Wysoka, średnia, a może niska? Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja.
Wysoka, średnia, a może niska? Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja.

Rozpoczynając świadomą pielęgnację, warto na początku rozpoznać porowatość swoich włosów: czy jest to wysoka porowatość, średnia, czy niska. Ułatwi to zarówno dobranie odpowiednich kosmetyków, jak i obserwację, czy nasze wysiłki wkładane w dbanie o włosy przynoszą efekty.

Wysoka porowatość cechuje włosy, których łuska jest najbardziej odstająca, niczym łuski otwartej szyszki. Takie ułożenie łusek powoduje, że włosy o wysokiej porowatości szczególnie dobrze chłonąć będą większe cząsteczki, takie jak proteiny roślinne, docenią nawilżenie polisacharydami, na przykład kwasem hialuronowym, a także polubią się z olejami z wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3) oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 6).

Włosy wysokoporowate nie są identyczne u każdego, jak każda porowatość, mają swoje skrajności! Włosy "wysokoporowate+" będą często łatwe do obciążenia, cieńsze, piórkowate. "Wysokopory-" będą na granicy ze średnioporami i takie włosy mogą preferować już oleje typowe dla średnioporów: słodkie migdały, awokado. Przykładem takiego produktu jest KERABIONE BOOSTER OILS, czyli mieszanka oleju ze słodkich migdałów z ciekawymi dodatkami. Zawiera on na przykład olejek z lawendy i rozmarynu, które są świetne do stosowania na skórę głowy w formie olejowej wcierki. Produkt można jednak przeciągnąć na długość włosów i wczesać, wykonując typowy zabieg olejowania.

Z czasem, oraz oczywiście właściwą i systematyczną pielęgnacją, włosy wysokoporowate mogą "zejść" z porowatości i stać się średnioporami. Ten proces może zająć od kilku miesięcy do kilku lat. Stosowanie "przyspieszaczy" porostu w postaci olejów do skóry głowy czy wcierek, może przyspieszyć porost nowych włosów, które będą wyrastać już niżej porowate. Najważniejsze, to przetrwać moment mieszanej porowatości: niższej u nasady, wyższej na końcówkach. Takie włosy trudniej jest pielęgnować, ale zaproponowany przeze mnie sposób: olejowanie u nasady KERABIONE BOOSTER OILS może dodać objętości nasadzie dzięki olejkom z rozmarynu i lawendy, a odżywić olejem ze słodkich migdałów, który jest na tyle uniwersalny, że skorzysta zarówno część niżej porowata, jak i włosy wysokoporowate.

Włosy rozjaśniane czy mocno farbowane mogą być sztucznie wysokoporowate. To znaczy, że w swojej naturalnej formie byłyby one, przykładowo, średnioporami. Takie włosy często są kapryśne, mogą zachować swoje naturalne preferencje sprzed rozjaśniania i lubić nadal typowe składniki dla średnioporów.

Włosy wysokoporowate często są kręcone lub falowane, ale nie jest to reguła.

Średnia porowatość jest najpopularniejszym typem w Polsce. Te włosy są pomiędzy "nastroszonymi" wysokoporami, a przyległymi  niskoporami. Ich łuska jest delikatnie odstająca, choć nie tak bardzo, jak to mają włosy wysokoporowate. Włosy średniej porowatości również mogą być "+" lub "-" i w miarę pielęgnacji dążyć do niższej porowatości.

Włosy średniej porowatości również mogą być kręcone lub falowane, często jednak pojedynczy włos średnioporowaty jest grubszy od tego wysokoporowatego.

Preferencje włosów średnioporowatych są najłatwiejsze do sprostania. Lubią szerokie spektrum składników, zarówno proteiny roślinne jak i odzwierzęce, oraz wiele olejów, szczególnie tych z wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Podobnie jak przy wysokoporach, tym bardziej sprawdzi się na nich KERABIONE BOOSTER OILS.

Włosy niskoporowate są nieco rzadsze niż włosy wysokoporowate czy średnioporowate, ale również spotykane! Ich łuska jest ciasno przylegająca, a składniki muszą mieć mniejszą cząsteczkę, by dać radę się pod nią wcisnąć. To dlatego niskopory uwielbiają oleje i masła z wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych: kokos, masło shea, a także hydrolizowane proteiny, szczególnie te odzwierzęce, takie jak jedwab, keratyna.

Czy takie włosy mogą być kręcone? Oczywiście! To często spotykana sytuacja przy typach skrętu występujących u osób pochodzenia afroamerykańskiego, tak zwany "typ 4" skrętu włosów. Niskopory często przynależą do włosowych skrajności, bo mogą być to zarówno sprężynki o średnicy 2mm, jak i tafla prostych, grubych włosów.

Podsumowując, porowatość włosów ma duże znaczenie przy doborze pielęgnacji! Skręt włosów nie jest ściśle powiązany z porowatością, ponieważ możemy spotkać proste wysokoporowate włosy, jak i mocno kręcone niskopory.

Porowatość włosów może się zmienić w czasie życia, a także w zależności od traktowania włosów. Rozjaśniając włosy, podwyższymy ich porowatość. Regularnie wykonując zabieg olejowania, czy też hennując włosy, obniżymy ich porowatość.

Czy jeszcze jakoś możemy wpłynąć na porowatość włosów? Oczywiście! Jeżeli dążymy do jej obniżenia, warto pracować nad porostem nowych włosów: czy to stosując wcierki na bazie wody, czy wcierki olejowe, takie jak KERABIONE BOOSTER OILS. Suplementy mogą mieć pewien udział w przyspieszeniu obniżenia porowatości "nowych" włosów. Suplement Kerabione wyróżnia się zawartością aminokwasów siarkowych: l-cysteiny i l-metioniny. Siarka w takiej postaci jest przyswajalna i ma kluczową rolę w syntezie keratyny, z której zbudowane są nasze włosy.

Kerabione – witaminy dla włosów, paznokci i skóry zawierają również l-lizynę i miedź, które odpowiadają za wytworzenie prawidłowej struktury włosa, gładkiej i o równiejszej powierzchni, co ma znaczenie szczególnie dla włosów wysokoporowatych. Im lepsza struktura włosa, tym bardziej jest on podatny na pielęgnację i mniej wybredny!

 

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium