Jaki wpływ na funkcjonowanie stawu kolanowego ma jazda na rowerze?
Jaki wpływ na funkcjonowanie stawu kolanowego ma jazda na rowerze?

Jakie są korzyści wynikające z jazdy na rowerze?

Rower w lesie

Pokonywanie kilometrów na rowerze to aktywność, która niezwykle często przeistacza się w czyjeś hobby, a nawet staje się pasją. Trudno się temu dziwić, ponieważ pozostawanie w ruchu samo w sobie wpływa pozytywnie na samopoczucie, a jazda na rowerze przynosi wiele korzyści, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. Co dobrego wynika z przemieszczania się na jednośladzie? Są to przede wszystkim kwestie takie jak:

 • utrzymanie właściwej masy ciała;
 • wspomaganie pracy serca oraz układu krążenia;
 • wzmocnienie mięśni;
 • zdrowe stawy i kręgosłup;
 • znaczna poprawa wydolności organizmu
 • dotlenienie mózgu (co przekłada się m.in. na wydajniejszą pracę).

Warto dodać, iż jazda na rowerze to także ogromna oszczędność pieniędzy — szczególnie teraz, przy wysokich cenach paliwa. Ponadto, korzystając z tego środka transportu w mieście, można zyskać sporo czasu, jaki zwykle był tracony w autobusach, które utknęły w korku. 

Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Małżeństwo na rowerze

Statystki jasno wskazują, iż jazda na rowerze jest najpopularniejszym sportem wśród Polaków. Z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez MultiSport Index wynika, że ten konkretny jednoślad jest wybierany przez 31% naszych rodaków, którzy deklarują pozostawanie aktywnymi fizycznie.

Jednakże przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, należy pamiętać o tym, aby wcześniej zadbać o kilka ważnych spraw, w tym przede wszystkim o:

 • kwestie techniczne dotyczące pojazdu:
  • ustawienie siodełka,
  • nasmarowanie łańcucha,
  • sprawdzenie hamulców itd.;
 • przygotowaniu ciała do wzmożonego ruchu.
  Świetnie sprawdzą się tutaj ćwiczenia takie jak:
  • rozciąganie mięśni czworogłowych i dwugłowych ud,
  • krążenia bioder,
  • rozciąganie łydek oraz skłony tułowia;
 • stopniowym zwiększaniu pokonywanego dystansu.
  Na początku warto wybrać się na wycieczkę nie dalszą niż 15-20 km, potem powoli można zwiększać liczbę kilometrów;
 • właściwie zaplanowanej diecie, czyli takiej która obfituje w witaminy i inne wartości odżywcze, np. kolagen.
  To ostatnie można także suplementować, aby zwiększyć efektywność działania. Świetnym specyfikiem w tym przypadku jest Flexus Shots (opisany w dalszej części artykułu).

Porządna rozgrzewka jest kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o nienadwyrężanie stawów kolanowych i innych części naszego ciała podczas treningu. Taka praktyka powinna zamienić się w zdrowy nawyk i nie należy jej bagatelizować.

Wpływ jazdy na rowerze na stawy

Jazda na rowerze i wpływ na stawy

Pozytywów wynikających z jazdy na rowerze jest naprawdę sporo. Przede wszystkim taki rodzaj ćwiczeń okazuje się pomocny w procesie rozbudowy tkanki mięśniowej, a także zwiększa wydolność i przekłada się na polepszenie kondycji. Taki ruch to także sposób na kształtowanie mięśni łydek, ud i pośladków oraz dotlenienie mózgu. Ponadto jazda na rowerze to skuteczna forma rehabilitacji stawów.

Pokonywanie odległości na dwóch kółkach nie obciąża stawów. Zamiast tego przyczynia się do ich „odżywienia”, a w związku z tym przyspiesza regenerację uszkodzonej chrząstki. Dodatkowo wysiłek ten skutkuje poprawą zakresu ruchomości stawów, jak również je stabilizuje.

Rower jest zalecany osobom, które doświadczyły różnych kontuzji. Wszystko dlatego, że korzystanie z tego środka transportu realnie zmniejsza dolegliwości bólowe i jest bezpieczne nawet w początkowych etapach powracania do sprawczości, ponieważ nie generuje konieczności stawania na kończynach po urazach. Ważne wydaje się także to, że w czasie jazdy na rowerze nie odczuwa się też obciążeń wynikających z wagi danego pacjenta.

Stawy kolanowe nie reagują najlepiej na bezruch, dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna po wszelkich uszkodzeniach w ich obrębie. Wolne i spokojne pedałowanie przyczynia się m.in. do zwiększenia ilości mazi stawowej, która to jest niezbędna do usprawnienia nadwyrężonego narządu ruchu.

Flexus Shots jako wsparcie dla rowerzystów

Jazda na rowerze i Flexus Shots

Stawy można pielęgnować na wiele sposobów. Oprócz utrzymywania ich w zdrowym ruchu warto pomagać im również poprzez dostarczanie do organizmu dobroczynnych substancji. Jedną z nich — bezsprzecznie — jest kolagen. Jego doskonałym źródłem jest suplement diety Flexus Shots, który ma najbogatszy skład i największe stężenie składników spośród innych podobnych preparatów, jakie są dostępne na obecnym rynku.

Warto także wspomnieć, że Flexus Shots zawiera także witaminę C, jaka pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania kości i chrząstek, jak również utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego. W preparacie znajdujemy także wiele innych cennych składników jak choćby witamina D, odpowiadającą za działanie mięśni, czyli także stabilizację stawów.

Ponadto specyfik ten występuje w ciekawej formie shotów do wypicia na raz, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla sportowców i zwolenników rekreacji ruchowej. Suplementu Flexus Shots nie trzeba popijać, a on sam stanowi alternatywę dla tradycyjnych tabletek i kapsułek.

 

   [product id="58, 60, 208"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium