ZdrowieValentis.pl | Oficjalny sklep Valentis
Jak przygotować stawy na sezon narciarski?
Jak przygotować stawy na sezon narciarski?

Sezon na narty i snowboard właśnie się rozpoczął. Narciarstwo to doskonały trening aerobowy całego ciała. Uprawiając ten sport, poprawiamy przede wszystkim koordynację ruchową, ale także działamy na korzyść układu krążenia i wzmacniamy każdy z naszych mięśni.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jak skutecznie zapobiec urazom stawów podczas jazdy na nartach?
 • W jaki sposób powinien wyglądać trening przed sezonem narciarskim?
 • Dlaczego suplementowanie kolagenu jest tak ważne?

 

Czy jazda na nartach obciąża stawy?

Narciarstwo ma wiele zalet. Regularne wizyty na stoku sprzyjają wydzielaniu się endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Podczas jazdy na nartach pobudzane są do pracy mięśnie nóg, pośladków, pleców i brzucha. Ważne wydaje się też to, że częste przebywanie na stoku może zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Nie można jednak zapominać, iż narciarze mogą być narażeni na różne kontuzje. Najczęściej są to urazy stawu kolanowego.

 

Objawami uszkodzenia więzadeł w stawie kolanowym są np.:

 • słyszalne albo wyczuwalne „trzaśnięcie” w kolanie podczas upadku;
 • narastający powoli krwiak, który może pojawić się kolejnego dnia po doznanym urazie;
 • uciekające kolano, jakiemu towarzyszy uczucie braku stabilności podczas chodzenia.

Flexus_Shots_pomaga_w_utrzymaniu_zdrowych_stawów

 

Na szczęście można podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć widmo podobnej sytuacji. Przygotowania do sezonu narciarskiego najlepiej rozpocząć możliwie wcześnie. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia (np. praca w biurze), warto zacząć trenować już jesienią.

 

W przypadku osób o niskiej aktywności fizycznej, najlepiej rozpocząć od przygotowania długich spacerów. Później można zacząć częściej bywać np. na siłowni. Pamiętajmy jednak, że sposób przygotowywań ciała na sezon narciarski będzie się różnił w zależności od stopnia zaawansowania narciarzy i ich doświadczenia. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wzmacniały kolana i wszystkie partie mięśni nóg.

 

Dobrymi ćwiczeniami, jeśli chodzi o przygotowanie się do sezonu narciarskiego, są aktywności takie jak jazda na rolkach albo schodzenie po schodach (intensywne) — w takcie takiego wysiłku aktywowane są mięśnie, które pracują podczas jazdy na nartach.

 

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby wzmocnić stawy przed sezonem narciarskim?

 

W stabilizacji kolana potężne znaczenie mają mięśnie kulszowo-goleniowe, czyli mięśnie grupy tylnej uda. Są one połączone z mięśniami pośladków przy pomocy powięzi i to z tego powodu oddziałują one synergistycznie na staw kolanowy. Jak wzmacniać tę część ciała? Świetnie sprawdzą się tutaj ćwiczenia, które są ukierunkowane tak, aby pobudzić pracę wspomnianych wcześniej grup mięśniowych.

 

W tym przypadku mowa jest m.in.:

 

 • wykrokach, czyli wysuwaniu nogi ku przodowi przy jednoczesnym przeniesieniu ciężaru ciała na nogę wykroczną i zgięciu stawów kolanowych pod kątem prostym;
 • zakrokach — to z kolei przeciwieństwo wykrokó Podczas takiego ćwiczenia noga jest przenoszona do tyłu, a oba kolana zgięte. Z kolei ciężar ciała pozostawia się na przedniej nodze;
 • przysiady, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni pośladkowych. Podczas takiego ćwiczenia nieustannie trzeba zwracać uwagę na postawę kolan. Stopy wówczas mają być ustawione w delikatnej rotacji zewnętrznej, wskazując kierunek ułożenia kolan.

Flexus_Shots_wzmacnia_stawy_przed_nartami

 

Ponadto z powodzeniem można wykonywać rozmaite treningi mięśni łydek, przysiady ze sztangą, wysoki step ze sztangielkami oraz martwe ciągi z unoszeniem tułowia z opadu.

Jakie znaczenie ma suplementacja kolagenem?

Ludzie po 26. roku życia zaczynają tracić kolagen. W związku z tym dochodzi do pogorszenia się kondycji skóry i włosów, ale także stawów. To ostatnie może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu ruchu. Nikogo więc raczej nie trzeba przekonywać, że suplementowanie tej substancji ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Należy także dbać, aby możliwie mocno zapobiegać powstaniu ubytków mazi stawowej. Niedobór tej substancji może doprowadzić do silnych objawów bólowych i skutkować problemami z poruszaniem. Maź stawowa jest zbudowana m.in. z kolagenu — zadbanie o to, aby w organizmie było go odpowiednio dużo, ma tutaj ogromne znaczenie.

 

Spożywanie kolagenu jest rekomendowane nie tylko przez dermatologów, fizjoterapeutów i ortopedów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj hydrolizowany kolagen, którego dobrym źródłem jest np. preparat Flexus Shots.

 

Zawarty w preparacie Flexus Shots hydrolizowany kolagen, powstaje w procesie hydrolizy. Dzięki temu wytworzony zostaje hydrolizat kolagenu, którego budowa do złudzenia przypomina kolagen, jaki występuje naturalnie w organizmie człowieka. Hydrolizowany kolagen jest bardzo ważny np. w kontekście regeneracji stawów dzięki temu, iż jest on odpowiedzialny za zapewnienie im prawidłowej ilości mazi stawowej.

 

Dlaczego warto postawić na Flexus Shots?

 

Suplement diety Flexus Shots ma bogaty skład i duże stężenie składników, co przekłada się na realną możliwość poprawy funkcjonowania organizmu.

Najważniejsze zalety Flexus Shots to:

 

 • sprawdzona i bogata receptura;
 • wygodna forma fiolek do wypicia „na raz”. Są to wygodne shoty, które z pewnością docenią osoby aktywne fizycznie i seniorzy. Flexus Shots nie trzeba popijać;
 • wspomaganie właściwego metabolizmu energetycznego, dzięki znajdującej się w składzie witaminie C.

Flexus_Shots

 

Hydrolizowany kolagen znajdujący się w składzie w Flexus Shots oddziałuje nie tylko na stawy kręgosłupa, ale także na cały narząd ruchu, dzięki czemu zmniejsza się podatność ciała na kontuzje. Preparat ten jest rekomendowany przez ortopedów i rehabilitantów jako świetne wsparcie dla sportowców.

 

Przygotowując się do sezonu narciarskiego, trzeba zadbać o dobrą kondycję. Ważne jest tutaj wczesne rozpoczęcie treningów, dieta bogata w cenne składniki odżywcze, jak również suplementacja. Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego też warto skupić się na tym, by zachować je na jak najdłuższy czas.

 

 

 [product id="58, 60, 208"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium