Jakie są skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i jak im przeciwdziałać?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i jak im przeciwdziałać?

Antykoncepcja to opcja dla kobiet, które w danym momencie nie planują posiadać dzieci, ale jednocześnie nie zamierzają rezygnować z życia seksualnego. Do wyboru są różne środki zabezpieczające przed zajściem w ciąże: pigułki, plastry, zastrzyki oraz formy mechaniczne, takie jak np. prezerwatywy. Kobiety często sięgają po tabletki antykoncepcyjne, ponieważ są one skuteczne (do 99%) i dosyć wygodne w użyciu, a ponadto regulują miesiączki i są pomocne w leczeniu trądziku. Środki te mają naprawdę długą listę zalet, jednak nie oznacza to, iż są wolne od wad. Przyjmowanie ich może wywołać różne efekty uboczne. O czym konkretnie mowa?

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

  • Jakie skutki niepożądane mogą pojawić się w efekcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?
  • Czy antykoncepcja hormonalna może powodować zakrzepicę?
  • Czym jest zakrzepica?
  • Czy na rynku dostępne są preparaty, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia tej nieprawidłowości?

Warto wiedzieć, że w najczęściej wypisywanych przez lekarzy tabletkach antykoncepcyjnych, czyli tych dwuskładnikowych, znajdujemy estrogen oraz progestagen. Konsekwencją przyjmowania tego pierwszego jest zwiększenie ilości krwi, drugi zaś wpływa na spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co to jest zakrzepica?

Zakrzepica jest reakcją obronną organizmu na powstające w obrębie żył stany zapalne uszkadzające nabłonek. W takich miejscach krew zamiast płynąć swobodnie żyłą, gromadzi się w jej świetle ograniczając przepływ pozostałej krwi, w końcu kompletnie go blokując. Istnieje ryzyko, że fragment powstałego skrzepu oderwie się od ściany żyły i dostanie się do narządów wewnętrznych, co z kolei może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Według szacunkowych danych, tylko w samej Europie z powodu zakrzepicy umiera +/- pół miliona ludzi w skali roku! To właśnie z tego powodu tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, które pozwolą poznać przyczyny i objawy tej nieprawidłowości.

Zakrzepica jest — jak sama nazwa wskazuje — chorobą zakrzepowo-naczyniową i najczęściej dotyczy żył:

  • podudzia,
  • uda,
  • miednicy,
  • wątroby,
  • zlokalizowanych w jamie brzusznej, tj. żyły wrotnej.

Warto wiedzieć, że zakrzepica jest preludium dla choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli dopuści się to tego, że rozwinie się ona, dojdzie wreszcie do oderwania się części skrzepu od ściany żyły. Wówczas wspomniany skrzep będzie miał szansę przedostania się do narządów wewnętrznych i pozostałych części ciała.

Jeśli taki scenariusz stanie się realny, będzie można w krótkim czasie zaobserwować niedokrwienie i niedotlenienie tkanek. Koniec końców należy wyraźnie podkreślić, iż zaniechanie leczenia zakrzepicy prowadzi najpierw do wystąpienia zatorów żylnych w obrębie serca i płuc, a następnie nierzadko do zgonu pacjenta. Do widocznych objawów zakrzepicy można zaliczyć obrzęki i bóle nóg, ból w klatce piersiowej, zadyszka, niedowład kończyn, zaburzenia mówienia i widzenia. Bardzo ważne jest uważne obserwowanie takich objawów i wykonywanie cyklicznych badań, aby potwierdzić, że w ciele nie zachodzą żadne nieprawidłowości.

 

obrzęki nóg mogą być pierwszym z objawów zakrzepicy

Zakrzepica — przyczyny nieprawidłowości

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle są przyczyny występowania zakrzepicy. We właściwie działającym układzie krwionośnym proces przepływu krwi do mięśnia sercowego nie jest w żaden sposób utrudniany. Krew jest zatem tłoczona z nóg do serca przy pomocy mięśni, a następnie spływa ona stamtąd będąc pod stałą kontrolą zastawek zlokalizowanych w naczyniach żylnych. Ludzki organizm do arcydzieło, dlatego też gdy jest on zdrowy, wszystko dzieje się samoistnie i — co najważniejsze — działa.

Co jednak dzieje się, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem mechanizmu przepływu krwi? Wówczas może dojść do:

  • powstania stanu zapalnego;
  • uszkodzenia nabłonka, który wyścieła żyły
  • przyklejenia się płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych, czego konsekwencją są zakrzepy.

Jeśli wystąpi taki scenariusz, dojdzie też do zwężenia się światła w żyłach, co z kolei skutecznie utrudni — a w najgorszych przypadkach — uniemożliwi transport krwi obwodowej do serca.

zakrzep potrafi ograniczyć przepływ krwi w naczyniu krwionośnym

Wyróżnia się trzy głównie przyczyny, jakie mogą prowadzić do wystąpienia zakrzepicy. Są nimi:

  1. Zaburzenia w żylnym przepływie krwi — może być to konsekwencja unieruchomienia kończyny na skutek wypadku lub wywołanie w jakiś sposób ucisku na naczynia krwionośne;
  2. Zmiany w śródbłonku naczyniowym — są one spowodowane uszkodzeniami naczynia poprzez rozmaite czynniki pochodzące z zewnątrz;
  3. Zmiany w składzie krwi, mowa np. o nadpłytkowości;
  4. Utrzymywanie unieruchomionej kończyny dolnej w jednej pozycji przez długi okres.

Jednak to nie wszystko, ponieważ badania wykazały, iż istnieje jeszcze jedna istotna przyczyna, która ma wpływ na rozwój tego schorzenia. To właśnie jej w głównej mierze poświęcony jest ten artykuł.

Dlaczego antykoncepcja powoduje zakrzepicę?

Pigułki antykoncepcyjne to jeden z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zajściu w ciążę. Mimo tego, iż z powiedzeniem można nazwać je fenomenalnym wynalazkiem, niestety nie są one wolne od ryzyka w postaci pogorszenia zdrowia. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych realnie podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Choroba ta dotyka osoby stosujące preparaty zapobiegające ciąży w każdym wieku. Najczęściej pojawia się ona w trakcie pierwszego roku zażywania tabletek, ze szczególnym naciskiem na pierwsze trzy miesiące.

Już w 1998 roku WHO podało do wiadomości publicznej, iż u kobiet decydujących się na antykoncepcję hormonalną zagrożenie zachorowania na zakrzepicę żylną jest od 3 do 6 razy wyższe, niż u pań, które rezygnują z tego typu środków.

Jaka jest więc odpowiedź na pytanie o to, czy tabletki antykoncepcyjne powodują zakrzepicę? Nie, środki te same w sobie nie wywołują tej choroby. Nie mniej tego zażywanie ich zwiększa ewentualność wystąpienia zakrzepicy. Wystarczy wspomnieć, że występowanie tego typu nieprawidłowości u kobiet w przedziale wiekowym 15 - 44 lata, nie stosujących tabletek antykoncepcyjnych, jest niezwykle rzadkie. To tylko 10 przypadków zachorowań na 100 tysięcy badanych w skali roku.

Tabletki antykoncepcyjne — skutki uboczne

Działania niepożądane pigułek antykoncepcyjnych najczęściej ograniczają się do względnie łagodnych i — co najważniejsze — przejściowych zmian w samopoczuciu. Trudno z góry przewidzieć u kogo, jakie konkretnie oraz czy w ogóle wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne. Oczywiście ryzyko ich zaistnienia wzrasta, gdy kobieta np. pali papierosy, ma nadwagę lub cierpi z powodu różnych chorób żył.

 

 

Tabletki antykonepcyjne zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepicy nawet sześciokrotnie

Najczęstsze skutki uboczne stosowania antykoncepcji — oprócz tytułowej zakrzepicy — to m.in.:

  1. Nagły przyrost masy ciała — najczęściej jest to konsekwencją zatrzymania wody w organizmie lub zwiększenia się ilości tkanki tłuszczowej. Gromadzenie płynów jest uzależnione od składu stosowanych tabletek, tj. zawartych w nich hormonów oraz ich budowy;
  2. Krwawienie i plamienie — występują one zwykle w pierwszych 2-3 miesiącach i/lub podczas przyjmowania pigułek charakteryzujących się niższą zawartością hormonów. Takie dolegliwości mogą być też spowodowane błędami w stosowaniu antykoncepcji, np. brakiem regularności albo nie robieniem przerw po 21 dniach. W gorszych scenariuszach może być to pokłosie rozmaitych stanów zapalnych lub nawet polipa szyjki macicy. Jeśli podobny problem zostanie zaobserwowany, konieczne jest wykonanie stosownych badań i skonsultowanie się w tej sprawie z ginekologiem;
  3. Bóle głowy, a nawet migreny — zwykle jest to związane z ilością hormonów płciowych w organizmie. Z tego względu każda dodatkowa porcja estrogenów i progestagenów, które występują w pigułkach antykoncepcyjnych mogą zaostrzyć objawy tych przykrych dolegliwości. Z tego powodu nie zaleca się ich stosowania u kobiet, które miewają bardzo silne migreny z aurą, ponieważ może wówczas wzrosnąć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.

Działania niepożądane wynikające z zażywania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się już po kilku dniach ich przyjmowania. Warto zatem monitorować swoje samopoczucie i w razie zaobserwowania czegoś niepokojącego objawu, skorzystać z pomocy specjalisty.

Jakie środki antykoncepcyjne są bezpieczniejsze?

Oto co trzeba wiedzieć na ten temat:

  1. Antykoncepcja hormonalna występuje w dwóch wariantach i jest ona jedno- albo dwuskładnikowa. W przypadku środków dwuskładnikowych (tj. pigułek, plastrów i krążków dopochwowych) w ich składzie znajdujemy estrogeny i progestogeny). Zarówno jedna, jak i druga substancja ma bezpośredni wpływ na krzepliwość krwi, przy czym największe znaczenie mają w tym wypadku estrogeny. Wybierając ten rodzaj antykoncepcji, należy mieć świadomość, iż ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta;
  2. Innym rodzajem preparatów przeciwdziałających zajściu w ciąże, są środki jednoskładnikowe, czyli pigułki mini-pill albo implanty podskórne. Są one ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie zawierają estrogenów, co przekłada się na fakt, iż stężenie substancji oddziałującej na krzepliwość jest tak niewielkie, że ewentualność wystąpienia chorób zatorowo-zakrzepowych z powodu przyjmowania antykoncepcji jest naprawdę mało prawdopodobne.

Reasumując: przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że w kontekście ewentualnych powikłań zakrzepowo-zatorowych środki antykoncepcyjne na bazie wyłącznie progesteronu z pewnością można uznać za bezpieczniejszy wybór.

Czy wkładka domaciczna powoduje zakrzepice?

Wkładki hormonalne zawierają w sobie wyłącznie progestagen, a ich działanie jest miejscowe. Oznacza to, że ich stosowanie nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy (za tę odpowiedzialny jest przede wszystkim estrogen).

Czy istnieją jakieś skutki uboczne związane z wkładką domaciczną? Owszem, ale raczej nie należą one do szczególnie poważnych. Niektóre kobiety obserwują u siebie odrobinę wydłużone krwawienia, które bywają także obfitsze niż zazwyczaj. Niekiedy występują również delikatne plamienia pomiędzy jednym cyklem, a drugim.

Jak uniknąć zakrzepicy przy antykoncepcji?

Kobiety bardzo często pytają o to, jak przeciwdziałać wystąpieniu zakrzepicy, nie rezygnując przy tym z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Podstawą w tym przypadku jest stałe kontrolowanie krzepliwości krwi oraz powstrzymanie się od rzeczy, które mogą podwyższać ryzyko zachorowania, jak choćby palenie tytoniu.

Nie bez znaczenia jest także zdrowa dieta i aktywność fizyczna — niestety, siedzący tryb życia sprzyja rozwijaniu się chorób zakrzepowo-naczyniowych.

Bardzo ważne jest też, aby nieustannie wspomagać funkcjonowanie naszego układu krążenia. Co pomoże zadbać o prawidłowe krążenie i funkcjonowanie naczyń żylnych? Przykładem takiego preparatu jest Varivenol.

Regularna aktywność fizyczna przynosi ulgę ociężałym nogom, a także jest ważną profilaktyką zakrzepicy

Dlaczego kobiety stosujące doustną antykoncepcję powinny sięgnąć po Varivenol?

Odpowiedź jest prosta: Estrogen powoduje zwiększenie ilości krwi w krwioobiegu, a progesteron wpływa na spadek napięcia błony mięśniowej naczyń krwionośnych. Składniki Varivenol dbają o elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, przez co wspierają układ krążenia.

Varivenol to suplement diety, który zawiera wyjątkowe połączenie skutecznych składników:

  • kasztanowiec zwyczajny, który korzystnie wpływa na właściwe krążenie żylne w obrębie nóg oraz funkcjonowanie naczyń włosowatych. W efekcie preparat łagodzi uczucie ciężkich nóg;
  • ruszczyk zwyczajny — zmniejsza obrzęk kończyn dolnych, przyczynia się do poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych, a stosując zawierające go środki, można odczuć lekkość w nogach, które do tej pory były obolałe i ociężałe.

Możemy wybrać kapsułki Varivenol, gdzie dodatkowo znajdziemy magnez i hesperydynę - naturalną substancję o właściwościach antyoksydacyjnych, a także uszczelniających naczynia krwionośne – co jest korzystne dla zdrowia układu krążenia. Na uwagę zasługują też doustne fiolki Varivenol Shots, zawierające najwyższe możliwe ilości wyciągów roślinnych, m.in. miłorząb, pokrzywę, wyciąg z winorośli, dzięki którym działanie wspomagające układ krążenia daje się odczuć już po pierwszym opakowaniu.

Podsumowując: ryzyko zaistnienia powikłań zakrzepowo-zatorowych u pań stosujących doustną antykoncepcję hormonalną rzeczywiście istnieje. Wzrasta ono w przypadku kobiet, których tryb życia sprzyja rozwijaniu się zaburzeń krzepnięcia (tj. źle zbilansowana dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej). Dlatego też należy pozostawać pod stałą kontrolą lekarską, a ponadto wprowadzać zdrowe nawyki do swojej codzienności, w tym postawić na wysokiej jakości suplementy, które realnie są w stanie poprawić funkcjonowanie układu krążenia.

[product id="40, 41, 169"]

Promocje
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
122,95 zł 115,99 zł
szt.
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
200,00 zł 160,00 zł
szt.
Kinon 200 + Kinon D3
Kinon 200 + Kinon D3
86,68 zł 64,99 zł
szt.
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
66,99 zł 63,60 zł
szt.
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
109,67 zł 92,40 zł
szt.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium