O tym, że zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, wie każdy. Codzienną pielęgnację uzupełniamy o nici dentystyczne, płyny do płukania, albo gumy do żucia. Ale codzienna higiena, to nie wszystko.
Aby nasze zęby były zdrowe, potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w białko, wapń, witaminy D oraz B12, a także, o czym rzadko się wspomina, witaminy z grupy K, zwłaszcza menachinon.
Witamina K2 – skuteczna walka z próchnicą
Menachinon, czyli witamina K2, odgrywa istotną rolę w profilaktyce osteoporozy, ale chroni również przed próchnicą zębów, sprawia, że są mocniejsze i zapobiega ich kruszeniu. Badania nad czynnikiem, który ma decydujący wpływ na stan uzębienia, zostały zapoczątkowane na początku XX wieku przez doktora Westona Price’a. Dostrzegł on m.in. związek pomiędzy występowaniem próchnicy, a chorobami serca. Niemal sto lat później naukowcy opisali witaminę K2, jej działanie i wpływ na nasz organizm. Okazuje się, że pełni ona ogromną rolę w transporcie i prawidłowym rozmieszczeniu wapnia oraz w ochronie przed próchnicą. To dzięki tej odmianie witaminy K prawidłowo pielęgnowane zęby są zdrowe i mocne.
Zdrowe zęby bez kamienia
Zdrowe, ładne zęby to również zęby bez kamienia. Osad na zębach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest sygnałem, że wapń nie trafia tam, gdzie trafiać powinien, a organizmowi nie są dostarczane odpowiednie witaminy. Badania wykazują, że za proces tworzenia się kamienia nazębnego odpowiada niedobór witaminy K2. To właśnie dzięki niej wapń przenika do kości i zębów. Jeżeli witaminy K2 jest w organizmie zbyt mało, wapń nie jest prawidłowo transportowany i osadza się w tętnicach. Prowadzi to do wapnienia ściany naczyń krwionośnych oraz osadzania się pierwiastka w tkankach miękkich (np. na nerkach czy piętach) oraz na zębach.
Tajemnica zdrowych zębów polega na połączeniu codziennej higieny z odpowiednim poziomem wapnia, Witaminy D3 ze szczególnym uwzględnieniem Witaminy K. Takie połączenie zapewni piękny i zdrowy uśmiech, a dodatkowo zmniejszy częstotliwość wizyt u dentysty.