Włos w ciągu miesiąca wydłuża się średnio o 1 cm. Niekiedy jednak proces ten jest zaburzony, do czego przyczynia się zła dieta, osłabienie, wysoka temperatura czy ekspozycja na dym tytoniowy lub smog, a także procesy starzenia. Czynniki te sprawiają, że skraca się cykl wzrostu włosa, włosy szybciej wypadają, łatwiej ulegają zniszczeniu, łamią się i puszą. Stąd tak ważne jest, by o swoją fryzurę dbać również od wewnątrz.
Sposoby na szybszy porost włosów
Jeśli myślimy, że troska o piękne włosy to znak naszych czasów, jesteśmy w błędzie. Już przed wiekami kobiety z należytą starannością dbały o swoje fryzury, a zwłaszcza o to, by ich włosy były długie i wyglądały na zdrowe. W tym celu sięgano po naturalne sposoby, np. płukankę z pokrzywy. Zioło to wzmacniało włosy i odżywiało je na całej długości. Miało też stymulować je do szybszego wzrostu. Podobne działanie wykazywały również inne rośliny, m.in. skrzyp polny, łopian, chmiel i rozmaryn.
Nasze babcie stosowały również napój z drożdży. Nie jest dobry w smaku, ale zdaniem zwolenników medycyny naturalnej dostarcza wielu witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na wygląd włosów, skóry i paznokci.
Domowe i babcine sposoby na stymulowanie wzrostu włosów
ŻÓŁTKO JAJKA
Stosowanie wcierek z żółtka jajka było dawniej bardzo popularne. Zabieg ten był bardzo prosty i miał przynosić pozytywne efekty. Jajko nakładano na skórę głowy i rozczesywano na powierzchni włosów, następnie spłukiwano po kilku minutach.
ZIOŁOWE NAPARY
Bogactwo ziół jest ogromne, nic zatem dziwnego, że dawniej tak chętnie z niego czerpano. Wiele roślin wykazuje działanie poprawiające urodę, m.in. pokrzywa czy rozmaryn, które stosowano w postaci naparów i wcierek.
PŁUKANKA Z POKRZYWY
Wzmacnia i odzywia włosy na całej długości, a także stymuluje ich wzrost. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych i polecana jest przy walce z łupieżem. Przy dłuższym stosowaniu może przyciemnić pasma.
NAPAR Z DROŻDŻY
Picie naparu drożdżowego miało wzmacniać włosy, skórę i paznokcie, dostarczając wielu witamin i składników mineralnych, m.in. żelaza, miedzi, cynku i selenu. Taką kurację stosowano przez kilka dni.
PŁUKANKA Z WODY Z CYTRYNĄ
Ten stosowany już przez nasze babcie sposób pozytywnie wpływa na pH skóry głowy i domyka łuski włosów. Sprawia, że pasma nabierają blasku i miękkości. Dłuższe stosowanie płukanki może rozjaśnić włosy.
MIÓD
Nie tylko potrafi odżywić ciało, lecz również włosy. Można stosować go w postaci maseczki, nakładanej po umyciu włosów i spłukiwanej. Sprawdzi się też w połączeniu z wodą jako płukanka, a także jako dodatek do drogeryjnych kosmetyków, np. szamponu.
Suplementy diety stymulujące porost włosów
Jeśli zależy nam na długich i pięknie wyglądających włosach, warto rozważyć suplementację. Na rynku jest całe mnóstwo produktów, które mają stanowić wsparcie dla skóry, włosów i paznokci. Wyróżnia się wśród nich suplement diety Kerabione dla włosów i paznokci. Zawiera wysokie ilości aminokwasów siarkowych, które są składnikiem budulcowym włosów i paznokci. W jego składzie znajdziemy też biotynę i minerały (miedź, selen, cynk) aktywnie uczestniczące w procesie budowy włosa. Z kolei witaminy C i E chronią komórki przed stresem oksydacyjnym (jeden z czynników hamujących porost włosów).
Suplement diety Kerabione nie tylko odżywia włosy i dostarcza organizmowi niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu substancji, ale też pobudza je do wzrostu. Polecany jest osobom, których włosy rosną wolno, są cienkie i w słabej kondycji.
WARTO WIEDZIEĆ
Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma dieta. Jeśli jest uboga w składniki odżywcze, nie tylko my będziemy czuć się gorzej, ale też nasze włosy stracą blask i będą wolniej rosły.
Zadbaj o właściwą pielęgnację…
Suplementy diety to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest też właściwe pielęgnowanie włosów na co dzień. Nie wolno ich przegrzewać suszarką ani zbyt gorącą wodą. Należy unikać szarpania i zbyt mocnego związywania.
ZDROWE WŁOSY
Dobrze odżywione włosy są gładkie i lśniące. Końcówki się nie rozdwajają, nie ma też problemu z ułożeniem fryzury. Pasma w tak dobrej kondycji są właściwie odżywione od wewnątrz i pielęgnowane na co dzień.
WŁOSY WYMAGAJĄCE POMOCY
Włosy w słabej kondycji częściej wypadają, puszą się, rozdwajają. Skóra głowy może swędzieć i być przesuszona. Takie włosy często charakteryzuje też krótszy cykl wzrostu, przez co włosy nie mogą osiągnąć upragnionej przez nas długości. Taki stan rzeczy wymaga natychmiastowej zmiany. Podstawą jest odżywienie włosów od środka i wzmocnienie ich.
Jeśli decydujemy się na zabiegi fryzjerskie, np. koloryzację czy keratynowe prostowanie, wzmocnijmy włosy od środka, ale nie zapominajmy o zewnętrznej ochronie. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalistycznych szamponów, np. z olejkami eterycznymi. Taki kosmetyk nie obciąża włosów i nie podrażnia skóry głowy, za to stanowi dobre wsparcie szczególnie dla włosów suchych, uszkodzonych, cienkich lub po intensywnych zabiegach stylizacyjnych. Wspomaga też porost włosów.
…i dietę!
Wbrew pozorom ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma dieta. Jeśli jest źle zbilansowana, uboga w składniki odżywcze, nie tylko my będziemy czuć się gorzej, ale też nasze włosy stracą swój blask i będą wolniej rosły. W naszym codziennym jadłospisie znajdować się powinny źródła cynku, żelaza, miedzi i selenu, a więc pierwiastków, które mają bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dostarczą je nasiona roślin strączkowych, orzechy brazylijskie, jajka.
Nie tak łatwo spełnić marzenie o długich i zdrowo wyglądających włosach. By to osiągnąć, trzeba włożyć sporo wysiłku i wdrożyć kilka zmian, zwłaszcza w zakresie diety.
Poznaj produkty: