
Problem wypadania włosów dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jest na tyle znaczący, że wiele osób go nie bagatelizuje i szuka pomocy u specjalisty. Jakie są przyczyny przerzedzania się fryzury?
Dziennie każdy z nas traci ok. 100 włosów. To normalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy na szczotce lub na poduszce zauważymy ich zdecydowanie więcej. Należy wtedy podejrzewać, że w organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Utrata włosów to bowiem często pierwszy sygnał osłabienia, złej diety, zbyt dużego stresu, a nawet chorób.
Tracisz włosy? Zbadaj poziom hormonów!
Za wypadanie włosów w wielu przypadkach odpowiadają zaburzenia hormonalne, stąd problem ten tak często dotyczy kobiet po urodzeniu dziecka, menopauzie lub tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei u mężczyzn ok. 40.-50. roku życia obserwuje się łysienie androgenowe, kiedy to skróceniu ulega faza wzrostu włosa.
Wypadanie włosów następuje często wskutek przebytej wcześniej choroby, szczególnie jeśli przebiegała z gorączką. Również niektóre leki (zwłaszcza hormonalne, niektóre leki przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, kardiologiczne, retinoidy) mogą negatywnie odbić się na bujności naszej fryzury.
CZY WIESZ, ŻE:
W przypadku włosów zniszczonych na dużym zbliżeniu widać, że łuski włosów są podniesione, i przez ich szpary włos traci wilgoć. Na przekroju tkanki skóry, zobaczymy, że mieszek włosowy jest wiotki i nie utrzymuje sztywno cebulki włosowej (efekt oklapłych włosów). Warto rozważyć w takim przypadku olejowanie połączone z masażem skóry głowy.
Problemy z włosami mogą też wynikać z zaburzonej pracy tarczycy. Zarówno przy jej niedoczynności, jak i nadczynności dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Dodatkowo przy niedoczynności tarczycy włosy stają się suche, szorstkie i łamliwe, a w przypadku nadczynności włosy są cienkie, jedwabiste, o wzmożonym połysku, równocześnie jednak sztywne i ciężko je ułożyć.
Przyczyny łysienia
ZŁA DIETA I NIEODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA
Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, np. miedzi, selenu i cynku, a ponadto stres, niedobór snu i zła pielęgnacja, mogą się przyczynić do nadmiernego wypadania włosów. Zdarza się, że nawet zbyt ciasne wiązanie włosów gumką znacząco je osłabia i sprawia, że fryzura się przerzedza.
ZABURZENIA HORMONALNE
Za wypadanie włosów odpowiedzialne mogą być też zaburzenia hormonalne, stąd problem ten dotyczy kobiet w połogu lub po menopauzie. U mężczyzn z kolei łysienie związane jest najczęściej z nadmiarem pochodnej testosteronu (DHT). Oddziałuje on na receptory androgenowe mieszka włosowego i prowadzi do jego stopniowego zaniku.
Zła dieta i pielęgnacja a wypadanie włosów
Wypadanie włosów wcale jednak nie musi wiązać się z chorobą. Niekiedy problem ten rozwija się wówczas, gdy stosujemy rygorystyczną dietę odchudzającą lub nasz codzienny jadłospis jest ubogi w źródła witamin i minerałów. By włosy były sprężyste i silne, potrzebują aminokwasów, żelaza, cynku, selenu i miedzi. Są to jednak składniki, na których niedobór jesteśmy narażeni, zwłaszcza jeśli stosujemy ubogą lub monotonną dietę.
Problemem jest też niewłaściwa pielęgnacja, szczególnie stosowanie szamponów, których składnikiem są agresywne substancje myjące. Włosy osłabiają także zabiegi fryzjerskie, m.in. farbowanie, ale też suszenie i prostowanie.
Niekorzystny wpływ na włosy i skórę głowy ma również stres, który nasila wydzielanie prolaktyny (hormon ten także odpowiada za utratę włosów). Problemem jest też niekontrolowane drapanie się po głowie, które w większości przypadków ma związek z napięciem psychicznym.
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na nasze włosy?
Jak wzmocnić włosy?
Gdy włosy wypadają, warto sprawdzić, co jest tego przyczyną. W pierwszej kolejności należy zbadać poziom hormonów we krwi. Wynik przyniesie odpowiedź, czy za wypadanie włosów odpowiedzialna jest choroba, czy źródła problemu należy szukać gdzie indziej. Warto zadbać również o odpoczynek, odpowiednią dawkę snu oraz dietę.
Potrzebne jest także wzmocnienie włosów od środka oraz stosowanie właściwych kosmetyków. Z pomocą w tym zakresie przychodzi suplement diety Kerabione. Jest to nowoczesny preparat bogaty w witaminy, aminokwasy i oligoelementy. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów – wzmacnia je i odżywia, dostarczając organizmowi drogocennych składników.
By chronić włosy przed wypadaniem, dobrze jest też stosować specjalistyczny szampon, np. Kerabione przeznaczony do włosów suchych, cienkich lub uszkodzonych, np. w wyniku intensywnych zabiegów stylizacyjnych. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zawiera olejki eteryczne, które sprzyjają prawidłowemu wzrostowi włosów, a także substancje roślinne i witaminowe o właściwościach regenerujących i nawilżających.
WARTO WIEDZIEĆ
Włosy, aby pięknie wyglądać potrzebują m.in. cynku. Sporą ilość tego mikroelementu zawierają takie pokarmy jak wątróbka, czerwone mięso czy małże i ostrygi. Znajdziemy go też w pestkach dyni, orzechach włoskich, zarodkach pszennych, szpinaku i gorzkiej czekoladzie. W przypadku niedoborów można rozważyć także suplementację.
Piękne i gęste włosy to marzenie wielu z nas. Niestety, niekiedy nasza fryzura nie wygląda zdrowo, a przy tym ulega przerzedzeniu. W takiej sytuacji warto wykonać podstawowe badania, by sprawdzić, czy organizm nie wysyła w ten sposób sygnałów alarmowych, oraz wzmocnić włosy, stosując dobrze dobrane preparaty.
Poznaj produkty: