Jak dieta wpływa na Twoje włosy?
Dieta na włosy - wegańska i ketogeniczna

Dieta na włosy może wpłynąć na ich kondycję w pozytywny lub negatywny sposób. Właściwie zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, takie jak żelazo, cynk i witaminy z grupy B, może pomóc wzmocnić włosy i zwiększyć ich połysk. Z kolei dieta uboga w niezbędne składniki może przyczynić się do osłabienia i wypadania włosów.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dieta wpływa na stan włosów

Dieta ma duży wpływ na stan włosów, ponieważ to, co jemy, wpływa na jakość naszych włosów. Włosy, tak jak inne części naszego ciała, potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby zachować zdrowie i piękny wygląd. Niektóre składniki odżywcze są szczególnie ważne dla włosów i ich brak w diecie może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów.

Białka

Białko jest jednym z kluczowych składników odżywczych dla włosów, ponieważ stanowi ich podstawowy budulec. Diety ubogie w białko mogą prowadzić do pogorszenia stanu i wypadania włosów, ponieważ organizm nie ma wtedy zapewnionej wystarczającej ilości białka, aby zbudować i utrzymać zdrowe włosy. Warto więc zadbać o odpowiednie źródła białka w diecie, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, soja czy produkty mleczne. Przy czym warto mieć na uwadze, że najlepiej przyswajamy białka zwierzęce, natomiast białka roślinne (szczególnie w dietach wegetariańskich) przyswajamy w sposób ograniczony.

Białka są zbudowane z łańcuchów aminokwasów, które są połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi. Aminokwasy są zatem podstawowymi jednostkami strukturalnymi białek. W organizmie ludzkim występuje 20 różnych aminokwasów, z których 9 jest nazywanych aminokwasami egzogennymi, ponieważ organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować i muszą być dostarczane z pożywieniem. Niektóre aminokwasy, takie jak lizyna, są trudne do znalezienia w produktach pochodzenia roślinnego, dlatego wegetarianie i weganie powinni zwrócić szczególną uwagę na ich ilości w diecie.

Aminokwasy są niezbędne dla organizmu do budowy białek i do wielu innych procesów metabolicznych, takich jak synteza hormonów i enzymów. Aminokwasy odgrywają ważną rolę w procesie produkcji keratyny i wzmacniają włosy, dzięki czemu chronią je przed uszkodzeniami i wypadaniem. Niektóre aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, zawierają siarkę, która pomaga w utrzymaniu elastyczności włosów i zapobiega łamliwości.

Dieta, która dostarcza wystarczającej ilość białek i aminokwasów, szczególnie tych egzogennych, pozwala aby organizm mógł w pełni wykorzystać je do budowy i utrzymania tkanek. Niedobory białka w diecie mogą prowadzić do niskiego poziomu aminokwasów, co w konsekwencji może skutkować osłabieniem włosów, a także wystąpieniem innych problemów zdrowotnych. Z drugiej strony nadmiar aminokwasów (np. w diecie wysokobiałkowej) też może być szkodliwy dla zdrowia.

Żelazo

Żelazo bierze udział w przemianach energetycznych, jest niezbędne w budowaniu odporności, jak również wspiera podziały komórkowe i dotlenienie tkanek, co wpływa m.in. na zdrowie włosów. Tymczasem niedobór żelaza pojawia się często, zwłaszcza u kobiet. Warto włączyć do diety produkty bogate w żelazo, takie jak mięso, ryby, jaja, warzywa liściaste czy orzechy.

Rozsądnie zadbać również o składniki odżywcze, które pomagają wchłaniać żelazo z pożywienia. Są to m.in.:

 • Witamina C – którą znajdziemy w cytrusach, papryce, ziemniakach, brokułach i innych warzywach i owocach.
 • Kwas foliowy – podobnie, jak żelazo pomaga w produkcji czerwonych krwinek. Znajdziemy go w warzywach liściastych, soczewicy i fasoli.
 • Witamina A - pomaga w produkcji komórek skóry i włosów. Jej źródłem są zielone warzywa liściaste, marchew, bataty i inne produkty o pomarańczowym odcieniu.
 • Witamina B12 – razem z kwasem foliowym i żelazem jest istotna dla układu krwionośnego. Znajdziemy ją w mięsie, rybach, jajach i produktach mlecznych.
 • Miedź - pomaga w produkcji hemoglobiny, co z kolei pomaga w transporcie żelaza we krwi. Znajdziemy ją w orzechach, nasionach, mięsie i innych produktach.

dieta uboga w aminokwasy przyczynia się do wypadania włosów

Warto pamiętać, że niektóre składniki, takie jak kofeina i fityniany (ze zbóż, roślin strączkowych i nasion oleistych), mogą hamować wchłanianie żelaza, więc warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty oraz zbożowych produktów pełnoziarnistych. Jednocześnie, żelazo z mięsa i ryb jest lepiej wchłaniane przez organizm niż żelazo z roślin, dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość tych produktów w diecie, szczególnie jeśli mamy problemy z niedoborem żelaza.

Witamina B

Witaminy z grupy B są ważne dla zdrowia włosów, ponieważ pomagają w utrzymaniu zdrowych komórek skóry i włosów. Już wspomniałam o witaminie B12 i kwasie foliowym (wit. B9) oraz ich roli we wchłanianiu żelaza. Natomiast witamina B7 – powszechniej znana jako biotyna – uczestniczy w produkcji keratyny, która jest podstawowym składnikiem włosów. Podobną rolę pełni witamina B6 – istotna w syntezie cysteiny (składowa keratyny). Z kolei witamina B2 (ryboflawina) jest konieczna w zachowaniu zdrowia skóry. Brak witamin z grupy B w diecie może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów, a także do pogorszenia się ich stanu. Warto zadbać o obecność w diecie produktów, takich jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, warzywa czy owoce, które są bogate w witaminy z grupy B.

Tłuszcze nasycone i cukry proste

Wiemy doskonale, że dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste nie jest najzdrowszym rozwiązaniem dla naszego organizmu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że taka dieta odbija się  negatywnie również na zdrowiu włosów. Tłuszcze nasycone znajdujące się w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak tłuste mięso, masło czy ser, a także w przetworzonej żywności i słodyczach, mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi oraz zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Ponadto, dieta bogata w cukry proste, takie jak cukier rafinowany czy syropy glukozowo-fruktozowe, może przyczynić się do wzrostu poziomu insuliny we krwi. Prowadzi to do stanów zapalnych i zaburzeń hormonalnych, co wpływa na kondycję włosów.

Jaki wpływ na włosy może mieć źle zbilansowana dieta wegańska?

Mięso jest bogatym i łatwo przyswajalnym źródłem białka, żelaza i witaminy B12, które są niezbędne dla zdrowych włosów. Dieta wegańska opiera się na spożywaniu wyłącznie produktów roślinnych i wymaga uważnego planowania, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk i witaminy z grupy B.

Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny zadbać o odpowiednie zbilansowanie swoich posiłków, jeśli nie chcą borykać się z problemem wypadania włosów.

Niedobór białka jest częstym problemem w diecie wegańskiej, ponieważ rośliny nie są tak bogate w łatwo przyswajalne białko jak mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto zawierają składniki (np. fityniany), które ograniczają trawienie białek. Tymczasem białko jest jednym z ważniejszych składników odżywczych dla włosów, ponieważ stanowi ich podstawowy budulec.

dieta wegetariańska

Niedobór żelaza jest kolejnym problemem w diecie wegańskiej, ponieważ rośliny zawierają żelazo w formie mniej przyswajalnej niż mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Żelazo jest niezbędne dla zdrowia włosów, ponieważ pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do komórek włosów.

Niedobór witamin z grupy B jest także częstym problemem w diecie wegańskiej, ponieważ wiele źródeł tych witamin znajduje się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Witaminy z grupy B są ważne dla zdrowia włosów, ponieważ pomagają w utrzymaniu zdrowych komórek skóry i włosów oraz w produkcji keratyny, która jest podstawowym składnikiem włosów.

Osoby na diecie wegańskiej powinny zadbać o odpowiednie źródła białka, żelaza i witamin z grupy B, takie jak tofu, fasola, soczewica, szpinak, orzechy czy nasiona. W przypadku niedoborów warto również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać odpowiednie suplementy diety.

Wypadanie włosów po diecie dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej, zwana również dietą warzywno-owocową lub dietą dr Dąbrowskiej-Olczakowej, opiera się na spożywaniu przede wszystkim surowych lub gotowanych warzyw i owoców, a także ziaren, strączków i orzechów. Jest to dieta wysokobłonnikowa, niskokaloryczna i wykluczająca produkty pochodzenia zwierzęcego oraz przetworzone.

W przypadku wypadania włosów, dieta ta może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Z jednej strony, dieta warzywno-owocowa może dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które pomagają  w utrzymaniu zdrowia włosów i skóry. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców jest również pomocne w oczyszczeniu organizmu z toksyn, co również może wpłynąć na zdrowie włosów.

Z drugiej strony, dieta ta często prowadzi do niedoborów składników odżywczych, takich jak białko, które jest niezbędne dla zdrowia włosów. Brak wystarczającej ilości białka w diecie może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Ponadto, dieta ta jest uboga w tłuszcze, a szczególnie te wielonienasycone są istotne dla wyglądu i kondycji włosów.

  Dieta warzywno-owocowa

W przypadku wypadania włosów zaleca się, aby dieta była zrównoważona i dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym białka i tłuszczu. Jeśli podejmujemy decyzję o stosowaniu diety dr Dąbrowskiej, ważne jest, aby upewnić się, że nasze posiłki są dobrze zbilansowane i zawierają wystarczającą ilość białka i tłuszczu. Przydatne okazać się mogą suplementy diety, takie jak biotyna, cynk i selen, które pomagają zachować zdrowe włosy.

Dieta wysokobiałkowa i jej wpływ na włosy

Dieta wysokobiałkowa stoi praktycznie po drugiej stronie skali dietetycznej i może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na włosy, w zależności od składu i jakości białek, jakie są spożywane.

Z jednej strony, białko jest ważnym składnikiem budulcowym włosów i jest niezbędne do utrzymania ich zdrowia i elastyczności. Spożywanie wystarczającej ilości białka może przyczynić się do utrzymania zdrowych włosów, a także przyspieszyć ich wzrost i poprawić ich ogólną kondycję.

Z drugiej strony, spożywanie zbyt dużych ilości białka (pow. 15 mg/kg masy ciała wg. Rady ds. Żywności i Żywienia Narodowej Akademii Medycznej NAM, USA) może powodować nadmierne obciążenie nerek i wypadanie włosów. Ponadto, spożywanie zbyt dużych ilości białka pochodzącego z mięsa lub produktów zwierzęcych może prowadzić do podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także przyczyniać się do zwiększonej utraty wody z organizmu i podwyższenia poziomu kwasu moczowego. Takie niekorzystne zmiany w organizmie odbijają się również na zdrowiu włosów i mogą skutkować ich silniejszym wypadaniem.

  Dieta Wysokobiałkowa

Dlatego ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość białka, ale także dbać o jego jakość i urozmaicenie w diecie. Ważne jest, aby wybierać źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, orzechy, nasiona i produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu. Ponadto, należy upewnić się, że dieta jest zrównoważona i zawiera wystarczającą ilość innych składników odżywczych, takich jak witaminy (szczególnie witamina D) i minerały, które są ważne dla zdrowia włosów.

Wypadanie włosów na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów i białek, ale uboga jest w węglowodany. Chociaż dieta ta może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę wagi i poprawę zdrowia metabolicznego, to niektóre osoby zgłaszają wypadanie włosów podczas stosowania diety ketogenicznej.

Istnieje kilka powodów, dla których dieta ketogeniczna może wpłynąć na wypadanie włosów. Po pierwsze, dieta ta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, takich jak białka, witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia włosów. Ponadto, dieta ketogeniczna często przyczynia się do niedoborów błonnika, który jest ważny dla zdrowia jelitowego i przyswajania składników odżywczych.

Po drugie, dieta ketogeniczna może prowadzić do zwiększonego stresu oksydacyjnego, który uszkadza komórki (w tym komórki włosów). Stres oksydacyjny jest wynikiem nierównowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, a antyoksydantami w organizmie. Dieta wysokotłuszczowa może zwiększać stres oksydacyjny w organizmie.

Jeśli masz problemy z wypadaniem włosów podczas stosowania diety ketogenicznej, warto zadbać o odpowiednie źródła tłuszczów, takie jak awokado czy orzechy, oraz o spożycie węglowodanów z warzyw, takich jak brokuły czy szpinak. Możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w diecie lub suplementacja składników odżywczych, takich jak białka, witaminy i minerały. Ważne jest również, aby upewnić się, że spożywasz wystarczającą ilość błonnika i innych składników odżywczych, takich jak cynk, selen i biotyna, które są ważne dla zdrowia włosów.

  Dieta Keto

Jaka dieta dostarcza najwięcej cennych składników odżywczych dla włosów

Cynk, selen, biotyna i aminokwasy to ważne składniki odżywcze, które mogą wpływać na zdrowie włosów.

Cynk jest niezbędny do produkcji keratyny, białka, które stanowi podstawowy składnik budulcowy włosów. Cynk pomaga także w przyswajaniu innych składników odżywczych, takich jak białka i witaminy, które są ważne dla zdrowia włosów. Niedobór cynku może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Dobra dieta bogata w cynk to między innymi owoce morza, mięso, orzechy i nasiona, a także produkty mleczne.

Selen jest pierwiastkiem śladowym, który działa jako przeciwutleniacz i pomaga w utrzymaniu zdrowia włosów i skóry. Jest to mikroelement ważny dla pracy tarczycy, a jego niedobór może prowadzić do osłabienia włosów i ich łamliwości. Produkty bogate w selen to między innymi owoce morza, mięso, jaja, orzechy brazylijskie i niektóre ziarna zbóż.

Biotyna, znana również jako witamina B7 lub witamina H, jest ważna dla utrzymania zdrowych włosów, skóry i paznokci. Biotyna pomaga w produkcji keratyny, białka budulcowego włosów. Niedobór biotyny może prowadzić do osłabienia włosów, łamliwości i ich wypadania. Produkty bogate w biotynę to między innymi żółty ser, jajka, orzechy, awokado, drożdże i rośliny strączkowe.

Najlepszym sposobem na dostarczenie cynku, selenu i biotyny do organizmu jest zrównoważona dieta bogata w różnorodne źródła tych składników odżywczych. Dieta bogata w warzywa, owoce, orzechy, nasiona, mięso i ryby może pomóc w dostarczeniu tych składników odżywczych i utrzymaniu zdrowych włosów.

Aminokwasy są niezbędnymi składnikami budulcowymi dla organizmu, w tym dla włosów. Włosy składają się głównie z keratyny, która jest białkiem zbudowanym z aminokwasów, w tym cysteiny, metioniny i lizyny.

Najlepszymi źródłami aminokwasów są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. Zawierają one pełnowartościowe białka, które są bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy. W diecie wegetariańskiej i wegańskiej aminokwasy można znaleźć w produktach roślinnych, takich jak:

 • rośliny strączkowe, w tym soczewica, fasola, ciecierzyca i groch, zawierające aminokwasy, takie jak lizyna, tryptofan, metionina i cysteina
 • orzechy i nasiona, w tym migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, pestki dyni i słonecznika, zawierające aminokwasy, takie jak arginina, fenyloalanina, tryptofan i tyrozyna
 • quinoa, bulgur i amarantus, które są bogate w aminokwasy, takie jak lizyna i arginina
 • warzywa, takie jak szpinak, brokuły i kalafior, zawierające aminokwasy, takie jak cysteina, glicyna i prolina.

W diecie warto uwzględnić różne źródła białka, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów. W przypadku diet wegetariańskich i wegańskich jest to dużo trudniejsze, dlatego warto łączyć różne produkty roślinne, aby uzyskać pełnowartościowe białko.

Jeśli jesteśmy pewni, że nasza dieta jest dobrze zbilansowana, ale mimo to wypadanie włosów utrzymuje się długi czas (ponad pół roku) warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn wypadania włosów.

Te roślinne superfoods pomogą na wypadanie włosów

Skrzyp i pokrzywa są dwoma popularnymi ziołami, które często stosuje się w celu poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci.

Skrzyp - zawiera krzem, który jest ważnym minerałem dla zdrowia włosów. Krzem występuje we włosach, jako substancja budulcowa. Minerał ten pomaga również w produkcji kolagenu, który jest składnikiem strukturalnym włosów, oraz pomaga w utrzymaniu ich elastyczności i wytrzymałości. Skrzyp jest również bogaty w antyoksydanty (polifenole, saponiny, flawonoidy), które chronią włosy przed stresem oksydacyjnym.

Pokrzywa - również jest bogata w składniki odżywcze ważne dla zdrowia włosów, m.in. krzem, żelazo i cynk. Ziele pokrzywy zawiera też flawonoidy, które dzięki właściwościom antyoksydacyjnym pomagają wzmocnić włosy i zahamować ich wypadanie.

Ogólnie rzecz biorąc, skrzyp i pokrzywa pomagają chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym, oraz są źródłem minerałów wspierających procesy budowy włosów i paznokci. Warto jednak pamiętać, że wpływ na włosy zależy od indywidualnych potrzeb organizmu i że skrzyp i pokrzywa nie są jedynymi składnikami, które powinny być zawarte w diecie lub suplementacji mającej na celu poprawę kondycji włosów.

Żeń Szeń to roślina, która jest znana ze swoich właściwości adaptogennych i zdolności do poprawy ogólnego zdrowia organizmu, natomiast nie jest silnie kojarzona ze zdrowiem włosów. Okazuje się jednak, że żeń-szeń może wpłynąć na zdrowie włosów i hamować ich wypadanie. Dzieje się to nawet na kilku poziomach organizmu:

  Superfoods
 • krążenie krwi - żeń-szeń zawiera związki, które mogą poprawić krążenie krwi w organizmie, w tym również w skórze głowy. Dzięki temu skóra głowy i mieszki włosowe mogą otrzymywać więcej składników odżywczych i tlenu, co sprzyja zdrowiu włosów i hamuje ich wypadanie.
 • stres oksydacyjny - żeń-szeń zawiera silne przeciwutleniacze (ginsenozydy), które chronią włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki i stres oksydacyjny (np. w skutek działania promieni UV). Dzięki temu włosy pozostają zdrowsze i mniej podatne na wypadanie.
 • gospodarka hormonalna - żeń-szeń i jego związki wykazują działanie blokujące czynniki hormonalne uważane za główną przyczynę łysienia u mężczyzn i kobiet z genetycznymi skłonnościami do łysienia.
 • podziały komórkowe – najnowsze dowody naukowe potwierdzają udział ginsenozydów w komunikacji na poziomie komórkowym, co skutkuje m.in. zwiększoną aktywnością brodawek skórnych wytwarzających włosy i redukcją fazy obumierania cebulek włosowych. W ten sposób nasze włosy stają się gęste i zdrowe.

Borówka czarna to kolejna roślina o silnych właściwościach antyoksydacyjnych dzięki wysokiej zawartości antocyjanów, flawonoli i tanin. Okazuje się również, że ekstrakt z borówki czarnej wspomaga wytwarzanie białek dokładnie w komórkach mieszka włosowego, a tym samym skraca fazę potrzebną do odrostu włosa. Dzięki zdolności do utrzymania prawidłowego metabolizmu białka, borówka pomaga zachować zdrowe włosy.

Zarodki pszenicy to źródło białek, witamin z grupy B i minerałów (w tym cynku, żelaza, selenu)  korzystnych dla zdrowia włosa. W pszenicy możemy znaleźć jeszcze jedną ciekawą grupę składników – ceramidy. To związek będący również składnikiem lipidów międzykomórkowych obecnych w łuskach włosa w celu ochrony i wzmocnienia wewnętrznych struktur włosa. Jego rola nie ogranicza się jednak tylko do tej funkcji. Z badań wynika, że ceramidy mają zdolność do blokowania przepływu niepożądanych komunikatów przebiegających na poziomie komórkowym, a tym samym mogą wpływać na zapobieganie wypadaniu włosów i poprawę ich wzrostu.

Niezależnie czy jesteś wegetarianinem, czy wręcz przeciwnie - w Twojej diecie znajduje się aż za dużo białek zwierzęcych, Twoje włosy mogą potrzebować suplementacji. W Kerabione Shots znajdziesz wszystko co jest potrzebne, aby włosy rosły szybko i zdrowo. Są to nie tylko miedź, cynk, selen i witaminy z grupy B (w tym biotyna). W wegańskiej formule Kerabione Shots znajdziesz również cenne ekstrakty roślinne, które mają zdolność do pobudzania wzrostu włosów: ekstrakt z borówki czarnej, ekstrakt z żeń-szenia, skrzypu polnego i pokrzywy, a także ceramidy z zarodków pszenicy. Wszystko to zamknięte w płynnej formie, którą możesz wypić prosto z fiolki, albo dodać do swojego ulubionego koktajlu warzywnego.

[product id="328, 265, 320"]

Przed zdecydowaniem się na suplementy, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ niektóre składniki mogą wchodzić w interakcję z lekami lub być niebezpieczne w nadmiernych ilościach.

 

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium