Trening obwodowy a stawy i ścięgna
Trening obwodowy a stawy i ścięgna

Trening obwodowy w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ pozwala on na zdecydowaną oszczędność czasu oraz zwiększenie natężenia wysiłku. Ciekawostką jest fakt, iż spora grupa ludzi stosuje obwody, nie mając o tym pojęcia. Metoda ta jest bowiem częścią m.in. cross treningu i kettlebells. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda plan treningu obwodowego oraz jakie efekty można uzyskać dzięki takiej aktywności!

Czym jest trening obwodowy?

Definicyjnie trening obwodowy jest połączeniem ćwiczeń redukujących tkankę tłuszczową z ćwiczeniami wzmacniającymi ciało. Wybierając taką aktywność fizyczną zwiększa się swoją siłę, poprawia wytrzymałość, a także gubi nadprogramowe kilogramy.

Zalety treningu obwodowego to przede wszystkim:

 • obniżenie tzw. złego cholesterolu oraz podwyższenie poziomu dobrego;
 • redukcja stężenia trójglicerydów we krwi;
 • poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;
 • przyspieszenie metabolizmu.

Trening obwodowy mobilizuje serce do pompowania krwi w całym ciele, co ma zbawienny wpływ na działanie układu krążeniowego. To z kolei czyni takie ćwiczenia bardzo skuteczną metodą walki  np. z cukrzycą, ponieważ może ona powodować poważne problemy z krążeniem w organizmie.

Flexus Shots Wspólny Trening na siłowni

Dla kogo jest trening obwodowy?

Rzecz w tym, iż taki rodzaj ćwiczeń jest odpowiedni niemalże dla każdego, o ile nie zachodzą co do tego przeciwskazania ze względu na stan zdrowia. Trening obwodowy jest doskonałą propozycją zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i początkujących w tej dziedzinie. Wszystko dlatego, że jest on znacznie mniej obciążający dla stawów i mięśni, niż klasyczny trening siłowy.

Ponadto trening obwodowy sprawdzi się również u osób:

 • mocno zapracowanych — jest tak dlatego, iż umożliwia on sporą oszczędność czasu. Standardowe treningi trwają nierzadko nawet półtorej godziny, a ćwiczenia cardio zajmują od 30 do 60 minut! Taki stan rzeczy sprawia, że wielu ludziom pracującym 8 godzin zwyczajnie ciężko jest wygospodarować dodatkowo około 2 godziny (ponieważ należy doliczyć dojazd itp.) na wizytę w siłowni, a jeśli już się to udaje, to dzieje się to kosztem spędzania chwil z bliskimi i odpoczynku. Tymczasem trening obwodowy zajmuje tyle, ile chce się na niego poświęcić. Może to być 20 lub 45 minut w zależności od czasu i potrzeb;
 • na co dzień aktywnych — można go stosować jako urozmaicenie tradycyjnego treningu. Ciągłe wykonywanie tych samych ćwiczeń skutkuje znudzeniem oraz może prowadzić do powolniejszego rozwoju poszczególnych partii mięśni. Stosowanie obwodów pozwala natomiast na wykorzystywanie absolutnie całego ciała;
 • pragnących wrócić do ćwiczeń po doświadczonej kontuzji — w trakcie treningu obwodowego wykonuje się dużo zróżnicowanych ruchów, dzięki czemu dokonywanie zmian w ich zakresie, nie stanowi szczególnie dużego problemu. Można śmiało zrezygnować z elementów, które mogłyby doprowadzić do pogorszenia kontuzjowanego miejsca i zastąpić je bezpiecznymi wariantami.

Należy mieć świadomość, iż zasady treningu obwodowego odbiegają od tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku klasycznego treningu siłowego. Dotyczy to przede wszystkim intensywności ćwiczeń — serie wykonywane są jedna po drugiej, a przerwy pomiędzy ćwiczeniami praktycznie nie zachodzą. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby każde z ćwiczeń działało na inną partię mięśni. Dzięki temu zabiegowi obwody wcale nie przyczyniają się do przeciążeń poszczególnych partii ciała.

Jak ćwiczyć bez ryzyka kontuzji?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość oczywista: aby uniknąć kontuzji, należy dostosować plan treningu obwodowego do swoich indywidualnych możliwości. W pierwszym tygodniu wykonuje się jeden obwód ćwiczeń. W kolejnych tygodniach dodaje się do niego następne ćwiczenia, aby w konsekwencji całościowy trening zamknąć w czterech seriach tychże ćwiczeń.

Warto dodać, iż przed rozpoczęciem takiej aktywności trzeba ustalić kolejność trenowania poszczególnych partii mięśni. Mogą to być np. uda, plecy, bicepsy, tricepsy, łydki i ramiona, a także brzuch oraz klatka piersiowa.

Plan treningu obwodowego z powodzeniem może być realizowany w domowym zaciszu. Obejmuje on ćwiczenia takie jak:

 • klasyczne i wąskie pompki;
 • pełne przysiady z rękami trzymanymi za głową;
 • pajacyki;
 • wykroki oraz zakroki;
 • plank
 • bieg bokserski;
 • wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej;
 • martwy ciąg klasyczny;
 • podciąganie na drążku chwytem neutralnym;
 • wyciskanie sztangi w staniu, przysiady bułgarskie;
 • wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia.

Istotnym elementem zapobiegania ewentualnym kontuzjom jest pamiętanie, aby przed każdym treningiem odbyć porządną rozgrzewkę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ intensywne ćwiczenia w ogromnym stopniu oddziaływają na mięśnie, stawy i więzadła. Są to części aparatu ruchu, jakie muszą nabrać elastyczności, a tej nadajemy im właśnie dzięki rozgrzewce. Zaniechanie tego kroku może prowadzić do poważnych uszkodzeń tych partii ciała.

W jaki sposób dbać o ścięgna?

Poza oczywistymi kwestiami dotyczącymi sposobu wykonywania treningu obwodowego, pozostaje jeszcze sprawa trzymania prawidłowej diety oraz stosowania odpowiednich suplementów, które wzmocnią organizm od środka. Na rynku dostępnych jest naprawdę dużo produktów stworzonych po to, aby utrzymywać ścięgna w najlepszej kondycji. Jednym z nich jest Cignon Shots. Zdecydowanie wyróżnia się on na tle innych podobnych suplementów, a wszystko to dzięki innowacyjnej i — przede wszystkim — skutecznej formule. Są to wygodne spoty do wypicia na raz, które zawierają:

 • niezbędne dla zdrowia ścięgien składniki odżywcze;
 • kolagen, który jest odpowiedzialny za tworzenie więzadeł i chrząstki stawowej;
 • mukopolisacharydy — są one istotne dla odnowy włókien kolagenowych, które zostały zdeformowane, a także dla wzmocnienia ścięgien, czyniąc je mniej podatnymi na uszkodzenia mechaniczne;
 • miedź, czyli jeden ze składników biorących udział w procesie tworzenia się ścięgien;
 • cynk — składnik zapobiegający degradacji ścięgien oraz konieczny do syntezy kolagenu;
 • Curcuma Longa — chroni ona komórki przed konsekwencjami stresu oksydacyjnego oraz minimalizuje ryzyko powstania stanów zapalnych ścięgien.
Cignon Shots Plank na świeżym powietrzu

Podsumowując: suplement diety Cignon Shots jest stworzony przede wszystkim po to, aby zapobiegać ewentualnym kontuzjom w obrębie ścięgien. Włączając go do swojej codzienności, przyspiesza się również regenerację istniejących już uszkodzeń. Warto także dodać, iż preparat ten może — a nawet powinien — być stosowany przez osoby, u których przeprowadzony został zabieg rekonstrukcji ścięgien oraz więzadeł.

Jak troszczyć się o stawy?

Równie ważne jak właściwa pielęgnacja ścięgien, jest troska o swoje stawy. Tutaj również warto sięgnąć po preparat, który dostarczy tej części ciała wszelkich niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania substancji. Doskonałym przykładem takiego produktu jest suplement diety Flexus Shots.

Aby cieszyć się zdrowymi stawami, trzeba przede wszystkim suplementować kolagen, ponieważ ludzki organizm zaprzestaje jego produkcji po 25. roku życia. Jego wysoką dawkę znajdujemy w fiolce Flexus Shots, której zawartość można wypić na raz i nie trzeba jej popijać innymi płynami. To niezwykle wygodne rozwiązanie zarówno dla sportowców, jak i osób, które po prostu nie chcą włączać do diety kolejnych tabelek i kapsułek. Warto dodać, iż wzmiankowany produkt zawiera wysokie stężenie kolagenu i składników odżywczych spośród innych suplementów tego typu, jakie są dostępne na polskim rynku.

Flexus Shots i Hantle na siłowni

Co poza kolagenem znajdziemy w składzie tego preparatu? Są to witaminy C i D — pierwsza z nich odgrywa istotną rolę w procesie produkcji kolagenu, druga zaś wpływa na stabilizację stawów. A ponadto jedna fiolka zawiera również siarczany chondroityny (poprawiający ruchomość stawów i łagodzący ewentualne dolegliwości bólowe powstałe wskutek treningów) i glukozaminy (tj. element budulcowy chrząstki), a także kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających.

Jakie są efekty treningu obwodowego?

Trening obwodowy charakteryzuje się tym, że konsekwentnie wykonywany przynosi naprawdę szybkie efekty. Są to przede wszystkim kwestie, takie jak przyspieszenie tempa spalania kalorii i podniesienie wytrzymałości całego organizmu.

W zasadzie jego wyniki są zbliżone do tych, jakie daje klasyczny trening na siłowni. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami ćwiczeń polega na ich intensywności, co zostało opisane w poprzednich akapitach.

Trening obwodowy a spalanie kalorii

Wykonywanie ćwiczeń siłowych jedne po drugich, przy naprawdę krótkich przerwach pomiędzy nimi, zdecydowanie zwiększa liczbę spalanych kalorii. Jest to zdecydowanie bardziej efektywne od podnoszenia ciężarów lub klasycznego cardio. Jeśli ktoś chce zgubić jeden kilogram, musi spalić 1800 kalorii, czyli 1800 kalorii więcej, niż ta osoba przyswaja w ciągu dnia.

Efekty treningu obwodowego są tak satysfakcjonujące dlatego, że wykonując niektóre z ćwiczeń podczas niego, można spalić dwa razy tyle kalorii, ile spala się podczas klasycznych aktywności. Zdaniem specjalistów człowiek ważący 68 kilogramów spala około 750 kalorii w trakcie jednej godziny robienia obwodów. Robi wrażenie, prawda?

Reasumując: trening obwodowy to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cierpią z powodu ciągłego braku czasu. Skrócenie czasu wykonywanych ćwiczeń przy jednoczesnym podniesieniu ich intensywności to najważniejszy element tej metody. Do tego dochodzi łatwość we wprowadzaniu zmian w obrębie planu treningowego — w końcu każda sesja w tym przypadku może wyglądać zupełnie inaczej niż poprzednia. To zdecydowanie sprawia, iż aktywność ta nie ma nic wspólnego z nudą.

[product id="58, 61, 208"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium