Jak zacząć biegać od zera? Praktyczny poradnik.
Jak zacząć biegać na wiosnę? Praktyczny poradnik.

To dobry czas, by rozpocząć treningi i budować formę!

 

Jogging jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Niemal każdy z nas zna osobę, która regularnie pokonuje kilometry biegiem. To świetny i zdrowy sposób na redukcję nadprogramowych kilogramów, zdobycie cennych endorfin i polepszenie ogólnej kondycji organizmu.

 

Wiosna to doskonały moment, aby zmotywować się do regularnych ćwiczeń. Słońce, przyroda budząca się do życia i coraz wyższe temperatury zachęcają wówczas do wyjścia z domu i przebywania na łonie natury. Warto zatem wyposażyć się w wygodne buty, strój sportowy i… zacząć budować formę na kolejne miesiące!

Jakie są korzyści płynące z biegania?

Bieganie pozwala usprawnić pracę układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz immunologicznego. Ten rodzaj aktywności fizycznej wpływa również na poprawę pamięci oraz zwiększa zdolność koncentracji.

Innymi ważnymi korzyściami, które wynikają z regularnego biegania, są kwestie takie jak:

 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu złego cholesterolu;
 • poprawa ukrwienia niektórych narządów;
 • dostarczenie do organizmu większej ilości tlenu;
 • uodpornienie się na działanie wirusów i bakterii;
 • redukcja stresu;
 • pobudzenie przysadki mózgowej do produkcji endorfin (tzw. hormonu szczęścia).

Dodatkowo warto nadmienić, że bieganie jest jednym z najtańszych sportów — aby rozpocząć treningi, wystarczy mieć wygodne buty, niekrępujące ruchów spodnie lub legginsy oraz t-shirt albo bluzę. Zapaleni biegacze z czasem mogą z czasem wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, np. w pulsometr, czy też praktyczny pokrowiec na telefon.

Od czego zacząć trening biegowy?

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, to z pewnością zastanawiasz się, jak zacząć biegać od zera. Po pierwsze musisz popracować nad kwestią dobrego nastawiania, ponieważ z pewnością to właśnie pierwszy trening okaże się najtrudniejszy. Bezpieczne uprawianie sportu polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, takich jak:

 • Stopniowe wdrażanie nowości: nie ma sensu zaczynać ćwiczeń od pokonywania półmaratonu. Na początku najlepiej rozpocząć wszystko od spokojnych marszobiegów, jakie warto przeplatać nieco bardziej energicznym marszem. To sprawdzony sposób przygotowania swojego organizmu do zaawansowanych treningów;
 • Stawianie sobie celi możliwych do osiągnięcia;
 • Nadgorliwość nie popłaca! Najlepiej jest biegać co drugi dzień i wystrzegać się brawury. Codzienne przebieżki początkujących biegaczy mogą skutkować nadwyrężeniem mięśni i stawów;
 • Odpowiednia motywacja: optymalnie jest, gdy chęć treningów podyktowana jest potrzebą dbania o stan zdrowia, a nie rozpaczliwą próbą pozbycia się kilogramów;
 • Zdrowie i racjonalne odżywianie się — wiele osób po intensywnym biegu wpada w swoistą pułapkę i swój wysiłek rekompensuje sobie spożywanymi kaloriami. Nie warto tak działać! Posiłki biegaczy powinny być bogate w węglowodany (np. ciemne pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony), witaminy, białko i tłuszcze (te muszą występować we właściwej ilości). Istotne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Nieoceniona jest także muzyka, jakiej słuchamy podczas treningu. Najlepiej sporządzić sobie własną playlistę, na której znajdą się ulubione utwory. Można też skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie bez trudu da się znaleźć na Spotify i Apple Music.

Nie zapominajmy o motywacji! Codziennie trzeba sobie przypominać o swoich celach. Jest to szczególnie ważne, gdy biegacza dopadnie kryzys i wynikające z niego zniechęcenie. Warto również dołączyć do grupy biegowej, aby mieć się z kim dzielić swoją sportową pasją i czynionymi postępami.

Dlaczego warto suplementować kolagen?

Kolagen jest białkiem występującym w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, również u ludzi. Substancja ta jest niezwykle ważna, ponieważ buduje ona tkankę chrzęstną w stawach, chroni kości przed ewentualnymi urazami oraz odpowiada ona za elastyczność skóry.

Nasze ciała magazynują kolagen w stawach, tkance kostnej i zębach, a także w więzadłach i powięziach. Wszystkie te miejsca łączy to, iż są one podatne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą nastąpić, np. podczas biegania lub innego wysiłku fizycznego.

Najsłynniejszą — i łatwo dostępną — substancją, będącą źródłem kolagenu, jest zwykła żelatyna. Można ją znaleść m.in. w słodkich galaretkach i tradycyjnej galarecie (tj. wieprzowej, wołowej lub drobiowej), jak również w żelkach. Spore ilości kolagenu zawierają także artykuły spożywcze, takie jak: pieczony węgorz, karkówka, czy też flaczki wieprzowe. Niestety, nie trudno się zorientować, że częste jedzenie wyżej wymienionych produktów nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowym trybem życia.

W tym przypadku pomocne okazują się suplementy diety zawierające kolagen. Stanowią one doskonałą profilaktykę ochrony stawów, jak również okazują się przydatne w procesie leczenia niektórych urazów.

Flexus Shots jako doskonała propozycja dla sportowców

Suplement diety Flexus Shots ma bogaty skład i odpowiednio dobre stężenie dobroczynnych dla człowieka substancji, co z kolei przekłada się na największą moc produktu spośród innych rozwiązań dostępnych na rynku. Flexus Shots zawiera w sobie 500 mg hydrolizowanego kolagenu, ale jednocześnie pobudza on organizm do tego, aby sam zaczął produkować to cenne białko. To z kolei przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie kości, chrząstek oraz właściwy metabolizm energetyczny.

Preparat ten stanowi alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych tabletek i kapsułek. Występuje on w formie wygodnych shotów, jakie można wypić na raz, bez konieczności popijania lub rozpuszczania w wodzie.

Flexus Shots polecany jest przede wszystkim osobom ceniącym sobie bycie aktywnymi fizycznie, ponieważ wspiera on zdrowie kości i mięśni. Jest to zasługa nie tylko zawartego w nim kolagenu, ale również witaminy D, występującej w składnie suplementu. Dla niektórych istotne może wydać się także to, iż jedna fiolka preparatu zawiera tylko 2 g fruktozy, co powinno ucieszyć wszystkie osoby przywiązująca dużą wagę do liczby kalorii, jakie spożywają w trakcie doby!

  [product id="58, 60, 208"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium