Latem najczęściej nasze włosy są błyszczące i gładkie. Niestety, wiele osób zauważa, że wraz z nadejściem jesieni wszystko się zmienia. Włosy wypadają, stają się matowe i łamliwe. Dlaczego tak się dzieje?
Osłabienie kondycji włosów jesienią ma związek ze zmianami, jakie zachodzą w naszym organizmie. Wiosną i latem, gdy częściej przebywamy na słońcu, rośnie poziom witaminy D. Dobry humor i relaks sprzyjają z kolei wyższemu stężeniu estrogenu. Hormon ten nie tylko służy naszemu dobremu samopoczuciu, ale też zapewnia nam piękny wygląd. Z drugiej strony ostre słońce, słona lub chlorowana woda czy klimatyzacja na dłuższą metę nie służą włosom, co odbija się na ich wyglądzie właśnie jesienią. Do tego znów w naszym organizmie spada stężenie estrogenów wskutek niższej jesienią ekspozycji na słońce. Efekt? Włosy wypadają, stają się matowe i podatne na uszkodzenia. Pogorszeniu ulega też stan naszej cery. Ponadto możemy zaobserwować łamliwość paznokci.
Jesienią łatwiej też o infekcje. Częściej niż w innych porach roku miewamy katar, kaszel i czujemy się osłabieni. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz wygląd. Organizm mobilizuje się, by wygrać walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Troska o ładny wygląd schodzi wówczas na dalszy plan.
O włosy dbaj… latem
Zdarza się również, że do słabej kondycji włosów jesienią przyczyniamy się my sami. W jaki sposób? Latem nie zabezpieczamy ich przed działaniem promieniowania słonecznego. Nie nosimy kapelusza, przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie myjemy włosów po wyjściu z basenu czy morza, a jak umyjemy, to często związujemy jeszcze mokre. To wszystko sprawia, że włosy ulegają osłabieniu i wypadają.
CZY WIESZ, ŻE:
Dobry humor i relaks sprzyjają wyższemu stężeniu estrogenu. Hormon ten nie tylko służy naszemu dobremu samopoczuciu, ale też zapewnia piękny wygląd.
Czynniki negatywnie wpływające na włosy
ZŁA DIETA I STRES
oraz spowodowane nimi osłabienie organizmu.
CHLOROWANA WODA
i niemycie włosów po wyjściu z morza.
WYSOKA TEMPERATURA
a także klimatyzacja i ekspozycja na słońce.
NIEPRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA
np. stosowanie szamponów z SLS, DEA i glikolami.
ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
jak i dym tytoniowy
Witaminy i minerały dla pięknych i zdrowych włosów
By włosy rosły zdrowo, potrzebują zestawu witamin i minerałów. Wśród nich najważniejsze są miedź, cynk i selen. Ich niedobór powoduje osłabienie i przerzedzenie się włosów oraz ich niewłaściwą pigmentację. Bardzo istotna jest również podaż biotyny (zwanej też witaminą H lub witaminą B7). Niedobór tego składnika (chociaż stosunkowo rzadki) zaburza metabolizm kwasów tłuszczowych i inne procesy metaboliczne (w tym prowadzi do wypadania włosów). Powoduje nadmierną produkcję sebum oraz zaczerwienienie skóry. O piękny wygląd pomagają też dbać witaminy C i E.
Wszystkie te składniki odżywcze muszą być dostarczone organizmowi, gdyż sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Należy więc dbać o dobrze zbilansowaną dietę, włączając do niej m.in. orzechy brazylijskie, nasiona roślin strączkowych, kasze, pestki dyni, natkę pietruszki.
Dlaczego jesienią i zimą włosy wymagają szczególnej pielęgnacji?
Wahania Temperatur
Najpierw przebywamy w ciepłym pomieszczeniu, następnie z gołą głową wychodzimy na mróz. W takich warunkach nasze włosy szybko ulegają przesuszeniu. Łamią się i trudno je ułożyć.
Nakrycie Głowy
Zimą często nosimy czapki. I słusznie, bo nakrycie głowy zapewnia nam ciepło i chroni włosy przed mrozem. Co jednak ważne, czapka nie powinna być za ciasna i musi być wykonana z dobrej jakości materiałów, by skóra głowy mogła oddychać. Sztuczne tkaniny nie wskazane.
Infekcje
Jesień i zima to sezon infekcyjny. Nasze organizmy skupione są na walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Troska o ładny wygląd nie jest wówczas priorytetowa. Osłabienie odbija się na kondycji naszej fryzury.
Zła dieta
Wiosną i latem łatwiej jest na zadbać o zdrową dietę. Na naszych talerzach pojawiają się bogate w witaminy i minerały warzywa. Zimą często musimy sięgać po odpowiednio dobrane suplementy diety, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
W okresie jesiennym warto też rozważyć suplementację. Na rynku wiele jest produktów, których zadaniem jest wzmocnienie włosów i paznokci. Na wyróżnienie zasługuje suplement diety Kerabione, którego działanie zostało potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Preparat dostarcza aminokwasy siarkowe, odpowiednie ilości biotyny oraz minerałów: miedzi, selenu i cynku. Składniki te wzmacniają włosy, chronią mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia (wypadanie i siwienie włosów). Obecne w preparacie witaminy wspomagają produkcję kolagenu, czyli podstawowego budulca skóry, co pozwala na lepsze zakotwiczenie i odżywienie włosa.
Jesień to trudny czas dla naszego organizmu. Jest wystawiony na wiele prób. Musi być przygotowany na osłabienie, wahania temperatur czy inwazję bakterii i wirusów. Nie pozostanie to bez wpływu na nasz wygląd. Warto więc już dziś pomyśleć o wzmocnieniu kondycji włosów, by w chłodniejsze dni były mocne i zdrowe.
Warto Wiedzieć:
Wśród witamin i minerałów najważniejsze dla włosów są miedź, cynk i selen. Ich niedobór powoduje przerzedzanie się fryzury oraz niewłaściwą pigmentację włosów.
Poznaj produkty: