Wybrałyśmy skuteczny zestaw domowych zabiegów, które musicie przetestować na jesień. Wasze włosy będą po nich lśniące i zdrowsze!
Przesilenie jesienne to czas, gdy wiele osób skarży się na wzmożone wypadanie włosów, osłabienie cebulek oraz widoczne pogorszenie ich kondycji. Brak dostatecznej ilości składników odżywczych w diecie dodatkowo utrudnia ich regenerację. Jednak głowa do góry! Są sposoby, aby skutecznie poprawić kondycję włosów, odżywić skórę głowy i wzmocnić cebulki. Jeśli chcecie powitać sezon letni burzą włosów, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
Przyczyny pogorszenia stanu włosów mogą być bardzo różne, jednak na ogół mają związek z niedoborami dietetycznymi, ogólnym osłabieniem organizmu, przewlekłym stresem, zaburzeniami hormonalnymi, radykalnymi zabiegami (rozjaśnianie, trwała) oraz nieprawidłową pielęgnacją. Większości z nich można zaradzić w domowym zaciszu, jednak jeśli zauważymy, że opisane niżej metody przez dłuższy czas nie przynoszą pożądanych efektów, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.
Sam proces wypadania i odrastania włosów jest zupełnie naturalnym cyklem. Codzienne tracimy ich od 50 do 100, jednak nawet utrata 150 włosów nie jest powodem do zmartwień, o ile są one zastępowane nowymi. Bardzo często zdarza się, że w okresie wczesnojesiennym stan włosów się pogarsza, tracimy ich więcej niż zazwyczaj, w dodatku nowe nie rosną na tyle szybko, by zahamować widoczny proces przerzedzania. Włosy są bardziej podatne na łamanie, mają tendencję do rozdwajania, są suche, matowe i nadmiernie się puszą. W takiej sytuacji warto zadziałać kompleksowo - optymalną terapią jest połączenie odpowiednio zbilansowanej, dedykowanej suplementacji z dobroczynnym wpływem tradycyjnych metod pielęgnacji.
Zacznij od podstaw
Branża kosmetyczna oferuje niezwykle szeroki wybór kosmetyków do wzmacniania, odżywiania i rewitalizowania włosów. Istnieje jednak kilka ciekawych alternatyw dla produktów dostępnych w sklepach i salonach. Mieszanki stosowane przez nasze babcie i prababcie wracają do łask, gdyż są naturalne, raczej bezpieczne i bez trudu można przyrządzić je domu. Tak jak płukanka z pokrzywy i skrzypu na porost włosów. Wystarczy zaparzyć zioła, ostudzić, a otrzymanym naparem przepłukać włosy, po zwykłej procedurze ich mycia. Taka odżywka nie tylko doskonale usuwa nadmiar sebum, lecz także pobudza cebulki do intensywnego wzrostu, dzięki czemu w krótkim czasie pojawiają się nowe „baby hair”.
Olejki
Kolejnym zabiegiem, który łączy w sobie prostotę ze skutecznością, jest olejowanie. Oleje do włosów z wielką pompą wróciły na salony fryzjerskie, jednak warto pamiętać, że ta metoda regeneracji ma wielowiekową tradycję, a stosowany przez starsze pokolenia olej rycynowy do dziś jest jednym z najczęściej stosowanych produktów. Ten tani i powszechnie dostępny składnik to doskonałe źródło witamin, które uzupełniają niezbędne niedobory oraz odżywiają cebulki włosów, dlatego bywa stosowany jako środek stymulujący nie tylko do włosów, lecz do brwi i rzęs. Dodatkowo działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo, nawilża włosy i zapobiega ich łamliwości.
Olejkami godnymi szczególnej uwagi są też pięknie pachnące olejki: rozmarynowy i lawendowy. Pobudzają wzrost włosów rewitalizując nasze mieszki włosowe, a także nadają objętości i gęstości fryzurze.
Na zmoczone włosy (mokre mają dużo większą chłonność niż suche) nałożyć niewielką ilość olejku, delikatnie masować skórę głowy przez kilka minut, następnie zawinąć w ręcznik (na około 20 minut), na koniec dokładnie spłukać. Jeszcze lepsze efekty daje olejowanie na ciepło - wystarczy delikatnie podgrzać olejek przed aplikacją, a po zawinięciu włosów w turban ogrzewać go suszarką. Zabieg warto powtarzać co tydzień, efekty zagęszczenia, odżywienia i wzmocnienia powinny być widoczne już po miesiącu.
Wcierki
Wcierki, czyli dobroczynna moc odżywczego masażu. Zalety preparatów wcieranych w skórę głowy znane są nie od dziś. Płyny do masażu skóry głowy to popularny środek zapobiegający nadmiernemu wypadaniu, poprawiający ukrwienie skalpu oraz mieszków i macierzy włosa, co ma pozytywny wpływ na ich wzmocnienie, zagęszczenie i przywrócenie blasku. Do najpopularniejszych wcierek należą te z dodatkiem czarnej rzodkwi, skrzypu polnego lub antyoksydacyjnego ekstraktu z żeń-szenia. Przed nałożeniem preparatu włosy należy bardzo dokładnie oczyścić. Zamiast tradycyjnie używanego szamponu można zastosować płukankę z sody oczyszczonej. Preparat należy wcierać we względnie suche włosy, aby zapobiec niekorzystnemu rozcieńczaniu roztworu.
Sam masaż głowy warto wykonywać co najmniej raz dziennie, niezależnie od użycia wcierki. Wystarczy 5 minut, aby lepiej poprawić krążenie krwi w naczyniach włosowatych oraz przyjemnie odprężyć i zrelaksować skórę. Osoby ze skłonnością do łojotoku powinny pamiętać, że masaż pobudza wydzielanie sebum. Podobne efekty daje peeling skóry głowy, wykonywany podczas mycia włosów. Można wykorzystać gotowe preparaty, dedykowane eksfoliacji tego obszaru lub samodzielnie przygotować pastę złuszczająca. W tym celu wystarczy zmieszać szampon z gruboziarnistym cukrem, solą lub grubo mieloną kawą.
Maseczki
Regenerujące, odżywcze, nawilżające, keratynowe, nabłyszczające - każda włosomaniaczka docenia niezwykłą moc tego kosmetyku. Można dowolnie wybierać spośród przebogatej oferty produktów drogeryjnych, można pokusić się o zakup profesjonalnych kosmetyków wprost z salonów fryzjerskich lub przetestować tradycyjne receptury. Do najpopularniejszych domowych odżywek należy regenerująca i nawilżająca maska z 2 jajek, łyżki oleju rycynowego i łyżeczki miodu. Zapewnia ona ogromną porcję witamin, minerałów, lecytyny oraz białka, których działanie wzmocnione jest przez dodatek kwasów tłuszczowych z oliwy oraz polifenoli i enzymów z miodu. Maskę warto stosować przynajmniej raz w tygodniu, trzymając ją na włosach przez minimum 20 minut.
Jesienna Regeneracja
Jesień to zdecydowanie najlepszy moment, aby zadbać o nasze menu i skorzystać z naturalnych źródeł składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli mimo to poczujemy efekty jesiennego przesilenia warto wspomóc się odpowiednią suplementacją, zanim włosy staną się łamliwe i zaczną wyłazić garściami. Dobrze dobrany preparat pomoże szybko uzupełnić niedobory oraz intensywnie przyspieszy proces odnowy struktur keratynowych, podstawowego budulca włosów oraz paznokci. Aby suplement był skuteczny, w jego składzie powinny znaleźć się aminokwasy siarkowe (metionina i cysteina), oligoelementy oraz minerały i pierwiastki śladowe, ze szczególnym uwzględnieniem miedzi, cynku, selenu i biotyny. Te wszystkie dobroczynne elementy znajdziemy w skondensowanej formule suplementu Kerabione. Ta optymalna kompozycja najlepszych preparatów „na włosy i paznokcie”. Poznaj też inne produkty Kerabione, w których składzie znajdziesz również oleiste substancje roślinne (takie jak olejek lawendowy, rozmarynowy, wyciąg z palmy sabałowej i wiesiołka).