Wypadanie włosów po ciąży
Wypadanie włosów po ciąży

Ciąża

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Szczególnie ta pierwsza, kiedy przyszła mama po raz pierwszy doświadcza zmian jakie wiążą się z tym okresem życia.

Kobiety w ciąży dbają o siebie w szczególny sposób. Z większą uważnością dobierają składniki pokarmowe, które mają zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego w diecie przyszłej mamy przeważają owoce i warzywa, a do organizmu dostarczane są, przede wszystkim, wartościowe substancje odżywcze. Wszystko to wpływa korzystnie na organizm, co skutkuje poprawą wyglądu
i kondycji cery, włosów i paznokci.

Po porodzie

Z chwilą urodzenia dziecka kobieta doświadcza kolejnych zmian. Wiążą się one głównie z opieką nad nowonarodzonym człowiekiem (czyli pielęgnacją i karmieniem). Niejednokrotnie towarzyszy im wiele wyrzeczeń, jak chociażbym krótszy, przerywany sen, czy zmiana diety na lekkostrawną dla maluszka, a mniej wartościową dla mamy. Ale to nie jedyne zmiany, jakich doświadcza kobieta po urodzeniu dziecka. Te największe zachodzą bowiem w jej organizmie w okresie połogu. W okresie 6 do 8 tygodni cofają się zmiany, które zaszły w ciele kobiety podczas ciąży i porodu.

Kerabione Mama - ekspert dla włosów wypadających w ciaży i karmieniu piersią

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

Mało snu, nagła zmiana diety, uboga w witaminy i minerały dieta wpływają na pogorszenie stanu włosów po ciąży. Ale nie są jedyną przyczyną wypadania włosów. Największą winę za to ponoszą zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej świeżo upieczonej mamy. W ciąży poziom estrogenu w organizmie kobiety rośnie, z kolei już 3 godziny po porodzie gwałtownie spada. Pod koniec pierwszego tygodnia estrogeny osiągają stężenia sprzed ciąży. U matek karmiących estrogeny osiągają prawidłowe stężenie dużo później, dlatego włosy wypadają najczęściej dopiero pod koniec karmienia.

Warto podkreślić, że wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym. Każdego dnia w toku naturalnych procesów tracimy do 100 włosów. Po narodzinach dziecka liczba ta może, i najczęściej ulega wzrostowi. Proces wypadania włosów po ciąży rozpoczyna się mniej więcej w trzecim miesiącu po porodzie i może utrzymać się do 12 miesięcy. Aby go lepiej zrozumieć, warto poznać fazy wzrostu włosa.

W cyklu wzrostu włosa wyróżniamy 3 fazy:

FAZA ANAGEN – to aktywna faza wzrostu włosa w mieszku włosowym. Trwa od 2 do 7 lat w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. W normalnych warunkach na owłosionej skórze głowy w fazie anagen znajduje się aż 90% włosów.

FAZA KATAGEN – faza zanikania, która następuję bezpośrednio po anagenie i trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy - włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. Na owłosione skórze głowy około 10 % włosów znajduje się w fazie katagenu.

FAZA TELOGEN – jest to faza wypadania, w której włos jest całkowicie zrogowaciały. Już w fazie katagen cebulka włosa staje się coraz cieńsza i traci połączenie z mieszkiem włosowym. W rezultacie tego procesu włos wypada przy myciu, czy czesaniu. W fazie telogenu znajduje się zazwyczaj około 1 % włosów na skórze głowy. W ciągu 30-90 dni na pustym miejscu pojawia się nowy włosek (tzw. baby hair) i cały cykl zaczyna się od nowa.

W ciąży, na skutek zmian hormonalnych, dochodzi do przedłużenia fazy anagen (czyli fazy wzrostu), a po porodzie, kiedy wszystko wraca do normy – włosy, które normalnie wypadałyby codziennie przez 9 miesięcy, nagle przechodzą do fazy katagen i zaczynają masowo wypadać przyprawiając młode mamy o niemałe  zmartwienie.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Aby zapewnić prawidłową kondycję włosów, i przede wszystkim, zminimalizować ryzyko ich wypadania, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę (bogatą w składniki mineralne i witaminy).  Jest to o tyle trudne, że świeżo upieczone mamy, często zaskoczone nową rzeczywistością, swoje potrzeby realizują na końcu. Nie mają czasu na przygotowanie odpowiedniego posiłku, jedzą to co łatwo i szybko przygotować, a czasem w pośpiechu omijają posiłki. Równie często młode mamy decydują się na dietę eliminacyjną, która ma dostarczyć dziecku lekkostrawne składniki i pomóc w „brzuszkowych” problemach. Dlatego młodym mamom zaleca się przyjmowanie suplementów bogatych w szczególnie w tym czasie potrzebne mikroelementy.

Przy wyborze takiego suplementu warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Komu jest dedykowany produkt? Czy może być stosowany przez kobiety w ciąży? Czy jest odpowiedni dla matek karmiących?

Oczywiście, warto również zapoznać się ze składem produktu i sprawdzić, czy rzeczywiście będzie spełniał potrzeby młodej mamy.

Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno zaniepokoić?

Gospodarka hormonalna stabilizuje się do roku po porodzie. Również do tego momentu włosy powinny przestać wypadać. Powodem do niepokoju jest zbyt intensywne wypadanie włosów  po tym czasie. Może ono być objawem niedoboru składników mineralnych, albo świadczyć o poważnej chorobie, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i szczegółowego wywiadu z pacjentem, specjalista zidentyfikuje przyczynę wypadania włosów i zdecyduje o sposobie leczenia.

 

Kerabione Mama - ekspert dla włosów wypadających w ciaży i karmieniu piersią

Źródła

https://parenting.pl/wypadanie-wlosow

https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/jak-radzic-sobie-z-wypadajacymi-wlosami-po-ciazy

https://www.mjakmama24.pl/mama/zdrowie-kobiety/lysienie-poporodowe-czyli-wypadanie-wlosow-po-ciazy-aa-9E2a-uR2E-i1Fz.html

https://www.laroche-posay.pl/artykul/wypadanie-w%C5%82os%C3%B3w-po-porodzie-jak-temu-zapobiec/a31499.aspx

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,hormony-po-porodzie---stezenie--laktacja--pierwsza-miesiaczka,artykul,77550358.html

http://dlawlosowmamy.wp.pl/

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium