
Menopauza, jakich objawów i zmian możesz się spodziewać?
Menopauza to naturalny proces zachodzący stopniowo w organizmie dojrzałej kobiety, związany ze starzeniem się organizmu. U kobiet w Polsce przeciętny wiek przekwitania przypada zwykle na 50 rok życia. Czas ten poprzedza około pięcioletni okres zmian hormonalnych. Jajniki stopniowo przestają wytwarzać estradiol, a poziom estrogenów znacząco spada. To właśnie zmiany hormonalne (a w szczególności zmniejszona produkcja estrogenów) są przyczyną objawów przekwitania. Do pierwszych objawów możemy zaliczyć uderzenia gorąca, zwiększoną potliwość, zaburzenia snu i zmiany nastroju. Wraz z osłabieniem napięcia i elastyczności tkanek skóra staje się wiotka, a śluzówki wysychają. W późniejszym czasie dochodzą też poważniejsze choroby i dolegliwości: choroby sercowo-naczyniowe, osteoporoza i zmiany mięśniowe. Nie bez znaczenia jest także zmiana BMI i zwiększenie udziału tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała. Jakby tego było mało, wiele kobiet w tym okresie zauważa u siebie wzmożone wypadanie włosów. Słabsza kondycja włosów tylko pogarsza i tak złe już samopoczucie. Sprawdźcie, jak klimakterium wpływa na zdrowie i wygląd włosów, i jak sobie z tym poradzić.
Wpływ menopauzy na włosy
O tym, jak cudowne działanie na nasze włosy mają estrogeny, przekonała się niejedna mama. Dzięki wysokiemu poziomowi estrogenów podczas ciąży włosy znacznie się zagęszczają. Niestety po porodzie poziom estrogenów spada, a wraz z nim "nadprogramowe" włosy. Przekwitanie to równie duża zmiana w organizmie. A ponieważ wiąże się z nią kolejny spadek poziomu estrogenów, znów cierpią na tym nasze włosy. Dość często u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do przerzedzenia się włosów. Włosy wypadają szczególnie ze szczytu głowy (okolice przedziałka) i z okolicy czołowej. Taki schemat wypadania włosów nazywamy łysieniem hormonalnym typu żeńskiego.
Łysienie o podłożu hormonalnym występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jest ono spowodowane niekorzystnym wpływem androgenów na cykl rozwoju włosa. Stąd bierze się jego powszechna nazwa — łysienie androgenowe. U niektórych mężczyzn proces utraty włosów zaczyna się już między 20 - 30 rokiem życia. U kobiet do ubytku gęstości włosów najczęściej dochodzi w okolicach menopauzy. W przebiegu łysienia androgenowego skraca się faza wzrostu włosa. Dodatkowo nowo wyrastające włosy są coraz cieńsze i słabiej wybarwione. Ponieważ tkwią płytko pod skórą, dużo łatwiej wypadają. Na ten mechanizm nakładają się zmiany związane ze starzeniem się organizmu. Z wiekiem procesy odbudowy komórkowej zwalniają. Organizm wytwarza m.in. coraz mniej keratyny — podstawowego białka budującego włosy. Deficyty keratyny przekładają się na kondycję włosów, które tracą swoje pierwotne tempo wzrostu i gęstość.
Wiemy już dobrze, dlaczego wypadają włosy, ale czy istnieją sprawdzone sposoby, aby powstrzymać wypadanie włosów?
Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów w czasie menopauzy
Najskuteczniejszą metodą redukcji objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Lekarz dobiera ją indywidualnie, w zależności od chorób i dolegliwości pacjentki.
Niezależnie możemy wzmacniać włosy, stosując zdrową dietę i aktywny styl życia. Jest to o tyle ważne, że w okresie menopauzy narażone jesteśmy na przybieranie na wadze.
Warto nasze menu uzupełnić w białko, które znajdziemy w chudym mięsie i jajkach. Sprawdzony sposób na powstrzymanie wypadania włosów to również potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Są to substancje hamujące starzenie się organizmu. Znajdziemy je m.in. w rybach, strączkach i warzywach. Wskazane są też odpowiednie ilości minerałów, takich jak cynk, selen i miedź. Pobudzają cebulki włosowe i pomagają przywrócić włosom zdrowy wygląd.
Oszczędzajmy sobie dodatkowego stresu, bo on w każdym wieku źle wpływa na stan naszych włosów. Jeśli zaś chodzi o pielęgnacje włosów — bądźmy delikatne. Zrezygnujmy z lokówek, prostownic i silnie utrwalających produktów. Postawmy za to na delikatne szampony i naturalne olejki. Olejek migdałowy, np. ma świetne właściwości nawilżające skórę głowy, a olejek lawendowy nie tylko ukoi nasze nerwy, ale też pobudzi cebulki włosowe. Aplikując kosmetyki, zafundujmy sobie delikatny masaż głowy, który poprawi ukrwienie, dotleni i odżywi mieszki włosowe.
Na koniec zastanówmy się, czy warto czekać na menopauzę, zanim sięgniemy do sprawdzonych sposobów na powstrzymanie wypadania włosów. Im szybciej wdrożymy plan naprawczy, tym łatwiej będzie poradzić sobie z pewnymi objawami i zmianami. A czekając zbyt długo, możemy narazić się niepotrzebnie na większą utratę włosów.