Twoje zdrowie zapisane na paznokciach
Twoje zdrowie zapisane na paznokciach

Zdrowa płytka paznokcia to taka, która jest gładka, lśniąca i różowa. Tyle teorii. W praktyce wiele osób obserwuje zmiany w kolorze, kształcie, jak również samej strukturze swoich paznokci. Każdy z takich odchyłów od normy to sygnał alarmowy o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Może świadczyć to o obecności chorób lub być skutkiem niedoborów ważnych minerałów, witamin oraz aminokwasów. W każdym przypadku konieczna jest szybka i skuteczna reakcja. Zastanówmy się zatem wspólnie nad tym, jak stan zdrowia odbija się w wyglądzie paznokci.

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Z czego składa się paznokieć?
 • Czym jest grzybica paznokci?
 • Jak zapuścić ładne paznokcie na lato?
 • Czy paznokcie hybrydowe to dobry pomysł?
 • Czy stan paznokci może świadczyć o chorobach w organizmie?

Łamliwe i rozdwajające się paznokcie to powszechny problem. Należy więc spojrzeć na ten kłopot nie tylko przez pryzmat estetyki, ale także zdrowia.

Jak skonstruowany jest paznokieć?

Na początku warto skupić się na samej budowie paznokcia. Składa się on z płytki (powłoki twardej), łożyska (łączy ono naskórek i płytkę), macierzy (coś na wzór korzenia), obłączka (mleczny półksiężyc w górnej części płytki) oraz wolnego brzegu, czyli końca płytki. Wyróżniamy jeszcze wał paznokcia odpowiedzialny za jego okalanie, jak również obrąbek naskórkowy powszechnie znany jako tzw. skórki.

Każdy pojedynczy paznokieć to niemalże 100 warstw. Składa się on przede wszystkim z keratyny, wyjątkowo silnego białka zbudowanego z aminokwasów siarkowych, jak również lipidów, wapnia i wody. Proces wzrostu paznokcia uzależniony jest głównie od odpowiednich ilości cynku, miedzi, biotyny i argininy (tj. aminokwasu endogennego, biorącego udział w procesach fizjologicznych).

Jak zbudowany jest paznokieć

Kilka słów o aminokwasach

Aminokwasy to związki będące podstawowym budulcem absolutnie wszystkich białek w ludzkim organizmie. Są one również doskonałym wsparciem dla zdrowych włosów, skóry i paznokci. Substancje z jakich są one skonstruowane, organizm pozyskuje przede wszystkim z pożywienia, co jasno wskazuje na istotę właściwej diety. Mając na uwadze zdrowe odżywianie się, trzeba dostarczać takie białka, które zawierają w sobie aminokwasy siarkowe.

Paznokcie są zatem zbudowane z mikroskopijnych aminokwasów, tworzących niezwykle odporną na wyginanie keratynę. Wiązania siarkowe są odpowiedzialne za to, iż keratyna łączy się w bardzo wytrzymałe łańcuchy, co w konsekwencji pozwala na stworzenie sprężystej i niełamliwej struktury płytki paznokciowej.

Wszystko to oznacza, że najczęstszą przyczyną kruszących się i łamliwych paznokci są niedobory aminokwasów — zwykle cysteiny i metioniny. Obie te substancje trzeba dostarczać do organizmu każdego dnia, ponieważ jako ludzie nie mamy zdolności do ich magazynowania.

Paznokcie zbudowane są z keratyny

Co paznokcie mogą nam powiedzieć o naszym zdrowiu?

Stan paznokci zdradza nam wiele, jeśli chodzi o ogólne zdrowie. W związku z tym warto od czasu do czasu przyjrzeć się swoim dłoniom i stopom. Zmieniony kształt paznokcia (lub jego kolor), to nierzadko istotne ostrzeżenie, że w organizmie zachodzą niepożądane zmiany.

O czym świadczy kształt paznokci?

Kształt paznokcia — wyłączając uszkodzenia mechaniczne — najczęściej pozostaje niezmienny przez całe życie, głównie ze względu na uwarunkowania genetyczne. Jeśli więc w obrębie tego tematu występują niepokojące zmiany, takie jak wypukłości lub dziwne zaokrąglenia, może to oznaczać np. niedotlenienie organizmu wynikające z nieprawidłowego działania płuc czy oskrzeli. W tej sytuacji dobrym krokiem jest też gruntowne przebadanie wątroby.

Czasami kształt paznokcia staje się płaski, a jego brzegi unoszą się ku górze. Może być to sygnał o niedokrwistości wynikającej z niedoborów żelaza. Konieczne jest wówczas wykonanie badania krwi i dalsza konsultacja z lekarzem.

Co więcej, wklęsły kształt paznokcia może świadczyć o nadczynności tarczycy. Jednocześnie należy tutaj wspomnieć o tym, że inne choroby gruczołu tarczycowego, jak również wszelkie zaburzenia metabolizmu wskutek swojego rozwoju nierzadko doprowadzają do zwiotczenia płytki paznokcia.

zminy w kształcie paznokcia mogą dużo powiedzieć o zdrowiu

Czym jest i z czego wynika grzybica paznokci?

Grzybica paznokci, czyli onychomikoza, to jedna z najczęstszych infekcji, jakie dotykają płytkę paznokciową. Jej kształt może ulec zmianom także w wyniku przebiegu choroby. Mamy wówczas do czynienia z jej stopniowym wykruszeniem. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której płytka zupełnie zanika. Szacuje się, że grzybica paznokci stanowi niemalże 50% wszystkich stanów chorobowych, jakie dotykają tę część ciała, a bezpośrednio z jej powodu cierpi około 13% całej populacji. Przypadłość ta wywoływana jest przez pleśnie, drożdżaki i dermatofity.

Grzybica paznokci atakuje niezwykle często organizmy osób dotkniętych cukrzycą, rozmaitymi zaburzeniami hormonalnymi i autoimmunologicznymi, jak również nieprawidłowościami w obrębie układu krążeniowego.

Wszelkie nierówności, niejednolita struktura i mikrouszkodzenia płytki paznokcia oraz otaczających go wałów, stwarzają doskonałe miejsce dla rozwoju grzybicy. Z tego też względu tak ważna jest właściwa pielęgnacja paznokci.

Czy paznokcie hybrydowe to dobry pomysł?

Któż nie marzy o tym, aby zapuścić piękne paznokcie na lato? Kto próbował ten wie, że całość jest jednak utrudniona np. skłonnością do łamania i rozdwajania się płytki. W tym momencie wiele osób postanawia pójść drogą na skróty. Mamy na myśli paznokcie hybrydowe. Czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż… i tak, i nie.

Niekwestionowanym minusem metody hybrydowej jest fakt, że do usuwania lakieru stosuje się zmywacz z acetonem, co z całą pewnością nie jest zdrowe dla płytki. To jednak zbyt mało, aby mówić o wysokiej szkodliwości tej opcji. Spora liczba kobiet uważa, że hybryda doprowadziła do znacznych zniszczeń ich paznokci.

Prawdą jest, iż faktycznie może dojść do takich sytuacji. Dzieje się tak wtedy, kiedy odchodzący od paznokcia lakier, zrywa się we własnym zakresie. Wtedy powoduje to niebezpieczne zdarcie górnej warstwy płytki. Jeśli jednak lakier hybrydowy zostanie ściągnięty prawidłowo, nie ma powodów do obaw związanych z potencjalnym uszkodzeniem paznokcia.

 
hybryda może zniszczyć paznokcie

Co zrobić, żeby paznokcie wyglądały lepiej?

Jak zapuścić ładne paznokcie na lato? Po pierwsze należy zainteresować się tym tematem odpowiednio wcześniej. Dla przykładu, czas całkowitego odrostu płytki paznokciowej to około pół roku. Warto tutaj uwzględnić, iż każde zaniedbanie w pielęgnacji może wydłużyć wspomniany okres. To samo dotyczy diety, która okazuje się kluczowa w procesie zapuszczania paznokci.

Z wyżej wymienionych względów, dobrze jest już zimą wyrobić sobie kilka zdrowych nawyków, takich jak:

 • spożywanie cennych witamin i minerałów;
 • suplementacja brakujących składników odżywczych;
 • noszenie rękawiczek zimą;
 • unikanie bezpośredniego kontaktu skóry z różnymi środkami czyszczącymi;
 • nieprzetrzymywanie dłoni w wodzie, np. w trakcie kąpieli w wannie;
 • mycie dłoni preparatami niezawierającymi mydła;
 • stosowanie olejków i kremów o dobrym składzie;
 • częste masowanie dłoni i wcieranie serum bezpośrednio w płytkę.

Pamiętajmy również, że nawet jeśli na co dzień nosimy pomalowane paznokcie — czy to tradycyjnym lakierem, czy hybrydowym — co jakiś czas trzeba dać płytce „odpocząć”, czyli dać jej czas na pełną regenerację.

Sprawdzony suplement diety

Suplementowanie ważnych witamin i minerałów jest bardzo ważne, zarówno jeśli chodzi o kwestie estetyczne (np. zapuszczenie paznokci na lato), jak i zdrowie. Kerabione to wyspecjalizowany produkt, który powstał po to, aby utrzymać w dobrej kondycji włosy oraz paznokcie.

Preparat jest bogaty w cynk i selen, mające potężne znaczenie dla wyglądu i stanu płytki paznokciowej. Dodatkowym atutem suplementu są zawarte w nim m.in. biotyna, niacyna, ryboflawina, miedź oraz witamina A i C. Nie można także zapominać o tym, że Kerabione zawiera w sobie cenne aminokwasy naturalnie występujące w keratynie, czyli L-cysteinę, L-lizynę i L-metioninę. Taki skład gwarantuje idealną podstawę zarówno w skutecznej odbudowie paznokci, jak i w profilaktyce dotykających ich chorób.

Kerabione dla paznokci

Serum do paznokci — pielęgnacja skórek i płytki

Czy istnieje idealny preparat, który stymuluje wzrost płytki paznokcia, jednocześnie zmiękczając skórki? Owszem, nazwa tego specyfiku to Kerabione Nutri Nail. Jest to serum z pędzelkiem, bardzo wygodne w procesie użytkowania.

W jego składzie znajdujemy przede wszystkim mieszankę olejów bogatych w cenne składniki odżywcze. Mowa o olejku arganowym, rycynowym, migdałowym, jojoba oraz rzepakowym. Ponadto Kerabione Nutri Nail to źródło witaminy E, która odpowiada za wzmacnianie bariery naskórka.

serum do paznokci

Paznokcie sygnalizują nam wszelkie nieprawidłowości, do jakich dochodzi w ludzkim organizmie. Zaobserwowanie zmian w obrębie płytki, może pozwolić na wczesne wykrycie różnych chorób. Warto zatem nieustannie przyglądać się płytkom paznokciowym i dbać o nie — zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Chcesz zadbać o paznokcie? Zrób to z Kerabione:

 

[product id="97, 265, 272"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium