Jakie aktywności fizyczne pozytywnie wpływają na kondycję stawów?
Jakie aktywności fizyczne pozytywnie wpływają na kondycję stawów?

Zaburzenia funkcjonowania stawów można zaliczyć do obecnych chorób cywilizacyjnych. Na spadek ich kondycji wpływa m.in. niezdrowa dieta, niektóre schorzenia oraz niski poziom aktywności fizycznej. Sprawdź, jaki rodzaj ruchu dobrze wpływa na stawy!

Kiedy dochodzi do uszkodzenia stawów?

Czym właściwie są stawy? To po prostu ruchome łączenia, zlokalizowane pomiędzy kośćmi. Z nieprawidłowościami ich działania mamy do czynienia głównie wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej, której tkanka jest miękka i elastyczna. Jej zadaniem jest chronienie kości przed ścieraniem i nadmiernym tarciem, ale również amortyzacja podczas ruchu.

Najczęstszymi powodami degradacji stawów są czynniki takie jak:

 • wszelkie przeciążenia organizmu;
 • zarówno siedzący, jak i stojący tryb życia;
 • nieprawidłowe odżywianie;
 • brak ruchu lub nieprawidłowa aktywność fizyczna;
 • niektóre choroby, np. borelioza.

Najskuteczniejszym sposobem na problemy stawów jest profilaktyka. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest zadbanie o odpowiednią ilość mazi, która przenikając do jamy stawowej, sprawia iż stawy są lepiej ukrwione i dotlenione, a dzięki temu także sprawniejsze. Jak tego dokonać? Na przykład poprzez wybrane formy sportu i rekreacji.

Nordic Walking — trening, który nie obciąża stawów

Najważniejszą zaletą tego rodzaju aktywności jest to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej uprawiania. Kijki wykorzystane podczas tego specyficznego marszu skonstruowano tak, aby właściwie amortyzowały wstrząsy następujące po odbiciu stopy od ziemi.

Należy też wspomnieć, iż opieranie ciała na kijkach do nordic walking odciąża stawy, czyniąc nacisk o co najmniej 10 kg mniejszym niż ten, z jakim mamy do czynienia w czasie normalnego spaceru.

Jazda na rowerze_aktywność Flexus

Jazda na rowerze, czyli przepis na zdrowe stawy

Pokonywanie kilometrów na rowerze to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków aktywności fizycznych. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ w czasie takiego ruchu dochodzi m.in. do:

 • utraty zbędnych kilogramów w zdrowy sposób;
 • poprawy wydolności serca oraz układu krążeniowego;
 • polepszenia ogólnego samopoczucia.

W czasie jazdy na rowerze pobudzane są liczne grupy mięśni (tj. te budujące łydki, uda, pośladki, brzuch, przedramiona itd.), które są odpowiedzialne za podtrzymywanie szkieletu osiowego. Wszystko to sprawia, iż regularne wycieczki rowerowe wreszcie przyniosą skutek w postaci ładniejszej postawy, większej siły oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa.

Należy także mieć na względzie to, że jednoślad to świetna propozycja dla wszystkich, którym zależy na poprawie kondycji stawów lub wyeliminowania zlokalizowanego w nich bólu. Wszystko dlatego, że ta forma aktywności nie jest obciążeniem dla stawów.

Rower_Flexus Shots

Dodatkowe wsparcie stawów, czyli Flexus Shots

Zanim przejdziemy do innych rodzajów ruchu, jakie mają znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania stawów, poświęćmy chwilę suplementowi diety, którego stosowanie jest skutecznym wsparciem dla tej części ciała. Mowa oczywiście o preparacie Flexus Shots.

W pielęgnacji stawów bardzo ważne jest, aby dostarczać im rozmaitych, dobroczynnie działających substancji. Podstawową z nich — bez cienia wątpliwości — jest kolagen. Jednym ze sposobów jego pozyskiwania jest przyjmowanie Flexus Shots, w którym znajdujemy największe stężenie kolagenu i innych istotnych komponentów, spośród innych podobnych środków, jakie są dostępne w Polsce.

W składzie Flexus Shots nie zabrakło także witaminy C, która jest ważna w procesie produkcji kolagenu, a także witaminy D — wpływającej na prawidłową pracę mięśni (tj. stabilizację stawów).

Suplement jest dostępny w postaci wygodnych shotów do wypicia na raz, co z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom uprawiania różnych sportów i rekreacji. Jest to zdecydowanie interesujący zamiennik dla zwyczajnych kapsułek i tabletek.

Joga —  sposób na dobre samopoczucie fizyczne i psychicze

Joga to doskonały przepis na zwiększenie zakresu ruchu. Co więcej, ten rodzaj aktywności pozostaje wskazany dla większości osób i pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na ducha. Podczas ćwiczeń tego typu zyskuje się szansę na głębokie wyciszenie i tym samym redukowany jest poziom stresu.

Zaletami jogi są także kwestie takie jak:

 • wzmocnienie mięśni i tym samym wspieranie stawów;
 • zwiększenie wytrzymałości kości;
 • zachowanie chrząstki stawowej w dobrym zdrowiu.

Podczas uprawiania jogi dba się także o odpowiednią mobilność ciała, co skutkuje utrzymaniem właściwego nawodnienia i w konsekwencji zachowaniem zdrowej mazi stawowej — to z kolei ma przełożenie na dobrą kondycję stawów, kości i mięśni.

Joga

Pływanie, czyli dlaczego warto chodzić na basen?

Największą zaletą pływania jest fakt, iż odciąża ono stawy, ale jednocześnie wpływa na wzmocnienie mięśni, tym samym powodując poprawę w zakresie stabilizacji tułowia.

Wizyty na basenie to także skuteczny sposób na zapobieganie przykurczom, które często są symptomem choroby zwyrodnieniowej stawów. Regularne pływanie polepsza także ogólną ruchomość stawów.

Czy pilates pozytywnie wpływa na stawy?

Pilates to doskonały rodzaj ćwiczeń dla osób cierpiących z powodu różnych dolegliwości stawów. Regularne treningi są gwarancją m.in.:

 • poprawy stabilności kręgosłupa;
 • uzyskaniem prawidłowej postawy sylwetki;
 • zmniejszeniem dolegliwości bólowych w obrębie pleców i stawów.

Pacjenci wybierający tę aktywność obniżają również ryzyko doznania różnych kontuzji i urazów ciała.

Warto pamiętać, że każdy rodzaj ruchu powinien być wspierany właściwą dietą oraz suplementacją. Preparat Flexus Shots to świetny sposób uzupełnienia każdego treningu, jeśli chodzi o ćwiczenie stawów i mięśni!

[product id="58, 60, 208"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium