Jak leczyć nietrzymanie moczu? Specjalistyczny poradnik dla kobiet.
Jak leczyć nietrzymanie moczu? Specjalistyczny poradnik dla kobiet.

Nietrzymanie moczu - kobiecy problem. Wszystko co powinnaś wiedzieć o tym jak leczyć nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu uznawane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Ponad 30% dorosłych kobiet zauważa u siebie dolegliwości nietrzymania moczu. Temat jednak rzadko jest poruszany u lekarza, wśród rodziny czy znajomych. Czas jednak skończyć z tabu – jest wiele sposobów skutecznego leczenia nietrzymania moczu. Pomóż sobie i dowiedz się dlaczego zdarzają Ci się epizody nietrzymania moczu i jak najlepiej sobie z nimi radzić!

Przede wszystkim musisz zrozumieć problem nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu zazwyczaj rozwija się bardzo po woli. Jednak sygnałem ostrzegawczym powinny być już dla Ciebie niewielkie mimowolne wycieki moczu podczas np. kichnięcia, kaszlu czy śmiechu. Powinnaś też mocno przyjrzeć się swojemu organizmowi w momencie gdy zaczną się pojawiać sytuacje, w których  będziesz czuła częstą potrzebę odwiedzania toalety nawet wtedy, gdy pęcherz nie do końca jest wypełniony. Objawy nietrzymania moczu różnią się w zależności od rodzaju, a także stopnia zaawansowania choroby.

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje nietrzymania moczu:

  • WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU – najbardziej powszechne u kobiet, objawiające się epizodycznymi mimowolnymi wyciekami moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy śmiechu,
  • NAGLĄCE NIETRZYMANIE MOCZU – wówczas odczuwa się dużą, nagłą potrzebę skorzystania z toalety i opróżnienia pęcherza,
  • NIETRZYMANIE MOCZU MIESZANE – tutaj występują objawy zarówno wysiłkowego jak i naglącego nietrzymania moczu.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

Nietrzymanie moczu to zdecydowanie kobiecy problem. Kobiece ciała wiele przechodzą. Od ciąży do menopauzy nasz układ moczowy musi radzić sobie z dużym obciążeniem fizycznym ale również hormonalnym. Epizody nietrzymania moczu pojawiają się głównie u kobiet w ciąży, po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym (40+).

W przypadku ciąży jest to dość zrozumiałe. W okolicach 3 trymestru powiększona macica i już dość duże dziecko uciska na pęcherz i mięśnie dna miednicy, czego efektem są wycieki moczu. U wielu kobiet po porodzie problem jednak nie mija. Wiąże się z tym rozluźnienie mięśni dna miednicy i krocza.

Dolegliwości nietrzymania moczu bardzo często pojawiają się u kobiet po 40. roku życia. Tutaj bardzo duże znaczenie mają zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie, które osłabiają mięśnie dna miednicy. Okazuje się jednak że problem jest bardziej złożony, ponieważ wpływ ma również często styl życia lub aktualne i przebyte choroby. Mowa tu o cukrzycy, nadwadze, nawracających infekcjach układu moczowo-płciowego, chorobach o podłożu neurologicznym (np. depresja) i czynnikach genetycznych.

Co ciekawe, zarówno zbyt mała, jak i zbyt intensywna aktywność fizyczna predysponuje do rozwoju problemów z nietrzymaniem moczu. Podobnie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, długotrwałe stany stresu i lęku, życie w pośpiechu i niewłaściwa higiena miejsc intymnych (lub ich brak, co sprzyja infekcjom).

Jeśli całe lato chodzisz w szpilkach Varivenol Shots ukoi Twoje nogi po całym dniu

Leczenie nietrzymania moczu – nie bagatelizuj problemu

Początkowo terapia powinna skupiać się na modyfikacji diety i zmiany stylu życia. Istotne jest eliminowanie moczopędnych produktów z diety oraz zmiana ilości przyjmowanych płynów. Należy ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i gazowanych, kawy, herbaty, pomidorów, cytrusów, cukru, miodu i sztucznych słodzików, czekolady lub ostrych potraw.

Drugim ważnym elementem leczenia nietrzymania moczu jest profilaktyka lub leczenie infekcji układu moczowego. Zapalenie pęcherza wywołuje nie tylko ból i duży dyskomfort podczas mikcji. Może także być jedną z przyczyn nietrzymania moczu. W trakcie infekcji pęcherz reaguje nadmiernie na każde, nawet niewielkie ilości zalegającego w nim moczu. Dlatego tak istotne jest dbanie o odpowiednią kondycję dróg moczowych u kobiet.

Badania naukowe potwierdzają, że w przypadku infekcji układu moczowego i epizodów nietrzymania moczu istotne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników dla prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego i dróg moczowych, takich jak ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej, ekstrakt z ziela skrzypu zwyczajnego, ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej. Nie mniej jednak ważne jest aby preparaty zawierające powyższe ekstrakty roślinne były standaryzowane – co można łatwo sprawdzić na opakowaniu w tabeli ze składem produktu. Wówczas standaryzacja daje nam gwarancję jakości preparatu. Przykładem takiego preparatu może być np. rekomendowany często przez lekarzy i farmaceutów Incontinox.

Trzecim bardzo istotnym etapem terapii są odpowiednie ćwiczenia wspierające mięśnie dna miednicy (tzw. Ćwiczenia mięśni Kegla). Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają zrehabilitować i wzmocnić te mięśnie, dzięki czemu możesz odzyskać kontrolę nad funkcją pęcherza. Dokładnie rozpisane ćwiczenia mięśni dna miednicy można znaleźć w specjalistycznym poradniku dla kobiet z dolegliwościami nietrzymania moczu. Możesz również udać się doi specjalisty fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże Ci dokładnie w jaki sposób powinnaś wykonywać ćwiczenia.

Oczywiście w sytuacjach bardziej skomplikowanych, kiedy powyższa terapia nie wystarcza należy udać się po poradę specjalistyczną urologa bądź uroginekologa – który zaproponuje bardziej inwazyjne sposoby leczenia nietrzymania moczu.

[product id="287"]
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium