ZdrowieValentis.pl | Oficjalny sklep Valentis
Zerwane ścięgno, czyli kilka słów o najczęstszych kontuzjach
Zerwane ścięgno, czyli kilka słów o najczęstszych kontuzjach

Ścięgno to włóknista struktura zbudowana ze zbitej tkanki łącznej, będąca przedłużeniem mięśni, sięgającym aż do miejsca ich przyczepu. Do głównych zadań ścięgna należy przenoszenie siły skurczu w obrębie mięśni do kości. Ze względu na fakt, iż są one (tj. ścięgna) bardzo rozciągliwe, zakres ruchu mięśni staje się znacznie wydajniejszy. Wskutek zbyt intensywnego wysiłku może dojść do urazów ścięgien, takich jak naciągnięcia, naderwania lub nawet zerwania.

Naciągnięcie ścięgna i jego objawy

Naciągnięcie ścięgna w ręce lub nodze to zwykle efekt jego zbyt mocnej eksploatacji. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, najczęściej można zaobserwować obrzęki, krwiaki, tkliwość, ból podczas poruszania, opuchliznę oraz ogólny dyskomfort i znaczne ograniczenie zakresu ruchu kończyny.

Co można w takiej sytuacji zrobić, aby zminimalizować objawy? Oto kilka propozycji:

 1. Stosowanie zimnych okładów i maści o działaniu chłodzącym;
 2. Delikatne unoszenie chorej kończyny;
 3. Unieruchomienie nogi lub ręki (w zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest uraz);
 4. Przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym.

Jeśli problem zaczyna się nasilać, należy skonsultować sprawę z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki w zakresie rekonwalescencji.

 Kontuzje ściegien

Naderwane ścięgno w praktyce

Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest naderwanie ścięgna. Uraz tego rodzaju zazwyczaj nie wymaga interwencji ze strony chirurga. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż to niegroźna kontuzja. Wręcz przeciwnie! Naderwane ścięgno staje się znacznie bardziej podatne na kolejne obrażenia tego rodzaju. Oznacza to tyle, że osoby, które doświadczyły takiego zdarzenia, muszą zachowywać szczególną ostrożność, m.in. w trakcie mniej lub bardziej intensywnych treningów.

Do najczęstszych przyczyn naderwania ścięgna należy zaliczyć:

 • długotrwałe powtarzanie tego samego ruchu;
 • brak rozgrzewki przed treningiem;
 • zbyt duże obciążenie podczas wysiłku fizycznego.

Objawami w tym przypadku są przede wszystkim stany zapalne zlokalizowane w miejscu uszkodzonego ścięgna, a także występujący tam silny ból i opuchlizna. Niekiedy można zaobserwować również pojawiające się sińce, będące wynikową przerwania ciągłości okolicznych naczyń krwionośnych oraz rozlania się krwi do poszczególnych tkanek.

 

Zerwane ścięgno w kończynie dolnej

Ścięgno Achillesa, zwane również ścięgnem piętowym, to największe i jednocześnie najsilniejsze ścięgno w ludzkim ciele. Zlokalizowane jest ono w tylnej części podudzia, dokładnie między łydką a piętą. Z jego kontuzją najczęściej muszą mierzyć się mężczyźni, szczególnie ci w wieku 30-40 lat, którzy z zasady prowadzą raczej siedzący tryb życia i nieregularnie uprawiają rozmaite formy aktywności fizycznej.

Jeśli dochodzi do zaistnienia takiego urazu, objawia się to przede wszystkim:

 • specyficznym uczuciem uderzenia w łydkę;
 • tarciem lub nawet dającym się usłyszeć trzaskiem w miejscu ścięgna;
 • nagłym, intensywnym bólem;
 • obrzękiem w okolicy ścięgna, jaki rośnie dość szybko;
 • wystąpieniem krwiaka;
 • odczuwalnym, rozlewającym się ciepłem, tam gdzie doszło do uszkodzenia;
 • koniecznością utykania;
 • utrudnionym lub zupełnie uniemożliwionym stawaniem na palcach.

 Kontuzje ścięgien i Cignon Shots

Jeśli zaobserwowany zostanie którykolwiek z wymienionych objawów, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Konieczne jest także zadbanie o to, aby staw był jak najmocniej odciążony. Trzeba również maksymalnie ograniczyć wszelką aktywność fizyczną.

Jak dbać o ścięgna przy pomocy suplementów?

Na rynku jest dostępnych kilka preparatów, których zadaniem jest utrzymywanie ścięgien i stawów w dobrej kondycji. Jednym z nich jest Cignon Shots, wyróżniający się innowacyjną i — co najważniejsze — skuteczną formułą (shoty do spożycia na raz). Do największych zalet produktu należą m.in. kwestie takie jak zawartość:

 • najważniejszych składników odżywczych, jakie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ścięgien;
 • kolagenu — substancja ta jest głównym materiałem, jaki odpowiada za tworzenie chrząstki stawowej oraz więzadeł;
 • mukopolisacharydy, które są potrzebne do uporządkowania, jak również odnowy włókien kolagenowych, jakie uległy zdeformowaniu. Ponadto mukopolisacharydy czynią ścięgna znacznie wytrzymalszymi i tym samym bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne, np. zerwanie. Składniki te warto suplementować, ponieważ organizm zaprzestaje ich produkcji wraz z zakończeniem się procesu wzrostu;
 • cynk, czyli pierwiastek minimalizujący ryzyko degeneracji ścięgien, jednocześnie będący niezbędny do syntezy kolagenu;
 • miedź — bierze ona udział w tworzeniu ścięgien;
 • Curcuma Longa — pomaga ona chronić komórki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego oraz hamuje rozwój stanów zapalnych w obrębie ścięgien.

Suplement diety Cignon Shots dostarcza do organizmu ważnych składników budulcowych ścięgien, dzięki czemu wspiera procesy ich przebudowy oraz regeneracji. Warto dodać także, że przyjmując ten produkt, dba się o profilaktykę waskularyzacji w obrębie ścięgien.

Reasumując: Cignon Shots to preparat odpowiedni dla osób, które wolą zapobiegać, niż leczyć, a także dla ludzi potrzebujących wsparcia podczas leczenia skutków kontuzji ścięgien. Dzięki włączeniu tego suplementu do diety, można przyspieszyć regenerację skutków urazów. Ponadto środek ten też jest odpowiedni dla ludzi, jacy przebyli zabieg rekonstruowania ścięgien i więzadeł.

[product id="165, 166, 208"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium