
Okres dojrzewania jest trudny pod wieloma względami. Wynika to między innymi z szalejącej wówczas burzy hormonalnej. To właśnie ona stoi zwykle za pojawiającymi się na skórze wypryskami oraz za wzmożonym wypadaniem włosów u nastolatek. Jednak okazuje się, że hormony wcale nie są jedynym winowajcą takiego stanu rzeczy! Sprawdź, co jeszcze wpływa na przerzedzanie się czupryny w tym czasie!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie są przyczyny wypadania włosów u nastolatek?
- W jaki sposób zaradzić utracie włosów w wielu nastoletnim?
- Co to jest trichotillomania?
- Jaką dietę stosować, by zahamować proces wypadania włosów?
- Jaki preparat na wypadanie włosów wybrać?
Kluczowe w zahamowaniu wypadających włosów jest ustalenie głównego czynnika, z powodu którego w ogóle do tego zjawiska dochodzi. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy trochę zaangażowania, żeby zidentyfikować przyczynę i dopasować najskuteczniejsze rozwiązanie.
Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?
Choć hormony nie są jedynym powodem wypadania włosów u nastolatków, to niewątpliwie mają poważny wpływ na stan naszych włosów i to nie tylko w okresie dojrzewania (wypadanie włosów po ciąży i w okresie menopauzy też jest spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi). Oczywiste jest, że bujna i gęsta czupryna stanowi istotny element naszego wyglądu, a także wyraz własnej niezależności. Wie to każdy, kto choć raz eksperymentował z wyrazistym kolorem włosów albo odważnym cięciem. Kiedy więc włosy zaczynają wypadać, wiele osób wpada w panikę. Prowadzi to do powstania tzw. błędnego koła, ponieważ panika wywołuje stres, a stres prowadzi m.in. do wypadania włosów (wrócimy do tego tematu w dalszej części artykułu).
Co zatem warto wiedzieć na temat burzy hormonalnej? Przede wszystkim, że:
- różne osoby różnie reagują na huśtawkę hormonalną, u jednych objawia się to wypadaniem włosów, trądzikiem i trudnością w opanowywaniu emocji, a u innych podobne symptomy nie występują wcale lub są umiarkowane;
- poza wypadaniem włosów w tym czasie, może pojawić się również ich nadmierne przetłuszczanie;
- u nastolatków jednym z objawów zmian hormonalnych może być depresja, która również ma wpływ na kondycję włosów;
Pamiętajmy jednak, że u niektórych rzadkie włosy nie wiążą się tylko okresem dojrzewania, a z niesprzyjającą genetyką. W takich sytuacjach „wyhodowanie” długich, lśniących i gęstych włosów bywa znacznie cięższym zadaniem. Na szczęście istnieją preparaty, które mogą trochę pomóc naturze!
Co jeszcze powoduje wzmożone wypadanie włosów u nastolatków?
- Źle zbilansowana dieta: nieprawidłowe odżywianie odbija się na stanie zdrowia oraz na kondycji skóry i włosów. Oczywiście dotyczy to nie tylko nastolatków, ale również osób dorosłych! Trzeba jednak przyznać, że słone i tłuste przekąski, a także słodkie gazowane napoje są wyjątkowo lubiane przez tą pierwszą grupę. Nie dość, że daleko im do wartościowych źródeł odżywczych, to są pełne składników wywołujących w organizmie stan podwyższonego stresu oksydacyjnego. Do tego dochodzi spożywanie posiłków w biegu, brak regularności a często też stosowanie drastycznych diet odchudzających. To natomiast prowadzi do braku odpowiedniej ilości witamin i minerałów;
- Intensywny wzrost – okres nastoletni to nadal okres intensywnego wzrostu. Organizm zużywa do tego wszelkie dostępne zasoby. Jeśli dieta jest niewłaściwa lub niezdrowa, ciało w pierwszej kolejności dostarcza składniki odżywcze do kluczowych organów, a energię kieruje do podtrzymania najważniejszych procesów. Włosy nie są na tej liście priorytetów, co może prowadzić do ich osłabienia i wypadania. Stąd, zdrowa dieta zrównoważona pod względem odżywczym jest kluczowa dla utrzymania zdrowych włosów szczególnie w okresie dojrzewania;
- Menstruacja – W trakcie miesiączki dochodzi do utraty krwi, co może prowadzić do niedoboru żelaza, zwłaszcza w przypadku obfitych miesiączek. Żelazo jest niezbędne dla produkcji hemoglobiny, białka transportującego tlen w czerwonych krwinkach. Kiedy poziom żelaza jest niski, organizm nie może efektywnie dostarczać tlenu do wszystkich swoich komórek, w tym do komórek cebulek włosowych. Tlen jest niezbędny do produkcji keratyny, białka budującego włosy, dlatego niedobór żelaza może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Wśród nastolatek, które doświadczają intensywnego wypadania włosów, często zaleca się sprawdzenie poziomu żelaza w organizmie;
- Przyjmowane leki — włosy mogą wypadać np. z powodu retinoidów stosowanych w leczeniu trądziku. Tak samo działają niektóre antybiotyki i leki antydepresyjne. Jeśli nastolatka przyjmuje środki antykoncepcyjne, np. aby zminimalizować dolegliwości bólowe podczas miesiączki i/lub ją uregulować, wypadanie włosów może znaleźć się na liście działań niepożądanych wynikających z takiej terapii;
- Przewlekły stres: presja rówieśników, szkoły, rodziców powoduje u młodych ludzi nieustanne napięcie. W takim stanie emocjonalnym ciężko jest funkcjonować, a związany z tym stres wywołuje kolejne problemy. Jednym z klocków w tym efekcie domina jest wypadanie włosów. Jeśli chroniczny stres połączymy z huśtawką hormonalną nastolatków, może z tego wyjść naprawdę spory kłopot.
To najbardziej podstawowe powody wypadania włosów u nastolatków. Niestety, nie są one jedynymi. W niektórych przypadkach źródła problemu mogą być nieco bardziej skomplikowane.
Czym jest trichotillomania?
Powodem wypadania włosów u nastolatków może być np. trichotillomania, czyli tracenie włosów wskutek samoczynnego, stale powtarzającego się wyrywania. Dzieci i młodzież mogą wyrywać swoje włosy w sposób świadomy lub nie, wszystko zależy od przypadku.
Z czego to wynika? Z zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Może być to następstwem przeżytych traum lub/i występować jako forma samookaleczania. Na szczęście trichotillomania dotyka tylko około 1% młodych osób.
Co to jest łysienie telogenowe?
Telogenowe wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym i polega na cyklicznym wypadaniu części włosów. Zwykle tracimy 100 – 150 włosów dziennie, a na ich miejscu po kilku – kilkunastu tygodniach wyrastają nowe. Jeśli zwyczajowe wypadanie włosów nagle się pogłębia (w ekstremalnych przypadkach możemy stracić nawet 30% włosów) mówimy o zjawisku łysienia telogenowego. Dochodzi do niego zazwyczaj po upływie do trzech miesięcy od chwili, gdy na daną osobę zadziałał czynnik wyzwalający. Czym konkretnie może ten czynnik być?
- chroniczny stres;
- ostra choroba, podczas której wystąpiła wysoka gorączka;
- niedobory minerałów takich jak żelazo, miedź i cynk;
- niedobory witamin D3 i B12.
Oprócz powyższych kwestii, nie bez znaczenia pozostają zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w okresie dojrzewania.
Łysienie telogenowe zwykle ustępuje samoczynnie najpóźniej po 6 miesiącach, o ile czynnik wyzwalający nie utrzymuje się dłużej. Przy wzmożonym wypadaniu włosów warto zastosować składniki odżywcze, które wpływają na metabolizm mieszka włosowego: L-cysteina, L-lizyna, metionina - czyli aminokwasy budujące łodygę włosa, biotyna, witaminy z grupy B i A, witamina PP (niacyna), cynk, selen, krzem. Dodatkowo pomocne będą zawsze witaminy i minerały o działaniu antyoksydacyjnym: selen, miedź, wit. E, C, ryboflawina, L-cysteina. Pamiętajmy przy tym, że nie powstrzymamy przed wypadaniem włosów, które są już w fazie telogenowej. Możemy natomiast zadziałać na włosy w stanie aktywnego wzrostu i pobudzić do wzrostu tzw. “baby hair”. Dajmy sobie na to ok. 2-3 miesięce.
Łysienie plackowate: co to jest?
Łysiennie plackowate obejmuje ok 1-2% populacji i często zaczyna się właśnie w wieku dziecięcym. Wypadające włosy odsłaniają na głowie gołe obszary skóry układające się w nieregularne plamy. I chociaż te miejsca czasem zarastają, gołe placki pojawiają się w nowych lokalizacjach. Łysienia plackowatego nie należy bagatelizować, ponieważ jest ono przewlekłą chorobą zapalną, która powoduje uszkodzenie mieszków włosowych i koniec końców może doprowadzić do całkowitej utraty włosów (również brwi i rzęs). Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne i jako taka jest ciężka w leczeniu. Ostatnimi czasy pojawiły się nowe, obiecujące metody leczenia polegające na blokowaniu przekaźników stanu zapalnego. Dostępne są one tylko dla osób dorosłych. U dzieci wymagających leczenia stosuje się najczęściej miejscowe wcierki.
Grzybica owłosionej skóry głowy
Ta choroba najczęściej dotyka dzieci do 10. roku życia. Do zakażenia nią dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z innym chorym. W przypadku najmłodszych może się to wydarzyć np. podczas przebywania w przedszkolu lub szkole.
W przebiegu schorzenia powstają nacieki zapalne, cechą charakterystyczną są strupki zlokalizowane tuż przy mieszkach włosowych. Przypadłość ta jest jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów, jeśli chodzi o skutki chorób zapalnych.
Co ciekawe u dzieci po okresie dojrzewania często dochodzi do samoistnego ustąpienia choroby.
Co jest najlepsze na wypadanie włosów?
Jak już zostało wspomniane, kluczowe w opracowaniu planu działania zmniejszającego ilość wypadających włosów, jest poznanie przyczyny.
Jeśli więc przerzedzanie się czupryny wynika z huśtawki hormonalnej, rozsądne jest skorzystanie z pomocy endokrynologa, który zajmuje się leczeniem zaburzeń wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne (np. tarczycę, jajniki i trzustkę) lub ginekologa. W każdym przypadku trzeba wykonać właściwe, zalecone badania. Dopiero wówczas będzie można wdrożyć terapię lekami i/lub witaminami. Nie zawsze udaje się od razu wyeliminować problem wypadania włosów, ale zwykle można go znacznie spowolnić.

Należy wiedzieć, że wypadanie włosów u nastolatków nie jest niczym nadzwyczajnym, to powszechne zjawisko, którym zazwyczaj nie trzeba się przesadnie martwić. Warto jednak sytuację kontrolować i zareagować, kiedy włosów nagle zaczyna wypadać zdecydowanie więcej, albo stan ten utrzymuje się ponad pół roku.
Co jest najlepsze na wypadanie włosów? Jeśli mówimy o przypadkach, które nie są skrajne, to z pewnością można w tym miejscu wymienić dietę. Żeby skóra głowy i mieszki włosowe mogły działać prawidłowo, warto przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu: produkty przetworzone; słodycze; słone przekąski; ociekające tłuszczem dania.
Co powinno je natomiast zastąpić? Zdrowe rzeczy! Mowa tutaj głównie o:
- warzywach,
- kaszach,
- orzechach i
- chudym mięsie.
Nowe nawyki żywieniowe najlepiej zadziałają, gdy zostaną połączone z aktywnością fizyczną. Dobrze sprawdzi się tutaj rekreacja w postaci joggingu, jazdy na rowerze, jogi lub zumby.
Składniki odżywcze, których nie powinno zabraknąć w diecie dla włosów
Co jest najlepsze na wypadanie włosów, jeśli chodzi o nawyki żywieniowe? Przykładanie dużej wagi do tego, aby posiłki zawierały:
- Białko: za mało białka w diecie może być powodem osłabienia włosów, ponieważ jest ono jednym z ich głównych budulców. Szczególnie białko zwierzęce zapewnia odpowiednią podaż aminokwasów siarkowych (konkretnie L-cysteiny i L-metioniny), które biorą czynny udział w procesie syntezy keratyny zapewniającej zdrowy wzrost włosów;
- Nienasycone kwasy tłuszczowe: kwasy omega-3, które znajdują się w tłustych rybach, orzechach i nasionach są związane z odżywieniem mieszków włosowych i podtrzymaniem ich zdrowia. Natomiast szczególny rodzaj kwasów omega-6 kwas gamma-linoleinowy przyczynia się do prawidłowego metabolizmu i funkcjonowania układu hormonalnego, co również przekłada się na zdrowie włosów;
- Żelazo: to kluczowy składnik odżywczy, który jest niezbędny dla wielu funkcji organizmu, w tym dla produkcji hemoglobiny, białka w czerwonych krwinkach, które transportuje tlen. Tymczasem niedobór żelaza jest najczęściej diagnozowanym niedoborem w przypadku nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży.
Łatwo przyswajalne przez organizm żelazo znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone i białe, owoce morza i podroby. Ponadto, spożywanie witaminy C może pomóc zwiększyć przyswajanie tego składnika odżywczego, a witaminy B, A i miedź wpływają na jego metabolizm;
- Cynk: niedobory cynku bardzo często występują u dzieci oraz u nastolatków w okresie dojrzewania. Jeśli do nich dochodzi, to istnieje spora szansa, że ich skutkiem będzie osłabienie odporności ale też kondycji włosów i wzmożone ich wypadanie.
Cynk znajdziemy w mięsie, owocach morza, produktach pełnoziarnistych, orzechach i strączkach. Sporo cynku znajduje się też w żółtku jajek.
- Witamina D3: kojarzona jest przede wszystkim ze zdrowiem kości i dobrą odpornością. Okazuje się jednak, że receptory witaminy D występują również w cebulkach włosowych i coraz częściej wskazuje się witaminę D jako ważną dla zdrowia włosów i ich poprawnego wzrostu*.
Najbogatsze dietetyczne źródła witaminy D to tłuste ryby, żółtko jaj i produkty mleczne, jednak najefektywniej pozyskujemy witaminę D poprzez ekspozycję na słońce.
Jaki preparat na wypadanie włosów?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki preparat na wypadanie włosów w okresie nastoletnim wybrać, to przychodzimy z pomocą! Kerabione możesz stosować już od 12 roku życia, a jego skład sprosta nawet najbardziej wymagającym nastolatkom:
- te kapsułki pomogą zawsze wtedy, kiedy chcesz uzupełnić dietę o składniki cenne dla zdrowia włosów (biotyna, miedź, selen, cynk) i składniki będące ich budulcem (aminokwasy siarkowe);
- efekty działania — pierwsze zauważysz z reguły już po 2 – 3 miesiącach codziennego przyjmowania dwóch kapsułek Kerabione. Tyle czasu potrzebuje zwykle cebulka włosowa, aby wytworzyć zdrowy włos. Niestety nie ma tutaj ustępstw i liczy się regularność;
- pozytywne opinie konsumentów — tysiące osób nie mogą być w błędzie! Wystarczy, że przejrzysz wątki dotyczące Kerabione na forach, blogach lub grupach na Facebooku, a zrozumiesz, że preparat przynosi oczekiwane rezultaty.
W drogeriach łatwo znajdziesz produkty na włosy w tabletkach, kapsułkach a nawet w formie żelków, ale to skład się tutaj liczy najbardziej. Warto wybrać się do dobrej apteki po Kerabione, które zawiera cenne aminokwasy siarkowe, biotynę i inne witaminy oraz bogactwo minerałów w postaci cynku, miedzi oraz selenu. To właśnie te elementy stanowią potwierdzenie jakości produktu. Preparat sprawdzi się nie tylko u dorosłych, ale również u młodzieży powyżej 12. roku życia.
Pamiętajmy, że nie ma cudownych tabletek, które rozwiążą wszystkie nasze problemy. Również te z wypadającymi włosami! Jeśli nie zadbamy o wyeliminowanie, albo chociaż zminimalizowanie pierwotnej przyczyny wypadania włosów, nie zdziałamy cudów. Brak walki z przewlekłym stresem, zła dieta, mało ruchu oraz zabiegi takie jak zbyt częste farbowanie włosów z użyciem kiepskiej jakości produktów i mocne upinanie włosów, może bardzo negatywnie wpłynąć na ich kondycję.
*https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12224