Jakie suplementy diety zawierają kolagen i wspierają stawy sportowców (i nie tylko!)?
Suplement diety zawierający kolagen — wsparcie stawów sportowców (i nie tylko!)

Kolagen — suplement diety wspomagający stawy

W ludzkim organizmie występuje wiele rodzajów kolagenu. Różnią się one między sobą swoją budową, pełnioną funkcją, a także składem aminokwasów. Z wiekiem ludzki organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, co jest bezpośrednim powodem, występowania rozmaitych nieprawidłowości, w tym przede wszystkim:

 • zmniejszenia elastyczności i poziomu nawilżenia skóry, co w konsekwencji prowadzi do jej wysuszenia i przyspieszenia procesu starzenia (np. występowania zmarszczek);
 • wzrostu wystąpienia zwyrodnieniowych chorób kości i stawów;
 • utraty integralności chrząstki;
 • rozwoju stanów zapalnych.

Wykazano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen (np. Flexus Shots) przyczynia się do poprawy zdrowia na wielu frontach. Pomaga on m.in. w leczeniu dyskomfortu w obrębie układu ruchu.

 Flexus Shots - Ćwiczenia

Jaki rodzaj kolagenu wybrać?

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż do tej pory opisanych zostało 29 rodzajów kolagenu. Pomimo tego, że posiadają wspólną cechę w postaci budowy trójhelikalnej, różnią się strukturą przestrzeni oraz tym, gdzie są występują w organizmie człowieka. Wszystkie one mają zdolność wiązania wody, co przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności kolagenu i tym samym jest warunkiem jego prawidłowego działania biologicznego.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, z wiekiem ilość kolagenu, który jest naturalnie wytwarzany przez ludzi, maleje. Wówczas konieczne jest suplementowanie tego białka. Osoby zdecydowane na włączenie preparatów zawierających kolagen do diety, powinny zwrócić swoją uwagę nie tylko na formę tego środka, ale także na źródło jego pozyskiwania.

Wyróżniamy cztery rodzaje kolagenu pochodzenia naturalnego: wieprzowy, wołowy, drobiowy oraz rybi. Wszystkie one są powszechnie dostępne na rynku. Pozostaje pytanie: który z nich wybrać?

 Flexus Shots - Kolagen

Co to jest hydrolizowany kolagen?

Najlepszy rodzaj kolagenu, na jaki można postawić, to hydrolizowany kolagen. Jego najważniejszą cechą jest najwyższa przyswajalność zawartych w nim aminokwasów. Hydrolizaty kolagenu powstają w wyniku licznych procesów oczyszczających białko pochodzenia zwierzęcego z niepotrzebnych substancji, takich jak tłuszcze i cukry.

Oznacza to tyle, że hydrolizowany kolagen jest czystym kolagenem. W takiej postaci jest on łatwy do strawienia i pozostaje wysoce przyswajalny, a dzięki temu stanowi realne wsparcie dla stawów i kości.

Właśnie taki kolagen znajdziesz w suplemencie diety Flexus Shots. Temat zostanie rozwinięty w dalszej części artykułu.

Suplementowanie kolagenu jest istotne dla każdego, komu zależy na utrzymaniu prawidłowego poziomu tego białka w organizmie. Chodzi przede wszystkim o osoby, które ukończyły 25 lat i chcą opóźnić u siebie procesy starzenia, jak również o sportowców. Intensywna aktywność fizyczna prowadzi często do kontuzji. Z tego względu należy za wszelką cenę wzmacniać stawy, ścięgna, więzadła oraz układ kostny.

Jaka jest właściwa dawka kolagenu?

Zalecana dawka kolagenu — w zależności od indywidualnych potrzeb — może wynosić nawet do 10 g na dzień. Suplementację tym białkiem najlepiej utrzymać przez przynajmniej trzy miesiące i powtarzać w miarę możliwości lub zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Zazwyczaj preparaty zawierające kolagen są dobrze tolerowane przez organizm. Skutki uboczne raczej nie występują, a samo białko nie wywołuje alergii (choć oczywiście może się tak zdarzyć, szczególnie w przypadku białka wołowego, wówczas należy zakończyć kurację).

Warto dodać, iż właściwa dawka kolagenu przyczynia się do przyspieszenia gojenia się ran i pozytywnie wpływa na zrastanie się złamanych kości. Ponadto białko to zachowuje także prawidłową elastyczność naczyń krwionośnych, co oznacza, iż poprawia krążenie krwi.

Co jest ważne dla syntezy kolagenu?

Istnieje wiele czynników wpływających zarówno na wytwarzanie, jak i na rozpad kolagenu. Zdrowy tryb życia zdecydowanie spowalnia proces starzenia. Ważna w tym wszystkim jest zbilansowana dieta oraz pozostawanie aktywnym fizycznie.

Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o włączenie do jadłospisu białek. Dla syntezy kolagenu niezwykle ważne jest, aby spożywać prawidłową ilość witaminy C i żelaza. Jeśli dochodzi do niedoboru tych składników, kolagen zwyczajnie nie będzie produkowany.

Z tego właśnie względu suplementacja kolagenem zażywając preparat Flexus Shots, jest tak skuteczna. Zawiera on aż 80 mg witaminy C, aby zapewnić utrzymanie właściwego metabolizmu energetycznego. Ponadto znajdujemy w nim także witaminę D, dzięki której możliwe jest utrzymanie kości w dobrym zdrowiu, stabilizacja stawów i odpowiednie funkcjonowanie mięśni.

Dlaczego suplementacja kolagenem jest tak ważna?

W młodym oraz zdrowym organizmie kolagen ulega regularnej wymianie i odbudowie. Do syntezy kolagenu dochodzi m.in. dzięki temu, że w procesie tym biorą udział estrogeny, insulina i hormony tarczycy. Niestety, wraz z wiekiem opisana zdolność zaczyna zanikać — po 25. roku życia ulega ona zmniejszeniu, po 50. gwałtownie spada, a po 60. urodzinach organizm zupełnie przestaje syntezować to białko. Warto także wspomnieć, iż u kobiet przechodzących przez klimakterium proces biosyntezy kolagenu zostaje zachwiany.

Kiedy organizm zaprzestaje produkcji tego białka, konieczne jest wsparcie z zewnątrz. Wówczas najlepiej sięgnąć po sprawdzony suplement diety z kolagenem. Jest to ważne dla wszystkich ludzi, a szczególnie dla sportowców, którzy potrzebują mocnego wsparcia dla układów kostnego i chrzęstnego, a także dla mięśni, stawów i ścięgien.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu? Do najważniejszych z nich należą:

 • problemy z widzeniem (ze względu na brak wsparcia dla rogówki oka) i stawami;
 • zmianami w pracy narządów wewnętrznych;
 • pogorszeniem się kondycji włosów (np. ich wypadanie, i łamliwość, a nawet przedwczesne łysienie) oraz skóry (m.in. zmniejszenie się elastyczności, utrata jędrności i wystąpienie zmarszczek);
 • zaburzenia syntezy kolagenu i przekształcania się włókien kolagenowych zwiększa kruchość układu kostnego, co czyni go podatniejszym na złamania;
 • obniżenie produkcji mazi stawowej i pogorszenie stanu chrząstki;
 • występowanie różnych stanów zapalnych w organizmie, a także bólów reumatycznych;
 • ogólne osłabienie układu immunologicznego.

Wysokiej jakości suplement diety z kolagenem, zdrowa dieta i pozostawanie aktywnym fizycznie to dobry przepis na zachowanie zdrowia przez dłuższy czas. Wpływa to również na nasze samopoczucie. Ponadto kolagen zapobiega także rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych drobnoustrojów i komórek nowotworowych. Warto o tym pamiętać.

Jakie są główne funkcje kolagenu?

Kolagen jest zbudowany z aminokwasów (tj. głównie z proliny, glicyny, hydroksylizyny oraz hydroksyproliny). Cechami charakterystycznymi dla tego białka są duża wytrzymałość i elastyczność. Jest ono zlokalizowane w różnych tkankach znajdujących się w organizmie, a jego struktura pozostaje różna, zależnie od miejsca, w którym występuje. Jeśli chodzi o funkcje kolagenu, to jest to między innymi ochrona narządów wewnętrznych — np. nerek, żołądka oraz wątroby — poprzez tworzenie wokół nich niezwykle elastycznych włókien.

Inne funkcje kolagenu:

 1. Łączenie ze sobą komó Z tego względu białko to jest składnikiem budulcowym większości organów, w tym skóry, chrząstek, naczyń krwionośnych, rogówki oka, a także zębów i kości;
 2. Zapobieganie przedostawania się drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych i innych toksyn w obrębie układu odpornościowego;
 3. Zagwarantowanie ciągłości procesów odnowy komórkowej w skórze;
 4. Utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry;
 5. Umożliwienie lepszej wchłanialności składników mineralnych, dzięki czemu zwiększa się również gęstość kości;

Ponadto kolagen odpowiada także za stymulowanie komórek chrzęstnych do aktywności oraz przyczynia się do zwiększenia ochrony tkanki chrzęstnej.

Flexus shots — sprawdzony suplement diety z kolagenem!

Flexus Shots to sprawdzony kolagen na stawy, który zawiera hydrolizowaną — a więc najlepszą — formę tego białka. Preparat jest także doskonałym źródłem witamin C i D, glukozaminy, chondroityny i kwasu hialuronowego. Produkt jest zalecany przede wszystkim sportowcom, ponieważ są oni szczególnie mocno narażeni na różne kontuzje stawów.

Suplement diety z kolagenem Flexus Shots jest bardzo wygodny, jeśli chodzi o jego spożywanie. Występuje on w formie shotów do wypicia na raz, a więc nie trzeba go popijać wodą. To świetne rozwiązanie również dla osób, które nie chcą dokładać do swojego jadłospisu kolejnych tabletek lub kapsułek.

 Flexus Shots - Pudełko

Suplementacja kolagenem — podsumowanie

Reasumując: suplementacja kolagenem preparatem Flexus Shots to realne wsparcie dla organizmu  — przede wszystkim układu kostnego i stawów — przy pomocy naturalnej formy tego białka.

Ponadto zawarta w nim witamina C pomaga w produkcji kolagenu, wspiera układ nerwowy i immunologiczny, naczynia krwionośne, układ kostny, skórę, zęby, dziąsła, włosy i paznokcie. Witamina C pomaga także utrzymać prawidłowy poziom metabolizmu energetycznego.

Z kolei witamina D zawarta w tym preparacie pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i mięśni. Siarcza glukozaminy — będący naturalnym składnikiem mazi stawowej, podobnie jak kwas hialuronowy — jest dobrze przyswajalny przez tkankę chrzęstną i stawową, a więc dostarczanie go do organizmu jest niezwykle ważne. W suplemencie znajdujemy również siarczan chondroityny, jaki odpowiada za wzmocnienie wytrzymałości kości i stawów.

[product id="58, 60, 208"]
Promocje
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
Kerabione Booster + Kerabione Booster Oils
122,95 zł 115,99 zł
szt.
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
(3+3) Kinon D3 + Kinon 200
200,00 zł 160,00 zł
szt.
Kinon 200 + Kinon D3
Kinon 200 + Kinon D3
86,68 zł 64,99 zł
szt.
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
Kerabione + Kerabione Nutri Nail
66,99 zł 63,60 zł
szt.
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
Zestaw Flexus Shots + Cignon - na stawy i ścięgna
109,67 zł 92,40 zł
szt.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium