Czym jest równowaga PEH — włosy w dobrej kondycji w ujęciu praktycznym
Równowaga PEH — włosy w dobrej kondycji w ujęciu praktycznym

Jedną z najważniejszych kwestii w świadomej pielęgnacji włosów jest równowaga PEH. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Jest to po prostu umiejętność zachowania prawidłowego balansu pomiędzy dostarczanymi proteinami, emolientami oraz humenktantami.

Szersza definicja równowagi PEH

PEH to skrót od trzech grup składników: protein, emolientów oraz humektantów. Znaleźć je można w wielu gotowych kosmetykach (tj. maski i odżywki), jak również w żywności. W pielęgnacji włosów proteiny odbudowują ich strukturę, humektanty odpowiadają za nawilżenie, a emolienty zabezpieczają powłokę włosa chroniąc go m.in. przed nadmiernym przesuszeniem. Każdy ze składników PEH należy dostarczać włosom w odpowiedniej ilości, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że ich ilość musi być sobie równa. Wszystko jest ściśle uzależnione od indywidualnych potrzeb włosów danej osoby. Cała trudność polega więc na tym, aby nauczyć się rozpoznawać ich wymagania. W końcu dla każdego włosa prawidłowy balans pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami oznacza coś zupełnie innego. Nie ma w tym przypadku uniwersalnych rozwiązań.

Świadoma pielęgnacja włosów jest dobrą opcją dla wszystkich bez względu na to, jaka jest długość, stan, porowatość, czy też kolor czupryny. Poprawa kondycji włosów jest możliwa m.in. dzięki temu, jak utrzymana jest równowaga PEH. Warto dodać, że najwięcej uwagi w tym zakresie potrzebują włosy z tendencją do skrętu i to właśnie w ich przypadku można zaobserwować prawdziwie imponujące rezultaty (tj. np. zdefiniowanie rodzaju loków oraz zmniejszenie puszenia).

Najistotniejsze jest kontrolowanie równowagi PEH w używanych maskach oraz odżywkach do włosów. Właściwe dopasowanie tych produktów jest kluczowe w procesie dbania o swoją czuprynę.

P jak proteiny

W świadomej pielęgnacji włosów niezwykle ważną rolę odgrywają proteiny. To właśnie one są odpowiedzialne za nadawanie im objętości i blasku, jak również wypełnianie ewentualnych mikrouszkodzeń. Kiedy tych składników zaczyna brakować, czupryna staje się matowa i niezdrowo przyklapnięta.

Proteiny - to warto zapamiętać

 1. Brak protein — włosy stają się matowe i oklapnięte;

 2. Nadmiar protein powoduje puszenie i filcowanie się włosów. Jeśli do niego dochodzi, można także zaobserwować — czy też raczej usłyszeć — charakterystyczne skrzypienie włosów podczas ich ściskania (np. gumką).

Należy także wiedzieć, iż proteiny i humektanty powinny być równoważone ze sobą, ponieważ naturalnie stoją wobec siebie w opozycji. Sekretem w tym wszystkim jest to, aby zaobserwować, czy dane włosy przepadają za proteinami, czy też jest wręcz przeciwnie i ich nie znoszą. Obie sytuacje są dość powszechne. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest po prostu metoda prób i błędów: trzeba zwyczajnie stosować różne proteiny w różnej częstotliwości i wyciągać z tego procesu własne wnioski.

Rodzaje protein

Proteiny dzielą się na te pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Te pierwsze to np. keratyna, jedwab, elastyna. W drugiej grupie znajdujemy natomiast pszenicę, owies oraz groszek.

Ponadto, warto wiedzieć że proteiny roślinne otulają włosy oraz zapewniają im skuteczną ochronę przed niektórymi czynnikami zewnętrznymi, jakie zwyczajnie są dla czupryny szkodliwe. Niektóre z nich — np. owies — mają także zbawienny wpływ na skórę głowy, ponieważ działają na nią kojąco.

E jak emolienty

Emolienty można przyrównać do swoistej powłoki włosa, która odpowiedzialna jest za jego wygładzenie i nadawanie miękkości, jak również za chronienie go przed niekorzystnym działaniem niektórych czynników zewnętrznych. Na rynku bardzo trudno jest znaleźć odżywkę do włosów, która nie zawierałabym jakichkolwiek emolientów. Oznacza to tyle, że dokładne odmierzanie tych składników jest utrudnione bardziej niż w przypadku protein i humektantów.

Emolienty - to warto zapamiętać

 1. Niedobór emolientów skutkuje tym, że włosy stają się zbyt lekkie i zyskują tendencję do znacznego przesuszania. W dotyku są wręcz szorstkie, przypominając tym samym siano;

 2. Nadmiar emolientów powoduje z kolei to, że włosy robią się brzydko oklapnięte i obciążone. Zauważalne staje się także ich strączkowanie.

Wśród emolientów znajdujemy przede wszystkim woski, silikony, oleje, lanolinę oraz alkohole tłuszczowe. W składach kosmetyków opisane są np. jako:

 • Lanolin;
 • Paraffinium Liquidun;
 • Cetyl;
 • Cetearyl Alcohol;
 • (nazwa oleju) Oil;
 • (nazwa wosku)

Aby równowaga PEH została zachowana, emolienty należy dobierać tak, żeby równoważyły się one z proteinami oraz humentantami. Ciekawe jest to, że stosowanie emolientów jest sposobem na „domknięcie” pielęgnacji humektantami i proteinami, co z kolei umożliwia długotrwałe utrzymanie efektu silnego odżywienia włosa.

Należy również zapamiętać, że jeśli wybieramy produkty z dużą zawartością olejowych emolientów, to trzeba je dobrać pod porowatość swoich włosów (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

H jak humektanty

W telegraficznym skrócie: humektanty do nawilżacze do włosów, które stoją w opozycji do protein. Podobnie jak w przypadkach opisanych powyżej, konieczne jest równoważenie tych składników ze sobą nawzajem. Wówczas mamy szansę osiągnąć najatrakcyjniejsze rezultaty.

Humektanty - to warto zapamiętać

 1. Niedobór humektantów skutkuje matowieniem i oklapnięciem włosów;

 2. Nadmiar humektantów to natomiast przepis na włosy puszące i filcujące się ze skłonnością do plątania i charakteryzystycznego skrzypienia podczas ich ściskania, np. gumką.

Na opakowaniach kosmetyków humektanty można rozpoznać pod następującymi nazwami:

  • Glycerin;
  • Aloe;
  • Mel;
  • Niacynamide;
  • Sodium Hyaluronate

Ponadto do humektantów zaliczamy również len, prawoślaz oraz kozieradkę, a jeszcze bardziej konkretnie — ciecz o konsystencji glutka, jaką można z nich przygotować.

Kosmetyki PEH — jak je rozpoznać?

Równowaga PEH jest możliwa do osiągnięcia dzięki zaznajomieniu się ze specyfiką poszczególnych komponentów. Niekiedy można zauważyć, że niektóre produkty do pielęgnacji włosów są okraszone wielkim napisem, który informuje konsumenta, że dany specyfik jest regenerujący, odbudowujący, nawilżający, zwiększający objętość i tak dalej. Lekcja pierwsza: nie ufaj ślepo temu, co napisano na etykiecie. Zamiast tego naucz się czytać składy wybranych preparatów. Najczęściej jest bowiem tak, że produkty „nadające większą objętość” nawet nie stały obok protein.

Jeśli w kompozycji wybranego przez siebie kosmetyku znajdziesz kilka form protein, a do tego znajdują się one wysoko w spisie składników (INCI), to śmiało możesz wysnuć wniosek, iż dany specyfik jest rzeczywiście proteinowy. Tak samo sprawa ma się w przypadku emolientów i humektantów. Odżywki PEH mogą mieć ponadto różne kombinacje i łączyć w sobie dwa typy kluczowych składników. Są to wówczas kosmetyki do włosów np. emolientowo-humektantowe.

PEH — włosy niskoporowate, średnio porowate i wysokoporowate

PEH i włosy — jak stosować, aby osiągać najlepsze efekty? Takie pytanie każdego dnia zadają sobie setki kobiet i mężczyzn. Sekretem w tym przypadku okazuje się zdefiniowanie rodzaju porowatości swoich włosów. Pomóc Ci w tym może artykuł stworzony we współpracy z Agnieszką Niedziałek, założycielką portalu napieknewlosy.pl. Poniżej przykłady planów pielęgnacji dla nisko-, średnio- i wysokoporów.

PEH a porowatość włosów

PEH: włosy niskoporowate

Posiadaczki i posiadacze tzw. niskoporów swoją uwagę powinni kierować w stronę:

   • protein oraz ekstraktów pochodzenia roślinnego, takich jak soja, pszenica, kukurydza i owies;
   • emolientów, np. oleju kokosowego, masła kakaowego, czy też masła shea;
   • humektantów, najlepiej w postaci silnie nawilżającego kwasu hialuronowego, aloesu oraz pantenolu.

Czego unikać? Głównie przesady, czyli np. obfitych porcji olejów, które mogą powodować zbytnie obciążenie włosów. Ilość poszczególnych kosmetyków oraz stężenie zawartych w nich substancji musi zostać dobrana indywidualnie na podstawie własnych obserwacji.

Równowaga PEH dla włosów średnioporowatych

W przypadku włosów charakteryzujących się średnią porowatością, najlepiej jest spoglądać w kierunku:

   • protein o cząsteczkach średniej wielkości, jak choćby keratyna lub hydrolizowany jedwab;
   • emolientów w postaci np. oleju migdałowego lub awokado, jak również zwykłej oliwy z oliwek;
   • wszystkich rodzajów humektantów (jednak nie należy z nimi przesadzać!).

Czego unikać? Wiele osób o średnioporowatych włosach zauważa, że na ich czuprynę nie najlepiej wpływa gliceryna i olej kokosowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ oba składniki mogą być bezpośrednią przyczyną nadmiernego puszenia się włosów!

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Równowaga PEH w przypadku włosów wysokoporowatych powinna uwzględniać:

   • proteiny w postaci składników takich jak kolagen, elastyna, kazeina, a także te pochodzące z mleka, owsa, pszenicy i jedwabiu;
   • emolient, np. olej z nasion bawełny, czarnuszki i ogórecznika;
   • humektanty, najlepiej aby były to produkty na bazie kwasu hialuronowego i siemienia lnianego.

Czego unikać? Gównie oleju kokosowego oraz masła shea, gdyż ich stosowanie w tej sytuacji może skutkować niekorzystnym puszeniem się włosów. Podobnie może wpływać gliceryna i miód.

Równowaga PEH — tabela

W zachowaniu równowagi PEH kluczowa jest obserwacja własnych włosów, bo ich wygląd zwykle podpowiada nam, jakich substancji mają za dużo, a jakich za mało. Pomocna może okazać się poniższa tabela. Najlepiej zapisz ją od razu, aby zawsze mieć pod ręką. Wówczas bez trudu będziesz mogła odpowiednio zareagować, gdy zauważysz u siebie jakiekolwiek zaburzenia w zakresie wyglądu włosów.

Rownowaha PEH tabela

 

Równowaga PEH: co robić, aby ją zachować?

Sekretem utrzymania równowagi PEH i tym samym włosów w dobrej kondycji jest nieustanne testowanie różnych produktów oraz obserwowanie tego, jak nasza czupryna reaguje na poszczególne z nich. Jest to tak zwana metoda prób i błędów. Ułatwieniem może być lista umieszczona w poprzednich akapitach, jednak ostateczne opracowanie planu pielęgnacji leży po stronie konsumentów.

W całym procesie pomocne będą zatem kwestie takie jak:

   1. Poznanie rodzaju swoich włosów, czyli ich porowatości;
   2. Wybranie właściwych dla nich specyfików (np. odżywka, szampon);
   3. Opracowanie planu pielęgnacyjnego — tutaj przyda się aplikacja notatnika lub zwykły, fizyczny zeszyt, gdzie będzie się zapisywać to, co stosujemy i jakie to daje rezultaty. Dzięki temu szybko uda się nam ustalić osobiste preferencje;
   4. Wyciąganie wniosków — równowaga PEH jest łatwa do osiągnięcia i utrzymania w przypadku osób, które wytrwale notują wszystko, co udało im się zaobserwować!

Warto pamiętać, że choć istnieją pewne stałe wytyczne odnośnie do tego „co lubią” różne rodzaje włosów, to w praktyce są to jedynie wskazówki, z których warto korzystać. Ostatecznie każda czupryna jest inna i — co za tym idzie — ma swoje własne, indywidualne wymagania!

 

Pamiętaj, że pielęgnacja od zewnątrz to tylko połowa sukcesu. Wypróbuj:

[product id="263, 265, 274"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium