, ABY USTRZEC SIĘ PRZED OSTEOPOROZĄ PO MENOPAUZIE?

Jak ustrzec się przed cichym złodziejem kości? Co robić, aby mieć pewność, że nawet po przebytej menopauzie dostarczać do organizmu odpowiednie ilości wapnia?

Osteoporozy można uniknąć wtedy, gdy stosuje się odpowiednio zbilansowana dietę, a także dzięki dobraniu wartościowych suplementów. Chodzi o witaminy i minerały, z których niezbędny jest wapń, zwłaszcza dla tych, którzy „omijają z daleka” produkty mleczne. Ważna jest również witamina K, która gwarantuję dotarcie wapnia do kości. Witamina K przyspiesza proces mineralizacji w kościach, a co za tym idzie utrzymuje kości mocne i zdrowe przez cały czas. Wysoki poziom wapnia w organizmie gwarantuje zdrowe zęby i kości. W profilaktyce osteoporozy istotna jest witamina D, która ułatwia wchłanianie wapnia i pozwala utrzymywać jego wysoki poziom w organizmie.

CZY MASZ PEWNOŚĆ, ŻE DOSTARCZASZ WYSTARCZAJĄCE ILOŚCI WAPNIA I WITAMINA K+D

Jeśli nie masz pewności, czy dostarczasz do organizmu wystarczające ilości wapnia i witaminy K2. Jeśli mieszkasz w Polsce i od maja do kwietnia większość dnia spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach nie dostarczając do organizmu wystarczającej ilości witaminy D3, warto zastanowić się nad suplementowaniem wszystkich trzech składników w postaci jednego z dostępnych na rynku preparatów. Należy przy tym pamiętać, aby nie kupować produktów, które w składzie mają tylko
i wyłącznie wapń. Długotrwała suplementacja produktami mono wapniowymi, może przyczynić się do stopniowego zwapniania naczyń krwionośnych (jest to hiperkalcemia). W medycynie zjawisko to określa się jako „paradoks wapnia”. Dostarczony do organizmy wapń nie dociera do tkanki kostnej, ale osadza się na ściankach naczyń krwionośnych.

Więcej o osteoporozie przeczytasz tutaj

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Estrogeny

https://diag.pl/pacjent/menopauza-a-osteoporoza/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/co-to-jest-menopauza-i-jakie-sa-objawy-klimakterium-aa-7XtU-Sgng-Qg4K.html

 

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium