Jak zapalenie pęcherza wpływa na nietrzymanie moczu?
Jak zapalenie pęcherza wpływa na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu a zapalenie pęcherza

Mocz w pęcherzu moczowym produkowany jest z nerek. W momencie gdy pęcherz jest stopniowo zapełniany, zaczynamy odczuwać coraz silniejsze parcie. Zdrowe osoby są w stanie przez dłuższy czas wstrzymywać wydalanie moczu. Jest jednak wiele osób, które z różnych powodów mogą oddawać mocz w sposób niekontrolowany. Wówczas mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu (inkontynencją) Jedną z ważniejszych przyczyn nietrzymania moczu może być zapalenie pęcherza moczowego.

1. Stan zapalny pęcherza moczowego u kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego to dość częsta choroba u kobiet. Cewka moczowa u kobiet jest zdecydowanie krótsza niż u mężczyzn i położona bliżej odbytu, co niestety sprzyja rozwijaniu się różnego rodzaju infekcji. Pierwszym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest pieczenie, które występuje podczas oddawania moczu lub następuje całkowite zatrzymanie moczu. Do bardzo częstych objawów tego schorzenia można dopisać również ból w okolicy podbrzusza.

Powtarzające się stany zapalne pęcherza mogą być przyczyną nietrzymania moczu.

2. Terapia zapalenia pęcherza

Stan zapalny pęcherza moczowego u kobiet spowodowany jest zazwyczaj bakteriami. Badania naukowe potwierdzają, że ok. 90% zapaleń układu moczowego spowodowana jest przez bakterię E. coli. W związku z tym głównym sposobem leczenia tej dolegliwości jest antybiotykoterapia. Zazwyczaj leczenie antybiotykami trwa około 3 dni. Czasem zdarza się jednak, że lekarz może wydłużyć czas przyjmowania antybiotyku. Nawracające stany zapalne układu moczowego u kobiet wymagają wizyty u urologa. Jeśli pacjentka, jest narażona na kolejne infekcje układu moczowego, wówczas bardzo istotna jest profilaktyka. Dlatego jeśli zdarzyło Ci się, że pojawił się u Ciebie stan zapalny co najmniej dwa razy w ciągu 6 miesięcy lub 3 razy w roku – należałoby zdecydowanie bardziej zadbać o profilaktykę.

Bardzo ważne jest zachowanie higieny, zachowując jednak umiar. Intensywne i częste mycie okolic intymnych może również być przyczyną wyjałowienia pochwy oraz stanu zapalnego układu moczowo-płciowego. Wycierając się po kąpieli, należy pamiętać, aby osuszać miejsca intymne od przodu do tyłu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko przeniesienia bakterii chorobotwórczych z odbytu do pochwy. Należy pamiętać również o tym, by codziennie uzupełniać płyny – zapobiega to zastojowi moczu, który jest jedną z przyczyn stanów zapalnych układu moczowego.

nietrzymanie moczu

 

Istotne jest również stosowanie substancji, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych. Wartościowymi substancjami dla układu moczowego są przede wszystkim: ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej, nasion dyni zwyczajnej, ziela skrzypu zwyczajnego, owoców żurawiny wielkoowocowej oraz witamina D. Te substancje można znaleźć np. w szwajcarskim preparacie Incontinox. To co jest bardzo dobrze postrzegane przez lekarzy i farmaceutów to standaryzacja ekstraktów roślinnych, która daje nam gwarancję jakości produktu.

Kobiety często borykają się ze stanami zapalnymi pęcherza moczowego, których objawami są pieczenie, swędzenie. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć właściwe leczenie.

[product id="287, 298, 296"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium