ZdrowieValentis.pl | Oficjalny sklep Valentis
Po jaki suplement sięgnąć? Subiektywny ranking tabletek na włosy
Po jaki suplement sięgnąć? Subiektywny ranking tabletek na włosy

Aż 55,9% Polaków sięga po różnego rodzaju suplementy. Tak przynajmniej wynika z raportu przeprowadzonego 2022 roku przez Wirtualną Polskę. Jedną z najpopularniejszych kategorii są preparaty mające wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Przeanalizujmy wspólnie składy kilku suplementów, które są obecnie dostępne na rynku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jakie składniki faktycznie pozytywnie wpływają na stan włosów?
 • Jaką rolę pełnią aminokwasy?
 • Które suplementy diety najlepiej kupić?
 • Czy biotyna jest właściwym rozwiązaniem w każdym przypadku?

Zanim podejmie się decyzje o zakupie konkretnego preparatu, należy poświęcić chwilę na analizę znajdujących się w nim składników oraz ich stężenia. Przykładami suplementów diety odznaczających się wysoką skutecznością są Kerabione i Kerabione Booster. Nie trzeba jednak wierzyć nam na słowo — wystarczy porównać ich skład z innymi produktami o tym samym przeznaczeniu.

Jakie minerały i witaminy NAPRAWDĘ działają?

Coraz więcej konsumentów jest świadomych tego, że o jakości i skuteczności produktu świadczy to, co zawarte jest w jego składzie, a nie informacje napisane ładną czcionką na opakowaniu. Wiele bloggerek i instagramerek działających w dziedzinach zdrowia i urody, porusza ten temat i — trzeba przyznać — że ich porady trafiają na podany grunt. Co zatem rzeczywiście ma prawo działać? Otóż są to składniki takie jak:

 1. Aminokwasy siarkowe (tj. L-cysteina i L-metionina) — w końcu siarka jest istotnym elementem budulcowym włosów i paznokci (temat rozwinięty w dalszej części artykułu);
 2. Krzemionka — mowa o wyciągach ze skrzypu lub bambusa;
 3. Cynk — jeśli w organizmie dochodzi do jego niedoborów, może skutkować to wypadaniem i łamliwością włosów;
 4. Biotyna — ma ona dobroczynny wpływ na włosy, ale tylko wtedy, jeśli stwierdzono jej niedobór (temat rozwinięty w dalszej części artykułu);
 5. Żelazo — jeśli jego ilość spada poniżej normy, skutkami jest ogólne osłabieniem organizmu, w tym także włosów;
 6. Pokrzywa, a konkretnie wyciąg z pokrzywy — posiada ona właściwości wzmacniające włosy ponieważ zawiera m.in. wspomniane już minerały: żelazo, cynk, krzem, a także miedź i selen;
 7. Witaminy B2 (ryboflawina), B5, B12 i inne z grupy B (również B7, czyli wzmiankowana powyżej biotyna).

Składniki istotne dla wzrostu włosów i paznokci

Warto zauważyć, iż suplementy diety na włosy powinny zawierać powyższe składniki w możliwie wysokich stężeniach. Dlaczego? Ponieważ zła kondycja czupryny najczęściej wywołana jest ich niedoborami, które najzwyczajniej należy uzupełnić.

Najpierw najlepiej przez jakiś czas obserwować dany problem i zastanowić się nad paroma istotnymi kwestiami, np. nad swoją codzienną dietą i tym, czy jest ona właściwie zbilansowana. Niedobory pewnych składników mogą być istotą m.in. przerzedzających włosów. Wówczas dobrą drogą jest zmodyfikowanie diety oraz sięgniecie po wysokiej jakości suplement. Ponadto zawsze właściwym działaniem jest skonsultowanie się z lekarzem i zrobienie wszystkich badań, aby zyskać 100% pewności co do tego, czego w danej chwili brakuje naszemu organizmowi.

Dlaczego aminokwasy są tak ważne?

Każdy pojedynczy włos w ok. 97% zbudowany jest z keratyny, czyli białka tworzonego przez komórki znajdujące się w macierzy włosa (tj. keratynocyty). Z tego miejsca pobierany jest materiał budulcowy, bez którego porost włosów byłby niemożliwy.

Struktura włosów tworzona jest przede wszystkim przez L-cysteinę i L-metioninę — aminokwasy siarkowe, które łączą się ze sobą, co skutkuje powstaniem wcześniej wspomnianej keratyny, charakteryzującą się m.in. ogromną odpornością na wyginanie). W procesie tym istotna jest także biotyna z lizyną, czyli kolejny aminokwas, jak również minerały takie jak choćby cynk i miedź. Wszystkie te substancje są potrzebne, aby zwiększyć wytrzymałość włosów oraz zapewnić im właściwy poziom elastyczności.

Pozostając jeszcze w temacie siarki: wiele suplementów diety ukierunkowanych na wzmocnienie włosów, zawiera w sobie czystą siarkę. Niestety, składnik ten sam w sobie nic nie daje. Żeby móc mówić o faktycznym działaniu, konieczne jest zażywanie siarki zawartej w aminokwasach. To właśnie aminokwasy łączą się ze sobą poprzez cząsteczki siarki, tworząc w ten sposób tzw. mostki siarczkowe, które to z kolei uchodzą za jedne z najmocniejszych wiązań białkowych w ludzkim organizmie. Wiele zależy od ich jakości — im jest ona lepsza, tym lepiej przełoży się na jakość włosów i paznokci. Z tego wszystkiego należy zapamietać głównie to, że to właśnie aminokwasy są istotnym elementem budulcowym naszych włosów.

Reasumując: zdrowy wygląd włosów, a także przyspieszenie ich porostu zapewniają preparaty, w których znajdujemy aminokwasy siarkowe w odpowiedniej ilości i proporcjach. Suplementy diety Kerabione to produkty specjalistyczne, które realnie wspierają keratynizację włosów oraz płytki paznokciowej.

Kerabione — dla odbudowy włosów

Klasyczne Kerabione (tj. „złote”) to realne wsparcie włosów pod względem ich odbudowy. Składniki zawarte w tym suplemencie diety to substancje budulcowe oraz odżywcze. Mowa jest o dużej dawce aminokwasów siarkowych (tj. 600 mg w dwóch kapsułkach), a także o:

 • selenie — chroniącym białka oraz komórki macierzy włosa przez skutkami stresu oksydacyjnego;
 • cynku — uczestniczącym w biosyntezie białka;
 • miedzi — biorącej udział w procesie tworzenia się melatoniny, czyli barwnika skóry, dzięki czemu pomaga ona zachować nasycony i zdrowy kolor włosów;
 • biotynie — będącej wsparciem procesu kształtowania się keratyny;
 • krzemie — składniku budulcowym włosa;
 • a także witaminach A, C, E, niacynie (B3) — które zapobiegają wypadaniu włosów poprzez kondycjonowanie skóry, działanie antyoksydacyjne i zwiększające przyswajalność żelaza ;
 • oraz kwasie hialuronowym — zapewniającym efekt długotrwałego nawilżenia, zarówno włosów, jak i skó

Działanie wszystkich wymienionych składników jest potwierdzone niezależnymi badaniami. Kerabione z aminokwasami to ratunek dla osłabionych i zniszczonych włosów oraz paznokci. Zdecydowanie jest to jeden z tych suplementów diety, które zasługują na zaufanie konsumentów. Powód jest prosty: ten preparat po prostu naprawdę działa!

Kerabione Booster — suplement do zadań specjalnych!

Kerabione Booster (tj. „czarne”) jest suplementem przeznaczonym dla tych, którym zależy na zahamowaniu procesu nadmiernego wypadania włosów. Problem łysienia może być skutkiem działania wielu czynników — od braku równowagi hormonalnej, poprzez życie w stresie i różnego rodzaju choroby, a na przyjmowanych medykamentach kończąc. Tracenie włosów połączone z miniaturyzacją mieszków włosowych — łysienie androgenowe — jest przede wszystkim powodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej u mężczyzn (częściej) i u kobiet (szczególnie w okresie menopauzy i później).

Czy Kerabione Booster jest panaceum na wyżej opisane nieprawidłowości? Rzeczywiście składniki Kerabione Booster: cenne kwasy tłuszczowe, pochodzące z olei: z wiesiołka, palmy sabałowej oraz z sardeli wykazują działanie hamujące przerzedzanie się włosów

Ponadto w Kerabione Booster znajdujemy antyoksydanty o bardzo silnym działaniu — witaminę E oraz miedź — jakie odpowiadają za chronienie komórek mieszków włosowych przez szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. Nie ma wątpliwości co do tego, że kompozycja składników tego suplementu została opracowana tak, żeby przynosić określone efekty.

Kiedy Kerabione a kiedy Kerabione Booster?

To bardzo proste: Kerabione z aminokwasami to suplement diety dla osób, którym zależy na odbudowaniu włosów i paznokci.

Kerabione czy Kerabione Booster - który stosować?

Z kolei Kerabione Booster jest odpowiedni dla pacjentów borykających się ze wzmożonym wypadaniem włosów, również łysieniem androgenowym, dlatego że ochrania cebulkę włosa przed wpływem szkodliwych czynników.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj>>>

Biotebal — wysoka zawartość biotyny

W pojedynczej tabletce Biotebal znajdujemy 5 mg biotyny i… nic więcej! Oznacza to, że preparat jest dobrym wyborem wyłącznie wtedy, kiedy problemy z włosami są skutkiem niedoboru biotyny. W przeciwnym wypadku tak uderzeniowa dawka tej substancji może spowodować zaburzenie:

 • oznaczenia i odczytu hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4), co może utrudnić diagnozę i tym samym leczenie;
 • oznaczenie parametrów martwicy mięśnia sercowego, do którego dochodzi np. w chwili zawału.

Czy biotyna to zawsze dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Powinno się ją suplementować wtedy, kiedy w organizmie faktycznie doszło do jej niedoboru. W przeciwnym wypadku może ona wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

Podstawowa wersja Biotebalu nie zawiera aminokwasów, miedzi, selenu, czy też cynku. Chcąc nie chcąc, trzeba jednoznacznie stwierdzić, iż w pojedynku Biotebalu z Kerabione, Kerabione wygrywa 1:0.

Biotebal

Skrzypovita — bogaty skład, ale słabe stężenia

 

Preparat Skrzypovita właściwie nie wygląda najgorzej. Odnajdujemy w nim ekstrakt ze skrzypu polnego i pokrzywy, biotynę, L-metioninę, witaminy z grupy B, a także witaminy A i C, kwas pantotenowy i cynk. Problem w tym, że stężenia tych substancji są bardzo niskie, co niestety skłania do wniosków, że zwyczajnie zażywanie tego suplementu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Fakt, iż w składzie znajdujemy śladowe ilości aminokwasów nie jest szczególnie atrakcyjny. Ponadto na próżno w Skrzypovicie szukać głównego składnika keratyny (tj. L-cysteiny), miedzi, selenu, niacyny i witaminy E. Wszystko to skłania do przemyśleń, że produkt ten jest mocno przeciętny.

Warto zwrócić uwagę na to, iż w Skrzypovicie zawarty jest składnik PABA, czyli kwas para-aminobezoesowy. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jest to nic innego, jak witamina B10. Kreowana jest ona jako doskonałe panaceum na siwienie i zmarszczki. Brzmi wspaniale! Jedyny problem jest taki, że nie ma obecnie dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność tej substancji w kontekście poprawy stanu naszych włosów. Werdykt więc jest taki, że i ten mecz wygrywa Kerabione, 1:0 oczywiście.

Skrzypovita 1 x dziennie

Merz Spezial — czy warto?

W tym suplemencie, podobnie jak w Skrzypovicie, nie odnajdujemy wcale cennych składników: aminokwasów siarkowych, miedzi i selenu. Minerały w tym przypadku występują w niskich dawkach, które nie dają gwarancji, że zadziałają. Niektóre stężenia są wręcz symboliczne, np. zaledwie 5 mg cynku. Dużo jest tylko witamin, które jednak nie pełnią istotnej roli we wzroście włosów.

Jako największe wady produktu, należy wymienić: brak aminokwasów, miedzi, selenu i niską zawartość cynku, który jest istotny w procesie biosyntezy białek oraz keratynizacji.

Co to oznacza w praktyce? Otóż to, iż Merz Spezial nie ma realnego wpływu na hamowanie siwienia, przyspieszenia porostu włosów, poprawę funkcjonowania hormonów tarczycy, czy też ochronę mieszków włosowych. Jaka jest więc ostateczna opinia? Ponownie 1:0 dla Kerabione!

Merz Spezial

Solgar Włosy Skóra Paznokcie — co znajdziemy w jednej tabletce?

Kolejnym suplementem diety, który weźmiemy pod lupę, jest Solgar. Preparat ten jest dość drogi — w niektórych aptekach osiąga on kwotę nawet 90 zł! Czy w tym przypadku cena i jakość idą ze sobą w parze? Sprawdźmy!

Czytając skład Solgar Włosy Skóra Paznokcie od razu w oczy rzuca się to, że zawiera on śladowe ilości cennych aminokwasów. Na konto tego suplementu trzeba zapisać wysoką dawkę miedzi i cynku, niestety reszta składników raczej nie jest w stanie realnie poprawić kondycji włosów. Przykładem jest choćby MSM (tj. metylosulfonylometan), który choć w produkcie występuje w dość wysokiej dawne, to niestety nie jest dobrym źródłem siarki, ze względu na fakt, iż ludzki organizm go nie przyswaja. Ponadto w kapsułkach Solgar Włosy, skóra, paznokcie nie ma selenu, biotyny i witamin A, E i tych z grupy B. Co to oznacza? Chyba można jednoznacznie stwierdzić, że Kerabione znów zbiera laury i wygrywa z Solgarem 1:0.

Solgar Włosy Skóra Paznokcie

Reasumując: Kerabione zawiera w sobie naprawdę dużo aminokwasów siarkowych, a także krzem, biotynę i inne cenne witaminy i minerały. Warto też zauważyć, że stężenia tych substancji są na tyle wysokie, że rzeczywiście mają prawo działać. Jeśli więc poszukujesz skutecznych tabletek na poprawę stanu włosów i paznokci, to chyba już wiesz, po które powinieneś sięgnąć!

Porównanie ilości składników odżywiających włosy w dziennej dawce produktu

Pobierz tabelę z dokładnym porównaniem składników

 

[product id="265,138, 263"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium